Recenzja książki Nie oglądaj się

Nie oglądaj się

@kalio @kalio · 2010-08-26 20:08:42
Zastanawiam się właśnie, na czym polega urok skandynawskich kryminałów. Na niezwykłej intrydze? No cóż, raczej nie - trzeba rozwiązać sprawę ciała martwej dziewczyny - kim jest, dlaczego została znaleziona właśnie w taki sposób, no i najważniejsze - kto zabił. Czyli jak to kryminał. A jednak czytanie tego akurat kryminału dostarczyło mi niekłamanej przyjemności.


A może to sprawia klimat powieści? Śledztwo toczy się nieśpiesznie, nie ma gonitw i strzelanin, nikt nikogo nie bije, na nikogo nie wrzeszczy, nie wymachuje pistoletem, nie rozbija samochodów. Starszy śledczy, który sam jest już dziadkiem, stara się przeniknąć do psychiki zamordowanej dziewczyny, chce wiedzieć, jaka była. I chodzi tak po sąsiadach, po znajomych i rozmawia. Nawet nie ma tu wielu szczegółów techniki śledczej - żadnych fachowych terminów medycznych (no, może ze dwa), żadnych tajemnic techników badających miejsce zbrodni.
A mimo to nie mogłam się oderwać. Po prostu chciałam wiedzieć, kto zabił, bo na poczatku wydawało się to takie oczywiste, potem w ogóle nic do siebie nie pasowało, a dopiero gdzieś po 2/3 powieści zaczęłam się domyślać.

Co jeszcze mnie uderzyło - klimat. Gdy słyszę - powieść skandynawska - od razu oczami wyobraźni widzę zimę i śnieg. A tu nie - tu jest wiosna! Tak, w Norwegii jest wiosna. Wiem, myślałam stereotypowo, ale już tak nie myślę.

Polecam tę książkę tym, którzy lubią pogłówkować razem z głównym bohaterem. Dodatkowym atutem powieści jest to, że autorka całkiem nieźle naszkicowala portrety psychologiczne postaci. Zarówno tej zamordowanej dziewczyny, jak i jej rodziny, znajomych, chłopaka, a także mordercy. I to wcale nie za pomocą długich analiz, tylko pokazując ich zachowanie, mówienie, tembr głosu.

Podobała mi się ta książka i mam nadzieję, że dane mi będzie poznać kolejne tomy przygód spokojnego, zrównoważonego policjanta Sejera. Może przygód to za dużo powiedziane - chciałabym przeczytać, jak rozwiązuje kolejne sprawy.
Ocena @kalio:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Nie oglądaj się
Nie oglądaj się 8.5 /10
Karin Fossum, Ewa Bolińska (tłum.)
W małym, cichym norweskim miasteczku, w którym wszyscy znają sekrety swoich sąsiadów, ginie kilkulet...
Komentarze

Inne recenzje @kalio

Książka Miasto Słońca

To jest, proszę państwa, kawałek bardzo dobrej sensacji. Treść w olbrzymim skrócie: dwunastoletni Jamie jest roznosicie...

Książka Magia przeznaczenia

O książkach Barbary Rybałtowskiej słyszałam już od jakiegoś czasu. Widziałam, że zbierają całkiem dobre oceny, więc chci...

Nowe recenzje

Książka Proś o wybaczenie

Jakiś czas temu zrozumiałam, że ja chyba jednak zaczęłam lubić książki kryminalne. Choć jeszcze ani razu nie udało mi s...

Książka Czwarta prawda

Książka wciągnęła mnie do cna. Czytając ją przeniosłam się do egzotycznych Indii z całą ich różnorodnością, wieloku...

@Magdabial @Magdabial
Książka Minecraft. Wypadek

„Minecraft. Wypadek” Tracey Baptiste to propozycja dla młodszych czytelników. I chociaż daleko mi do wieku, w którym cz...

MA
@maitiri_books_2

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się