Recenzja książki CzarLa. Poszukiwacze

Nowy wymiar baśni

@tikichomiktaki @tikichomiktaki · 2013-09-20 19:17:10
Autora książki zdążyłam już poznać. Wszak z zadowoleniem rozczytuję się ostatnio w jego Kronikach Spiderwick. Dlatego też od początku nastawiłam się na interesującą lekturę i muszę przyznać, iż jestem ukontentowana :)

Główna bohaterka, Eva Dziewięć, to 12-letnia dziewczynka wychowywana przez Robota-Nianię o imieniu Mat. Gdzie się podziali rodzice dziewczynki, nie wiadomo. Wiemy natomiast, ze za dom służy jej podziemne Sanktuarium sterowane nowoczesnym systemem komputerowym, noszone przez nią ubranie informuje o aktualnym stanie całego organizmu, a rozrywkę zapewniają holofilmy. Dowiadujemy się również, że mimo tych wszystkich udogodnień i troskliwej opieki, dziewczynka coraz częściej zadaje sobie pytanie: "gdzie są inni ludzie?" i właśnie ta kwestia staje się jej główną motywacją do opuszczenia Sanktuarium.

Eva jest ciekawa tego, co znajduje się na powierzchni. Chce wreszcie na własne oczy ujrzeć drzewa, a także poczuć powiew wiatru we włosach, a przede wszystkim zamierza odnaleźć innych ludzi. Żeby jednak jej wymarzona wyprawa doszła do skutku, Mat wymusza na dziewczynce zaliczenie odpowiedniego programu szkoleniowego oraz opanowanie podstawowych zasad przetrwania poza ich bezpiecznym domem. Nasza bohaterka nie zamierza jednak czekać, co przejawia się buntem i planem potajemnej ucieczki, który zostaje udaremniony bezpardonowym atakiem na Sanktuarium.

Od tej chwili nic już nie będzie takie samo, a my wraz z bohaterką zostaniemy wplątani w gąszcz przygód, które czekają nas na powierzchni doprawdy przedziwnej planety. Razem z Eva rzucimy się do ucieczki przed złowrogim Bestiilem, zawrzemy niezwykłe przyjaźnie, a także będziemy podziwiać zdumiewający świat krwiożerczych roślin i wędrujących drzew.

Doprawdy zadziwiające jak niezwykłą rzeczywistość odmalował przed nami autor. Taki mix "Gwiezdnych wojen" i "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" można by rzec. Bogata fauna i flora, czyli mnóstwo niesamowitych stworzeń współegzystujących z najdziwniejszą roślinnością, a także walka dobra ze złem podczas podróży niecodziennej grupy bohaterów. Muszę przyznać, że mnie osobiście szczególnie za serce chwyciła postać niesporczaka o wdzięcznym imieniu Otto -> to taki stworek o niezbyt rozwiniętej elokwencji, ale za to o ogromnym sercu, jak i ciałku. Po prostu uroczy :)

Sama akcja nie zatrzymuje się ani na moment i gna nieprzerwanie przez 472 strony, przez co nie mamy ani chwili na nudę. Przy tym wszystkim nie daje nam również odpowiedzi na mnożące się pytania i jeszcze bardziej intryguje. Mnie ta historia szczerze zaciekawiła, a zakończenie upewniło w przekonaniu, że muszę sięgnąć po kontynuację, bo dawno tak dobrze nie bawiłam się przy książce skierowanej do młodszych czytelników. Na pewno podrzucę ją w przyszłości swoim pociechom :)

Wisienką na torcie, bo o takowej muszę wspomnieć, jest doprawdy piękne wydanie: w sztywnej oprawie i z dopracowanymi w każdym calu ilustracjami. No i ten zapach! Mówiłam już, że nałogowo wącham książki?^^ Chomik jest naprawdę pod wrażeniem, a książka znalazła już wygodne miejsce na jego półce ;) Cóż więcej mogę rzec? Polecam zarówno starszym, jak i młodszym oraz z niecierpliwością wypatruję kontynuacji.
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka CzarLa. Poszukiwacze
CzarLa. Poszukiwacze 9.5 /10 Eva Dziewięć nigdy nie widziała innego człowieka. Ani słońca, nieba czy drzew. Tak właściwie to nigd...
Komentarze

Pozostałe recenzje

Kiedy sięgnęłam po książkę to pierwsze pytanie, które się nasunęło brzmiało: czym jest CzarLa? Nie będę spoilerować, ale zdradzę tylko tyle, że to obrazek przedstawiający dziewczynkę trzymająca za ręk...

@masha11 @masha11

Eva Dziewięć mieszka w podziemnym Sanktuarium razem z robotem- matką, która przygotowuje ją na niebezpieczeństwa czyhające na górze. Dziewczynka najbardziej w świecie pragnie wyjść już na powierzchnię...

@Gumciobook @Gumciobook

Inne recenzje @tikichomiktaki

Książka Życie Pi

Dość długo zwlekałam z napisaniem tej recenzji. Impulsem do działania stały się nadchodzące dni - jak by nie było czas r...

Książka Bóg nigdy nie mruga

Niewiele jest ostatnimi czasy książek, które czytam jednym tchem. Kupiona na prezent i pochłonięta niemalże w jeden wiec...

Nowe recenzje

Książka Kołysanka z Auschwitz

"Opowieść inspirowana prawdziwą historią Helene Hannemann - Niemki, żony Roma i matki pięciorga dzieci, która za swo...

ZE
@zetbasia27
Książka Nad lawendowym morzem

W książce przedstawione zostają życiorysy kilkunastu osób z określonymi problemami: frustracja, wypalenie zawodowe, poc...

@justyna2793 @justyna2793
Książka Płomień Crossa

Druga część przygód Evy i Gideona. Para w dalszym ciągu każdy problem rozwiązuje seksem. Ona wielokrotnie wyznaje mu mi...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się

Co słychać?

"Powiedz tak!" - nowy patronat serwisu nakanapie.pl
"Powiedz tak!" - nowy patronat serwisu nakanapie.pl
#patronat, #premiera
10 lipca miała miejsce premiera naszego kolejnego patronatu - książki "Powiedz tak!" Nie możemy się doczekać Waszych recenzji.
Mężczyzna bez winy i wstydu - wywiad z Wojciechem Kruczyńskim i Krystyną Romanowską
Mężczyzna bez winy i wstydu - wywiad z Wojciechem Kruczyńskim i Krystyną Romanowską
#wywiad
"Mężczyzna bez winy i wstydu" to książka, w której autorzy podjęli próbę rozłożenia na czynniki pierwsze społeczno-socjologicznego fenomenu "fajnego faceta XXI wieku". Czy im się to udało? Przekonajcie się sami czytając wywiad i książkę. Na naszej kanapie zasiedli tym razem Krystyna Romanowska i Wojciech Kruczyński. 
"Ostra jazda" - wywiad z Ryszardem Ćwirlejem
"Ostra jazda" - wywiad z Ryszardem Ćwirlejem
#wywiad
Raptem kilka tygodni po ostatnim wywiadzie mamy przyjemność ponownie gościć na naszej kanapie Ryszarda Ćwirleja. Tym razem okazją do rozmowy jest najnowsza powieść autora - "Ostra jazda"