"Czy mózg czeka przyśpieszony kurs technologii?"
Anders Hansen jest szwedzkim psychiatrą. W swoich książkach w sposób zrozumiały i przystępny tłumaczy zasady działania naszego mózgu. W książce "Wyloguj swój mózg" tłumaczy działania naszego mózgu w zderzeniu z cywilizacją i jej rozwojem, a w szczególności z mediami społecznościowymi.
Książka to multum porad, wskazówek i wytłumaczeń dotyczące nas, tego jak funkcjonujemy i jakie są reakcje naszego organizmu. Na przykład wyłączenie telefonu na 2 godziny pozwoli zredukować nasz stres i poprawić koncentrację! Niewątpliwie człowiek pogubił się na tle telefonów, internetu, mediów. Co więcej, autor uważa ze nasz mózg nie jest przystosowany do obecnych czasów i naszego tempa życia. Człowiek jest istotą ciekawą. Wynika to z tego, że w przeszłości gwarantem przetrwania było ciągłe poszukiwanie. Stąd informacja pozwalała przetrwać każdy kolejny dzień. Autor określił nasz mózg jako "myśliwy-zbieracz". Teraz nie musimy polować na jedzenie, walczyć ze zwierzyną. Jednak odruch poszukiwania informacji nam pozostał. W jakiej formie? Łapiesz za telefon za każdym razem jak dostaniesz powiadomienie? Sprawdzasz co jakiś czas co u znajomych? Sprawdzasz wiadomość, bo może to coś ważnego? Masz problemy ze snem? To może być efekt długiego korzystania z telefonu w nocy. Ekran naszego telefonu hamuje wytwarzanie melatoniny, co wpływa na nasze problemy.
Wiem, że większość z nas tak robi. W ten sposób zaspokajamy nasze żądze informacji.
Książka składa się z 10 rozdziałów. Odnoszą się m.in. do: stresu, lęku, koncentracji, wpływu mediów społecznościowych, wpływ ekranów na młode pokolenie a także analiza przyszłości naszego mózgu.
Po książkę warto sięgnąć. Warto się zastanowić ile czasu naszego życia tracimy na sprawdzanie telefonu. Autor zadbał o to, aby była napisana lekko, w sposób zrozumiały dla czytelnika. Bardzo daje do myślenia, czy oby na pewno trzeba mieć ten telefon cały czas przy sobie. Świat się bez niego nie zawali. Jednak przed nami wiele lat, aby się tego nauczyć.