Recenzja książki Orędzie. Tajemnica przyszłości

Orędzie. Tajemnica przyszłości

PA
@PawelMech
· 2010-04-19
Orędzie – tajemnica przyszłości, to bardzo dobra książka. Od dawna nie czytałem nic tak poruszającego i dającego do myślenia. Napisana gładkim, zrozumiałym językiem. Od samego początku intryguje i ciekawi.
Pan Preys przenosi nas kilka lat do przodu, w bardzo ciekawy sposób podejmuje akcje, aby cofnąć się nagle, do początków wydarzeń. Świetnie przygotowany wątek przybyszów Onijanów i doskonale opisana perspektywa możliwości trzeciej wojny światowej. Powieść ma swoją dynamikę i pomimo, że zawiera wiele cennych informacji nie ma sposobu, aby oderwać się od czytania.
Znajomość zagadnień polityki międzynarodowej, trafne spojrzenie na Polaków i Polskę (nie zawsze jest zgodne, z tym, co sobie sami o sobie wyobrażamy). Jest to epopeja jednak o Wielkiej Polsce i tak samo jak Norman Davies, świetnie autor pisze o naszym kraju, choć nie o historii.

Pomimo tragedii wojny, wątku s-f, książka zawiera wiele przesłań i trafnych porównań, choćby Onijanie, których kulturę można skojarzyć z platońską filozofią rozumienia państwa.
Każdy odnajdzie w tej powieści, wiele interesujących go treści. Niestety nie jest, to książka dla miłośników galaktycznego science fiction, jest natomiast dla tych, którzy cenią sobie realistyczną wizję świata przyszłości.
Na uwagę zasługuje bardzo ciekawy wątek romantyczny, jak też najbardziej intrygujące wyzwania dla Europy, chociażby zmiany wpływów religijnych, które dotykają Europę na naszych oczach. To wszystko jest zawarte w tej książce.

Muszę przyznać, że po ostatnich tragicznych wydarzeniach w Polsce, na nowo zacząłem czytać Orędzie Roberta T. Preys’a. Mam wrażenia, że odkrywam całkowicie nowe spojrzenie na Świat.

Zawodowo wiele zajmuję się literaturą i rzadko piszę pochlebne recenzje, ale ta książka wywarła na mnie duże wrażenie. Życzę autorowi dalszych sukcesów i mam wrażenie, że książka powinna doczekać się ekranizacji.

Paweł Mech
Data przeczytania: 2010-03-26
Książka Orędzie. Tajemnica przyszłości
2 wydania
Orędzie. Tajemnica przyszłości
Robert T., Preys Robert T.
{}3/10
"Orędzie" to thriller polityczno-przygodowy z domieszką science fiction i wątkiem miłosnym w tle. Akcja powieści toczy się w niedalekiej przyszłości. Na ekrany telewizorów nieoczekiwanie powracają pro...
Komentarze

Zobacz także

Od dłuższego już czasu realizuję własny projekt pt. "Czytaj książki polskich pisarzy". W ten sposób poznałem wielu bardzo utalentowanych ludzi piszących fantastykę i nie tylko. Książki takich pisarzy ...

Nowe recenzje

Książka Upadające Imperium

Dziękuję za egzemplarz recenzencki. Jest to moja pierwsza książka John Scalzi. Kiedy po nią sięgnęłam od razu zauważyła...

Książka Najmilszy prezent

Do sięgnięcia po "Najmilszy prezent" Agnieszki Krawczyk skłoniła mnie informacja od wydawnictwa Filia, że już 6 czerwca...

Książka Bladość powłok

FABUŁA: Książka “Bladość powłok” to antologia ukazująca najróżniejsze odsłony wizji przyszłości. Od spotkań z obcymi cy...

{}