Recenzja książki Kim Jiyoung. Urodzona w 1982

Po co nam feminizm?

Autor: @Chassefierre ·{}2 minuty
{} 2021-06-30 {} 1 komentarz {} 16 Polubień
,,Kim Jiyoung. Urodzona w 1982'' autorstwa Cho Nam-Joo jest krótką i naprawdę przerażającą lekturą. Przerażającą z kilku powodów.

Pierwszym z nich jest odkrycie, którego dokonujemy w trakcie lektury – to, co spotyka Kim Jiyoung, dziewczynę żyjącą w Korei Południowej, pół świata od nas, w zupełnie innej kulturze, spotyka też nas. Krzywdy, których każdego dnia doznają różne kobiety, wydają się uniwersalne.

Ile z nas to starsze siostry, które musiały zbyt wcześnie dojrzeć i opiekować się młodszym rodzeństwem? Sprzątać w domu, gotować obiady, prać, zamiatać, wyrzucać śmieci? Ile z nas kłóciło się z rodzicami o to, że ich młodsi albo starsi bracia nie musieli tych obowiązków wykonywać, a nawet jeśli – nie mieli ich tak dużo i byli chwaleni na każdym kroku? Ile razy czułyśmy się niesprawiedliwie potraktowane, słysząc, że mamy wrócić do domu o dwudziestej pierwszej, podczas gdy nasi bracia mogli bez konsekwencji zarwać noc z kumplami?
Ile razy słyszałyśmy, że nie możemy czegoś zrobić – grać w piłkę, wspinać się po drzewach – bo jesteśmy dziewczynkami i nam nie wypada?

Ile razy zdarzyło nam się usłyszeć, że mamy się ,,dobrze prowadzić'' i ,,szanować''? Ile razy zdarzyło nam się usłyszeć, że dokuczający nam kolega robi to dlatego, że mu się podobamy i powinnyśmy to zaakceptować? Albo dać szansę temu namolnemu gościowi, który za nami łazi, bo taki biedny jest i zakochany?

Ile razy mówili nam, jak mamy się ubierać, zachowywać i mówić, żeby przypadkiem nikogo do niczego nie sprowokować? Ile razy próbowali nam wmówić, że powinnyśmy mieć dzieci – nawet, jeśli nie chcemy – bo jesteśmy do tego stworzone?


Drugim powodem dla którego lektura ,,Kim Jiyoung...'' jest tak przerażająca jest styl w jakim została utrzymana ta powieść. Krótki. Suchy. Informacyjny. A przez to tak silnie oddziałujący na odbiorcę – mówienie w spokojny, wyważony i stonowany sposób o takich rzeczach, jak instalowanie kamer w damskiej toalecie po to, żeby zdjęcia stamtąd umieszczać na ogólnodostępnych portalach pornograficznych sprawia, że ten temat staje się jeszcze bardziej niewyobrażalny. Tak samo jak reakcja męskiej części biura.


Trzecim powodem jest zakończenie – przez chwilę mamy nadzieję, że oto pojawia się ze strony mężczyzny (wykształconego, inteligentnego) jakaś refleksja, że może coś idzie ku lepszemu, że coś się zmieni.
Ale to tylko przebłysk.
I potem znowu zapada ciemność.

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2021-06-30

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Kim Jiyoung. Urodzona w 1982
Kim Jiyoung. Urodzona w 1982
Cho Nam-joo
{}8.1/10
Kim Jiyoung urodziła się jako dziewczynka, choć rodzice chcieli chłopca. Kim Jiyoung jest córką, więc jest gorsza od swojego brata. Kim Jiyoung jest wzorową studentką, ale nie może odbyć stażu....
Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · 5 miesięcy temu
Tradycyjna rodzina koreańska jednak bardzo różni się od rodzin polskich.
{}
@Chassefierre
@Chassefierre · 5 miesięcy temu
Ale schematy niezbyt się różnią. Ja jestem najstarszą siostrą i całe życie żyję w cieniu młodszego brata tylko dlatego, że urodził się facetem. Pierwszy z brzegu przykład: magisterkę obroniłam przed terminem, studia kończyłam z naprawdę wysoką średnią i stypendium. Wróciłam potem do domu i od rodziców usłyszałam, że ,,fajnie''. Dosłownie. Nic w stylu, że gratulujemy, że jesteśmy dumni. Nawet od komputera i telewizora się nie oderwali.
Mój brat zdał rok. W domu była impreza na całego, otwieranie wina i wielkie gratulacje, jak to cudownie, że zaliczył sesję.
{}× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · 5 miesięcy temu
Różnie to bywa. Jednak nigdy tak nie było u nas, że kobieta po zamążpójściu zrywa kontakt z rodziną i przenosi się do domu męża, gdzie ma najniższą pozycję i właściwie jest służącą teściowej.
{}
@Chassefierre
@Chassefierre · 5 miesięcy temu
Fakt, aż tak źle na ogół nie jest. Ale z drugiej strony, to kobietę cisną na dziecko zarówno jej rodzice, jak i teściowie, a jeśli jest jakiś problem z zajściem w ciążę, to pierwszą myślą jest to, że z kobietą jest coś nie tak, w sensie, że jest bezpłodna, a nie że to może być problem po stronie mężczyzny.

Plus to głównie od kobiet wymaga się tego, żeby poświęciły się dla rodziny - zrezygnowały z pracy, kiedy pojawi się dziecko, albo pracę ograniczyły, albo żeby to one brały urlopy wychowawcze i opiekuńcze, nie wspominając o tym, że nie ma prawdziwego urlopu tacierzyńskiego, a powinien być. To wciąż głównie na kobietach spoczywa obowiązek opieki nad dzieckiem, ogarniania domu i organizowania różnych domowych spotkań.

I do tego przyucza się do takich rzeczy dziewczynki od małego. Inny przykład, niż mój, to rodzina, która przychodzi do mnie wypożyczać książki. Kobieta ma dwie córki i Cudownego Chłopca. Cudowny Chłopiec jest chwalony za wszystko, jest oczkiem w głowie mamusi, jeśli coś zrobi, to zrobi to na pewno dobrze i to wymaga pochwalenia przy wszystkich. Natomiast dziewczynki mają być grzeczne i mają stać z boku, i się nie odzywać. Chyba, że starsza - lat około ośmiu - akurat grzecznie potakuje mamusi, że tak, zrobi obiad dla całej rodziny.

Takie zachowania są strasznie niesprawiedliwe i bardzo krzywdzące wobec dziewczynek i później młodych kobiet. I chociaż może nie są tak skrajne jak analogiczne sytuacje w Korei, to wciąż należy zwracać na nie uwagę, bo takie zachowania ze strony rodziców i otoczenia w stosunku do dziewcząt potrafią zepsuć i zmarnować im kawał życia.
{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · 5 miesięcy temu
O stosunkach wewnątrz rodziny mam małe doświadczenie, gdyż jestem jedynaczką i mam córkę. Nigdy nikt na mnie nie naciskał, że mam mieć dzieci, ani ja nie naciskałam na córkę, to był ich wybór. Przez całe dzieciństwo grałam w piłkę nożną, w noża i chodziłam po drzewach, a tak naprawdę nauczyłam się gotować po ślubie. Wspólnie z mężem opiekowaliśmy się i wychowywali naszą córkę. Jednak pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, to wyłącznie kobieta może karmić piersią. Obserwuję swoją świekrę, która ma syna i córkę(już dorosłych) i nie zauważyłam, żeby faworyzowała syna.
{}× 1
Kim Jiyoung. Urodzona w 1982
Kim Jiyoung. Urodzona w 1982
Cho Nam-joo
{}8.1/10
Kim Jiyoung urodziła się jako dziewczynka, choć rodzice chcieli chłopca. Kim Jiyoung jest córką, więc jest gorsza od swojego brata. Kim Jiyoung jest wzorową studentką, ale nie może odbyć stażu....

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Zobacz inne recenzje

Najbardziej przeraziło mnie w tej książce to, że historię głównej bohaterki można osadzić w każdym innym kraju. Nie tylko w Korei. Doświadczenia Kim Jiyoung są tak uniwersalne, że tak naprawdę każda ...

@ksiegowarecenzuje @ksiegowarecenzuje

Pozostałe recenzje @Chassefierre

Kraina baśni jest dla wszystkich
Gdzie byli ci pisarze, kiedy ja byłam dzieckiem?

Serio pytam. Gdzie byli ci wszyscy ludzie, którzy mogli powiedzieć mi, że bycie dziewczynką, która nie chce nosić ładnych różowych kostiumików i woli wspinać się na wież...

{} Recenzja książki Kraina baśni jest dla wszystkich
Witaj w przedszkolu!
Rudzik w przedszkolu

,,Wie pani, że jest bardzo mało książek dla dzieci o pierwszym dniu w przedszkolu?'', zapytała mnie ostatnio pani czytelniczka. W pierwszym odruchu nie uwierzyłam, no b...

{} Recenzja książki Witaj w przedszkolu!

Nowe recenzje

Księżna Diana
Królowa ludzkich serc oczyma polskiej autorki
@ksiazkirabe:

O postaci księżnej Diany mówiono i pisano już naprawdę wiele. Co rusz powstają nowe biografie tej niezwykłej osobie czy...

{} Recenzja książki Księżna Diana
Bezczelny prezes
Bezczelny prezes.
@krecimniecz...:

Czytałam dwie wcześniejsze książki autorki ,,Ochroniarz”, ,,Architekturę uczuć” i bardzo miło je wspominam. Dlatego z z...

{} Recenzja książki Bezczelny prezes
Żołnierskie serce
"Żołnierskie serce"
@tatiaszaale...:

„… zobaczyła w pełni ogrom jego kalectwa. Był jak ptak z przetrąconym skrzydłem. Jak popsuta maszyna.” Piotr Walczak n...

{} Recenzja książki Żołnierskie serce
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl