www.waw.1939.pl Marcin Ciszewski
Marcin Ciszewski jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Obszarem jego szczególnego zainteresowania jest II wojna światowa oraz walki polskich żołnierzy z września 1939 roku.
Wielu zastanawiało się, jak potoczyłyby się wydarzenia z kampanii wrześniowej, gdyby sokusznicy wywiązali się z zobowiązań wobec Polski... Akcja powieści Marcina Ciszewskiego rozpoczyna się latem 2007 roku. Świeżo upieczony podpułkownik Jerzy Grobicki obejmuje z rozkazu swego dowódcy generała Dreszera dowództwo nad Pierwszym Samodzelnym Batalionem Rozpoznawczym, który ma zostać wysłany do Afganistanu. 500 żołnierzy wspierał amerykański oddział na czele z kapitan Nancy Sanchez z tajną bronią MDS. Pewnego dnia podczas testowania amerykańskiej technologii następuje coś niespodziewanego... Polacy i Amerykanie są świadkami walki powietrznej polskiego myśliwca z hitlerowskim sztukasem. Później łapią dwóch Niemców, a z dokumentów i datownika z zegarka jednego z jeńców wynika, iż dopiero kilka godzin wcześniej rozpoczęła się II wojna światowa...
Polscy żołnierze z XXI wieku początkowo są bardzo zdezorientowani, nie wiedzą jakim cudem mogli przenieść się w czasie o 68 lat. Dopiero amerykańscy sojusznicy wyjaśniają, iż MDS to nie tylko bardzo silne pole siłowe chroniące przed atakiem, ale urządzenie służące do krótkich podróży w czasie. Na zlecenie Pentagonu naukowcy stworzyli system pozwalający na cofnięcie się o kilka godzin i naprawienie błędów w akcji w trakcie walk z Talibami w Afganistanie. Okazuje się, iż Amerykanie chcieli przetestować najnoszą technologię, ale „króliczkami doświadczalnymi” mieli zostać sojusznicy – Polacy. Jednak ktoś dowiedział się wcześniej o prawdziwym przeznaczeniu MDS i zainfekował system, który po przeprogramowaniu wysłał z biletem w jedną stronę polskich i amerykańskich żołnierzy do napadniętej przez nazistów II RP.
Oddziały podpułkonika Grobickiego podejmują walkę z najeźdżcą. Dzięki zaskoczeniu i przewadze nowoczesnego uzbrojenia rozbijają niemieckie wojska w bitwie pod Mokrą, czy mogą odmienić przebieg polskiej wojny obronnej? Przekonajcie się sami. W powieści pojawiają się również osoby znane z kart podręczników do historii jak: marszałek Edward Rydz – Śmigły. Opowieść zaskakuje też nagłymi zwrotami akcji. Czyta się ją jednym tchem, nie można się od niej wręcz oderwać. Miłośnicy militariów z przyjemnością zapoznadzą się z opisami wykorzystania najnowszego uzbrojenia.
Podsumowując opowieść Ciszewskiego to połączenie powieści historycznej z fantastyką i wyśmienitym thrillerem. To wspaniała książka, godna polecenia. Z przyjemnością przeczytam kolejne tomy cyklu.
Zachęcam do lektury!