Gajowy recenzja

Prawda potrafi zmienić wszystko.

Autor: @nowika1 ·3 minuty
2023-11-03
"Gajowy" to pierwsza pełnowymiarowa powieść Dominiki Caddick, która do tej pory trzymała się krótkich form literackich.
Za nim "Gajowy" ujrzał światło dzienne, już przed premierą szumiało o nim tu i tam.
Przygotowanie do premier, a potem premiera książki i jej promocja to efektowne działania, na które autorka mogła sobie pozwolić dzięki swojej kreatywności i temu, że wydała ją we własnej firmie wydawniczej Dominika Caddick - DC Books
Od początku fabuła powieści była owiana mgłą tajemnicy, a sprytne działania autorki podsycały moją ciekawość.
Dominika Caddick zostawiała przyszłemu czytelnikowi drogowskazy w postaci sesji zdjęciowej i malarskiej.
W jej głowie zrodziły się obraz postaci i miejsc, które zwizualizowała.
Bohaterzy, Jan Demczyk, tytułowy Gajowy, który nie jest gajowym😉 i młoda dziewczyna Riley Kos mają twarze. Prawdziwe twarze, które użyczyli im modele : Aleksandra Ratza i Grzegorz Gockowski, autorką klimatycznych kadrów jest Justyna Prabucka.
Tak, możecie je oglądać między stronami powieści. Przyznam, że ja wielokrotnie do nich wracałam podczas lektury.
Na okładce i tyłówce podziwiać można malarską wrażliwość Karoliny Lucia, która specjalnie dla tej powieści stworzyła obrazy Gajowy i Ostoja.
Ale to nie koniec, bo Gajowy ma swoją piosenkę. Wystarczy zeskanować z okładki kod QR, aby posłuchać piosenki " Wystarczy być" w wykonaniu Krisu.
W utworze zostały wykorzystane wersy z wiersza Dominiki, który możecie przeczytać na początku powieści.
Imponujące, prawda?

"Gajowy" to bardzo dobra lektura ze wspaniałą oprawą.
To historia nieoczywista, w którą wchodzisz już od pierwszego zdania i pozostajesz tam, aż do samego finału.
To, co wyróżnia autorkę to nie jest styl, ale żywe emocje, którymi bombarduje czytelnika.
Już w swoim debiucie "Jednak" Dominika Caddick dała się poznać właśnie od tej emocjonalnej strony. Te emocje przelewa na odbiorcę i pozostawia w nim ślad.

"Gajowy" to obyczajowa opowieść z wątkiem sensacyjnym o dwójce zagubionych ludzi, którzy trochę nie zdają sobie sprawy z tego swojego zagubienia.
Ona młoda dziewczyna, która jest w żałobie po stracie matki i stara się wypełnić jej ostatnią wolę.
On zmęczony życiem gbur ukrywający się przed światem w starej rozpadającej się leśniczówce.
Między bohaterami są nieustanne spięcia i zgrzyty, ale połączyła ich postać Majki Kos, matki Riley.
Fajnie rozwija się ta ich relacja, czuć, że mimo zgrzytów lubią się i ciągnie ich do siebie. Ale to spotkanie przyniesie wiele nieoczekiwanych zmian. Zmian, które porządnie namącą, zwłaszcza w życiu Riley.

"Prawda potrafi zmienić wszystko" takie słowa widnieją na okładce książki, tuż nadtytułem. To zdanie nabiera jeszcze większej głębi, kiedy się pozna tę historię.
Powieść porusza temat straty i trudy w radzeniu sobie z żałobą.
Jest temat przemocy domowej i bezradności systemu i instytucji w reagowaniu na takie sytuacje. Czasem ktoś inny musi wziąć sprawy w swoje ręce.
Mamy tajemnicę rodzinną oraz związane z nią poszukiwanie własnej historii i odkrywanie swojej tożsamości.
Są dylematy moralne, tu czytelnik sam w sobie musi poszukać na nie odpowiedzi.
Autorka przedstawia wydarzenie w sposób emocjonalny, ale bez zbędnego obciążania czytelnika. Zachęca do refleksji i szukania wartości w sobie i w drugim człowieku.
Choć znam Dominikę jako osobę wesołą i zabawową to jej teksty pokazują, że to wrażliwa obserwatorka świata i ludzi.
W szybkim tempie rozwija swój warsztat pisarski, nie brak jej twórczych porywów i żarliwości, i myślę, że może jeszcze fajnie namieszać i zaskoczyć.
Na razie zapraszam was do lektury "Gajowego", to dobra historia i warto ją poznać.

Data przeczytania: 2023-11-01

Dominika "Domi" Caddick
9.1/10

Riley Kos otrzymuje nietypowy spadek. Pogrążona w rozpaczy dziewczyna ma pomóc pewnemu pisarzowi w dotrzymaniu obietnicy złożonej przed laty jej matce. Zadanie okazuje się wyzwaniem, ponieważ Jan Dem...

Dominika "Domi" Caddick
9.1/10

"Otwieram przed Tobą drzwi, za którymi historia ta. Oddaję w ręce słowa niech zabiorą dzisiaj nas do czasów i relacji czy wygasły z biegiem lat..." <Dominika Caddick, KRiSU> 1 sierpnia Dominka Caddi...

@kasienkaj7 @kasienkaj7

🪵116/2023🪵 #recenzja Recenzja książki "Gajowy" w formacie: e-book, by @dcbooks.dominikacaddick - wydana przez wydawnictwo: @dcbooks , gatunek: kryminał, sensacja, thriller. Moje pierwsze "spotkanie"...

KD
@kd.mybooknow

Pozostałe recenzje @nowika1

Żółć
Kolory zła - żółć.

Żółć. Kolor żółty kojarzy się z ciepłem i słońcem, przez co naturalnie wywołuje pozytywne emocje. Ale żółć ma również znaczenie opozycyjne - zdradę, wrogość i bezwstyd. ...

Recenzja książki Żółć
Zero
Zero - thriller naukowy.

Liczby nie są moimi przyjaciółmi, nigdy nie były. Dzielenie przez zero nie mieści się w mojej głowie, ale za to powieści Joanny Łopusińskiej pochłaniam z ogromną przyjem...

Recenzja książki Zero

Zapach świeżych trocin
Bolesne wspomnienia...
@Spizarnia_k...:

“To naprawdę niesprawiedliwe, że człowiek nie mógł sobie wymyślić własnego świata, zapisać go i po prostu do niego wsko...

Recenzja książki Zapach świeżych trocin
Generał zemsty
***
@apo:

Gdy otworzyłam przesyłkę, wyjęłam z niej książkę i... biała zaklejoną kopertę. Na jej przodzie była instrukcja, by jej ...

Recenzja książki Generał zemsty
Oficer
Za mundurem...
@kd.mybooknow:

W drugim tomie serii akcja gęstnieje, napięcie narasta, a bohaterowie stają w obliczu realnego zagrożenia życia i prze...

Recenzja książki Oficer