Definicja Strachu recenzja

Skonfrontuj swoje lęki!

Autor: @Asamitt ·4 minuty
2023-09-03
1 komentarz
13 Polubień
Debiutancki kryminał Wróblewskiego skusił mnie nie tylko okazyjną ceną i okładkową zapowiedzią, że to będzie rzadko spotykane doświadczenie, ale i chęcią ponownego spróbowania czegoś z rodzimego ogródka, a do tego nieznanego mi autorstwa. Może i stąd od początku miałam ciarki i z myślą w co ja się wpakowałam zaczynałam tę przygodę.

Wyprawa dziennikarza na wyspę w poszukiwaniu odpowiedzi w sprawie dokonanego tam przed kilku laty morderstwa skłania do utartych wyobrażeń o odosobnionym miejscu, mniej lub bardziej odciętym od cywilizacji, mieszkańcach, którzy mają więcej do ukrycia niż by można dostrzec. Dlatego na początku klimat właściwie buduje się sam, podsycany przez wyobrażenia czytelnika, a dalej poruszając się po labiryncie zdarzeń i ludzkich myśli doświadczamy emocji jak na sinusoidzie. Początek wyważony, akcja płynie spokojnie, poznajemy wyspiarzy, dostajemy lokalny koloryt oraz znane fakty na temat zbrodni. Czas biegnie, nie, idzie spokojnie, leniwym rytmem. Nie wiadomo kiedy i lądujemy na karuzeli by poszybować w zdarzeniach na złamanie karku. Wydaje się, ze momentami jest tego za dużo, co kilka godzin bohater odkrywa nowe tropy, a do listy dodajemy kolejne trupy. A jednak, pomijając pewne drobiazgi, wydarzenia są dobrze poprowadzone. Wyważone, poukładane, jak na ponurą mroczną scenerię oraz niezrównoważonego tropiciela sensacji. Można rozważyć czy to dziennikarz poszukując odpowiedzi uganiał się za mordercą, czy morderca szedł jego tropami.

Co zaskakuje w fabule? Sposób w jaki zostali przedstawieni bohaterowie. Gdzieś w połowie czytelnik zaczyna się zastanawiać, czy to realni ludzie, może ktoś się podszywa, by tylko namieszać dziennikarzowi. Być może nawet policja chce by przyczyny morderstw nie zostały odkryte. Detektyw Owen Chilton jest dla mnie taką niewyraźną postacią. Niby daje wiarę w tłumaczenia Ethana, jednocześnie sprawdzając go i kryjąc. Znowu doktor Irving przepisuje bohaterowi leki psychotropowe bez głębszej wnikliwości w jego stan. Chce pomóc czy zaszkodzić? Może działa z kimś w zmowie? Niezwykle pomocni mieszkańcy wyspy jak Robert Hudson, Charles Dowell, czy Elizabet Belfort i do pewnego momentu jej mąż angażują się w pewne działania, aczkolwiek chwilami dość łatwowiernie podchodzą do sprawy. A kim tak naprawdę jest Walter Reed? Czy Miriam Sawyer to jedynie wyobrażenie czy rzeczywista postać?
W całej rozgrywce toczącej się w zamknięciu, na odciętym skrawku ziemi postać policjanta Raya Edwardsa wydaje się być najbardziej nieoczywista. Jego zachowanie jako świadka pewnych zdarzeń nawet dla bohatera bywa niezrozumiałe. Jednak czytelnik składając drobne elementy powinien szybko domyślić się po co wprowadzono do fabuły kogoś, kto jak wyrzut sumienia towarzyszy Ethanowi w jego niełatwej podróży. Nie chodzi przecież jedynie o rozwikłanie sprawy, ani nawet tego, z czym mamy obecnie do czynienia w Dale. Istotne jest to co niedostrzegalne, co siedzi w człowieku, to co wywołuje wręcz klaustrofobiczny lęk. A taki klimat Autor potrafił stworzyć, prowadząc nas uliczkami dusznego miasteczka, które czasem przypominało mi wzorzec z londyńskiego skradania się tropem maniaków przez jednego takiego, Sherlocka. Jednakże dziennikarz z powieści Wróblewskiego to na wskroś współczesny maniak dochodzenia do celu. Człowiek z przeszłością, która tutaj odnajdzie swój bieg i zaważy na prowadzonym dochodzeniu. To człowiek borykający się z przewlekłymi napadami migreno podobnymi, dziurami w pamięci i brakiem możliwości zweryfikowania następujących po sobie zdarzeń. Szok psychiczny jaki kiedyś przeżył, a właściwie został dotknięty amnezją dysocjacyjną, co w efekcie powoduje wybiórcze zaniki pamięci pakuje go w tarapaty. W ten sposób mózg broni się w traumie, a czytelnik dostaje poszatkowane obrazy, które jest w stanie uchwycić bohater w miarę spójnie, nad pozostałymi pustymi miejscami będziemy się zastanawiać, śledzić i wracać we własnej pamięci do drobnych elementów, podpowiedzi w rozwiązaniu układanki.
Splot wydarzeń w przypadku Ethana Nero można by nazwać przeznaczeniem. Przeszłość i teraźniejszość zlewają się, gdy z każdego zakątka Wyspy wychodzą upiory.

Akcja kryminału toczy się w oparach letargu, z momentami zawieszenia, co tylko podsyca wyobraźnię czytelnika. Stopniowe przedstawianie kolejnych bohaterów, angażowanie w pomoc dziennikarzowi, łączenie ich nicią zależności, również w odniesieniu do przeszłości Wyspy buduje atmosferę miejsca odosobnionego, poza kontrolą z zewnątrz i bez możliwości ratunku. Miejsce, gdzie pozornie nic się nie dzieje, nagle eksploduje niepokojącymi zdarzeniami. Motyw zbrodni przemyślany, zresztą podobnie jak wytyczona ścieżka Ethana Nero, do którego należy nie tylko odkrycie kto i dlaczego, ale również zmierzenie się z własną przeszłością. Podobno co cię nie zabije to cię wzmocni i albo przyjmiesz rzeczywistość jaką jest albo oszalejesz.
Trudno rozsądnie dawkować sobie treść, najchętniej przeczytałoby się całość od ręki i jak najszybciej poznało zakończenie.

Myślę, że już na wczesnych etapach rozwoju sytuacji zrozumiemy, iż istotą "Definicji strachu" jest konfrontacja człowieka ze strachem, tym co wywołuje w nim silny lęk, jest jak sytuacja z tych nie do przejścia.

"Każdy ma swoją definicję strachu, Ethanie. Wiesz dlaczego? Ponieważ strach ma wiele twarzy, upiornych i obcych. Musisz spojrzeć na tę twarz, prosto w czarne ślepia. Właściwie, tylko jeśli poznasz swój koszmar, zrozumiesz jego istotę i będziesz mógł się od niego uwolnić. Zaprzyjaźnij się z nim albo spraw, by się tobą znudził."(397s.)

Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-07-23
× 13 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Definicja Strachu
Definicja Strachu
Michał Wróblewski
8.3/10

Mroczna historia dziennikarskiego śledztwa na mglistej i tajemniczej wyspie Dale. Dziennikarz Ethan Nero wraca do niewyjaśnionej sprawy sprzed pięciu lat, kiedy ocean wyrzucił na brzeg ciało młodej t...

Komentarze
@Rudolfina
@Rudolfina · 8 miesięcy temu
A jak się udało autorowi oddać egzotyczne realia?
@Asamitt
@Asamitt · 8 miesięcy temu
Egzotyczne? Egzotyki w praktycznie thrillowo-horrorzastej oprawie raczej nie tego.. nie uświadczysz:D
Jednak dla mnie klimat zbudowany świetnie. Pomimo iż w pewnym momencie odczułam tzw. za dużo i za bardzo, co wywoła u niejednego czytelnika przesyt halucynogennej rzeczywistości;)
@Rudolfina
@Rudolfina · 8 miesięcy temu
Chodziło mi o to, czy zagraniczne czyli "egzotyczne" realia mają dużo wspólnego z rzeczywistością ;-) Bo wszyscy teraz piszą "międzynarodowe bestsellery" :-)
× 1
@Asamitt
@Asamitt · 8 miesięcy temu
Do oddania swojej wizji autor musi przenieś nas na wyspę i to tak usytuowaną, żeby w momencie pogorszenia warunków atmosferycznych można ją odciąć, a nie było to przekombinowane. I to jest realistyczne. Natomiast nakładanie się obrazów, tego jak bohatera odbiera pewne zdarzenia ze względu na swój stan można odebrać już różnie. Osobiście doszłam do takiego momentu, że zaczęłam podejrzewać większość postaci o istnienie jedynie w wyobrażeniu pana Nota. Ale to chyba oznacza,że uległam atmosferze i naprawdę wciągnęłam się w fabułę:)
× 1
@Asamitt
@Asamitt · 8 miesięcy temu
Inna rzecz,że Wróblewski równie dobrze zamiast iść w kierunku kryminału z ukłonem pod adresem noir mógł przekierować akcję w stronę horroru i myślę, że też by było satysfakcjonująco;)
× 1
@Rudolfina
@Rudolfina · 8 miesięcy temu
A nuż się skuszę ;-)
× 1
@Asamitt
@Asamitt · 8 miesięcy temu
Skuszaj się, skuszaj! I napisz, jak na Ciebie podziałało:)
× 1
Definicja Strachu
Definicja Strachu
Michał Wróblewski
8.3/10
Mroczna historia dziennikarskiego śledztwa na mglistej i tajemniczej wyspie Dale. Dziennikarz Ethan Nero wraca do niewyjaśnionej sprawy sprzed pięciu lat, kiedy ocean wyrzucił na brzeg ciało młodej t...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Jak kryminał to na pewno trafi w moje ręce, tym bardziej jeśli jest od polskiego autora! Kocham polskich autorów i czytam naprawdę sporo polskiej literatury, szczególnie, że odkrywam w ten sposób dos...

@Rozchelstana_Owca @Rozchelstana_Owca

Pozostałe recenzje @Asamitt

Śmiertelni nieśmiertelni
Depresja ustępuje wraz z prawidłową diagnozą

"Śmiertelni nieśmiertelni" to wyjątkowa pozycja zarówno pod kątem ujęcia tematu przewodniego jakim jest choroba nowotworowa, a też z uwagi na konstrukcję. Formalnie przy...

Recenzja książki Śmiertelni nieśmiertelni
Jedna jedyna
Wszyscy mają coś do ukrycia

"Jedna jedyna" stanowi dla mnie start w cykl z komisarzem Williamem Wistingiem. Ani nie był wydawany w Polsce w kolejności ani teraz - mimo istniejących na tę chwilę moż...

Recenzja książki Jedna jedyna

Nowe recenzje

Karbala. Raport z obrony City Hall
Służba porywa, odciąga, eksploatuje i porzuca.
@MichalL:

Misje zagraniczne to nie tylko te w wykonaniu polskich jednostek specjalnych. Coraz częściej do publicznej informacji d...

Recenzja książki Karbala. Raport z obrony City Hall
Distraction
Black Moon
@ksiazkawaut...:

„Distraction” to książka, która od samego początku mnie intrygowała i to wcale nie chodzi o promocje czy przyciągające ...

Recenzja książki Distraction
Wiedźmag. Zimowe przesilenie
Za oknem co prawda prawie lato... a tu Zimowe p...
@xbooklikex:

"Każda wiedźma i każdy zmiennokształtny potrzebują rodziny, która będzie rozumieć ich magię." W "Zimowym przesileni...

Recenzja książki Wiedźmag. Zimowe przesilenie