Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje recenzja

Skuteczna komunikacja to sztuka

Autor: @Kate77 ·4 minuty
2024-03-25
2 komentarze
8 Polubień
Porzucasz pracę, ponieważ, nie możesz dogadać się z koleżanką zza biurka, albo jeszcze lepiej, choć w zasadzie gorzej — nie dogadujesz się z szefem. Codzienne pretensje i dogryzki są dla ciebie nie do zniesienia. Na domiar złego w domu czeka mąż narcyz, narzekająca teściowa i pyskate dziecko. Trochę się rozkręciłam. W gruncie rzeczy chodzi o to, że znajdujesz się w burzliwych relacjach. Zadajesz sobie pytania typu:
O co im wszystkim chodzi?
Dlaczego są dla mnie tak niemili?

David Burns — profesor psychiatrii i nauk behawioralnych, badacz i wykładowca, do tego praktyk z wieloletnim doświadczeniem, w swojej niewątpliwie interesującej i wartościowej książce próbuje wytłumaczyć Czytelnikom meandry i złożoność relacji międzyludzkich. Podpowiada, jak rozmawiać z drugą osobą, jak przekazać jej to, co myślimy — nawet jeśli to nie jest miłe — w taki sposób, aby nie doprowadzić do konfliktu lub go nie zaostrzyć. Czyni to w bardzo przystępny, zrozumiały dla Czytelnika nieobytego z psychologią i jej podobnymi dziedzinami sposób, bazując na wielu przykładach, wziętych z jego zawodowego jak i prywatnego życia. Razem z Czytelnikiem analizuje zachowania osób znajdujących się w konfliktowych relacjach. Jednocześnie zachęca go do współpracy, na łamach swojej książki.

Profesor Burns rozpoczyna od odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego nie potrafimy, że sobą żyć?", mimo że wszyscy pragniemy przyjaznych, satysfakcjonujących relacji, następnie przechodzi do omówienia ciemnej strony ludzkiej natury, przyczyn konfliktów, dochodząc w końcu do samego sedna lektury, czyli przedstawienia technik, które pomogą Czytelnikowi rozwiązać jego problemy w relacjach międzyludzkich.

Autorska metoda Davida Burnsa to Interpersonalna Terapia Poznawcza (CIT) oparta na trzech założeniach. Jedno z nich mówi o tym, że: "Mamy o wiele większą moc, niż nam się wydaje, by dokonać zmian w naszych burzliwych związkach — jeśli przestaniemy obwiniać drugą osobę, a zamiast tego skupimy się na zmianie samych siebie."

Można by zadać sobie pytanie, dlaczego to my mamy się zmienić, a nie ta osoba, która nas denerwuje, czy też sprawia nam przykrość, rani nas, itp. Ano dlatego, że trudno jest zmienić kogoś. Natomiast zmieniając siebie i swój stosunek do innych, swoje postrzeganie, perspektywę, w niewiarygodny sposób możemy sprawić, że zmieni się też stosunek adwersarza do naszej osoby.

W całym procesie zrozumienia naszych relacji i odnalezienia drogi prowadzącej do ich naprawy pomoże nam przeprowadzenie Testu Satysfakcji z Relacji, prowadzenie "Dziennika relacji" i poznanie Pięciu Tajników Efektywniej Komunikacji. Empatia, asertywność i szacunek to podstawy dobrej komunikacji.
Autor książki ostrzega, że "proces ten będzie wymagał pewnej pracy z twojej strony i chwilami może być bolesny." Dlaczego bolesny? Ponieważ trudno jest przyjmować krytykę i odruchowo się nie bronić, co często doprowadza do konfliktu.

"Każdą kłótnię lub spór możesz postrzegać jako okazję do rozpoczęcia bitwy albo do nawiązania głębszej i bardziej wartościowej relacji z osobą, z którą się spierasz. Wymaga to kreatywności, troski, rozsądku i praktyki."

Czytanie tej książki, to jak rozmowa z zaufanym terapeutą, który stał się naszym przyjacielem, życzliwym i posiadającym sporą dawkę wiedzy, wzbogaconą wieloletnim doświadczeniem i praktyką.
Sporo teorii, bardzo istotne przykłady i analizy. Autor wskazuje nam drogę, zachęcając jednocześnie do wykonania "razem" z nim, na kartach książki, wielu ćwiczeń, a także do autoanalizy.

Bezcenne porady i wskazówki, jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych w domu, pracy czy na stacji benzynowej. Jak współpracować z szefem cholerykiem oraz jak rozmawiać z patrzącą na ciebie z góry sąsiadką. A może warto zastanowić się, dlaczego oni tak postępują? Czy ich arogancja, wyniosłość i popadnie w konflikt, ma jakieś podłoże? A może chcą nam coś przekazać, tylko najzwyczajniej w świecie nie wiedzą, jak to zrobić? I jaki my mamy w tym wszystkim udział? Na wiele spraw autor otwiera oczy Czytelnika.

Książka, do której należy podejść wnikliwie, zagłębić się, analizować słowa autora, uczestniczyć w ćwiczeniach. Przerabiać z nim materiał tak długo, aż zrozumiemy, o co w tym wszystkim chodzi i będziemy umieli odpowiedzieć sobie na pytanie: co i kto jest przyczyną, powodem naszych burzliwych relacji? I jak je zmienić? Po przeczytaniu tej niewątpliwie ciekawej i wartościowej pozycji możecie się zdziwić, słysząc odpowiedzi na powyżej zadane pytania. Zaskoczy was także, jak wiele nie dostrzegacie w waszych relacjach z ludźmi oraz to, że czasami wcale nie tak trudno te relacje naprawić. Wystarczy tylko zmienić sposób ich postrzegania. Niekiedy wymaga to ciężkiej pracy. Jeśli jednak zależy wam na dobrych relacjach, warto ją wykonać.

Zacznijmy od siebie.

Lektura tej książki zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Mimo że interesuje się psychologią i wszystkim, co związane jest z ludzkim umysłem, tematyka, która znalazłam w tej pozycji, jest dla mnie nowa i zaskakująca, a nawet mogę pokusić się o stwierdzenie — fascynująca. Do tego język i styl autora był dla mnie bardzo przyjemny.

Szczerze polecam wszystkim, którzy interesują się psychologią, relacjami międzyludzkimi i tym, którzy uwikłani są w burzliwe relacje.
Należy tylko mieć świadomość, że: po pierwsze nie zawsze metody opisane w książce zadziałają, po drugie musimy być w naszym działaniu szczerzy, po trzecie musimy mieć otwarty umysł.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl











Moja ocena:

Data przeczytania: 2024-03-23
× 8 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje
Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje
David D. Burns
10/10

Zacznij cieszyć się pełnymi miłości i zrozumienia relacjami z ludźmi, na których ci zależy Wszyscy mamy kogoś, z kim nie możemy się dogadać – przyjaciółkę, która ciągle narzeka, nieustannie krytyk...

Komentarze
@zanetagutowska1984
@zanetagutowska1984 · około miesiąca temu
czytam ją właśnie ;)
× 2
@Kate77
@Kate77 · około miesiąca temu
Jest naprawdę bardzo interesująca. Ciekawa jestem recenzji innych Czytelników 🤔🙂
× 1
Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje
Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje
David D. Burns
10/10
Zacznij cieszyć się pełnymi miłości i zrozumienia relacjami z ludźmi, na których ci zależy Wszyscy mamy kogoś, z kim nie możemy się dogadać – przyjaciółkę, która ciągle narzeka, nieustannie krytyk...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Od pierwszych chwil życia komunikujemy się z otoczeniem. Najpierw poprzez płacz, później gaworzenie aż do wypowiadania pierwszych słów. Paradoksem jest, że uczymy się mówić wiele lat, a komunikować… ...

@zanetagutowska1984 @zanetagutowska1984

Pozostałe recenzje @Kate77

Cienie przeszłości
W życiu są ważniejsze rzeczy niż pieniądz

"To naprawdę niewiarygodne, że gdy w grę wchodzą pieniądze, ludzie tracą instynkt samozachowawczy. Działają pod wpływem emocji, a potem płaczą nad swoim losem." Mare...

Recenzja książki Cienie przeszłości
Burza
Wróg, czy przyjaciel? Miłość, czy nienawiść?

"Kuszący głos przyzywa mnie, podczas gdy otaczająca mnie ciemność staje się nieprzenikniona i nie umiem już odróżnić, gdzie góra, a gdzie dół. To głos Burzy. Obiecuje rz...

Recenzja książki Burza

Nowe recenzje

Czterech ojców River Conway
River
@guzemilia2:

𝐂𝐳𝐭𝐞𝐫𝐞𝐜𝐡 𝐨𝐣𝐜𝐨́𝐰 𝐑𝐢𝐯𝐞𝐫 𝐂𝐨𝐧𝐰𝐚𝐲 – 𝐌𝐢𝐥𝐞𝐧𝐚 𝐆𝐫𝐚𝐛𝐨𝐰𝐬𝐤𝐚 [współpraca reklamowa @wydawnictwo.beya] Q: czytacie książki z wattpa...

Recenzja książki Czterech ojców River Conway
Przeklęty posag
Ciekawa i przyjemna lektura
@Izzi.79:

Moje pierwsze spotkanie z piórem autorki uważam za udane i muszę przyznać, że odpowiada mi jej styl. Przepadam za powie...

Recenzja książki Przeklęty posag
Ktoś inny
Znakomita rozrywka
@distracted_...:

Kiedy tylko przeczytałam pierwszą książkę od Liliany, wiedziałam, że każda kolejna będzie zachwycała mnie równie mocno....

Recenzja książki Ktoś inny
© 2007 - 2024 nakanapie.pl