{} WYBÓR REDAKCJI {} TYLKO U NAS

Recenzja książki Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces

Ulecz swoje traumy rodzinne, ale nie dzięki tej książce

Autor: @Vernau ·{}2 minuty
{} 2021-05-23 {} 11 komentarzy {} 29 Polubień
To, w jakiej rodzinie przychodzimy na świat ma ogromne znaczenie. Wpływają na nas, również traumy rodzinne, co potwierdzają badania naukowe np. ofiar Holokaustu, których wojenne doświadczenia odbijają się nawet na trzecim pokoleniu.

Środowisko rodzinne na nas oddziałuje. Niestety większość rodzin ma jakiejś dysfunkcje, mało jest ludzi, którzy mogą powiedzieć, że mieli szczęśliwe dzieciństwo i wspaniałych rodziców. Część ludzi po prostu, się nie nadaje na rodziców, część miała złe wzorce. Wynikają z tego potem różne problemy od niskiego poczucia własnej wartości, bo rodzice całe życie ci wmawiali, że się do niczego nie nadajesz, po syndrom DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików. Temat rzeka.

Mark Wolynn w swojej książce „Nie wszystko zaczęło się od ciebie” opisuje problem traum rodzinnych, z tym, że sposób w jaki to robi, budzi mój niesmak.

Autor łączy informacje o badaniach naukowych z ezoteryką lub Biblią cyt. ”Ponieważ u ludzi wymiana pokoleń trwa około dwudziestu lat, musimy jeszcze poczekać na wyniki badań międzypokoleniowych. Jednak wyniki badań na myszach, pokazujące, że stres u tych zwierząt może być przekazywany przez przynajmniej trzy pokolenia, pozwalają badaczom podejrzewać, że podobnie u ludzi dzieci rodziców, którzy doświadczyli traumy, będą przekazywać to doświadczenie swoim dzieciom i wnukom. Zdumiewać może, że również Biblia w ustępie 14:18 zdaje się potwierdzać najnowsze odkrycia nauki, mówiąc, że kary za grzechy rodziców spadną na potomków, aż do trzeciego i czwartego pokolenia: „Pan cierpliwy, bogaty w życzliwość, przebacza niegodziwość i grzech, lecz nie pozostawia go bez ukarania, tylko karze grzechy ojców na synach do trzeciego, a nawet czwartego pokolenia”.”

Mark Wolynn twierdzi również, że aby rozwiązać nasze traumy rodzinne należy pogodzić się z rodzicami.

Niestety, nie zgadzam się z tą tezą, że jak pogodzimy się z rodzicami, to nasze życie się poprawi i, że to należy zrobić za wszelką cenę.

Jeżeli masz toksycznych rodziców, ojciec lub matka jest psychopatą, lub biłeś bity, czy molestowany seksualnie, to tacy ludzie się nie zmienią. Jeśli chcesz żyć w zdrowych relacjach, to musisz odciąć się od toksycznych członków rodziny, a od psychopaty uciekać, to zaleci Ci każdy mądry psycholog.

Autor często w swojej książce powołuje się na Berta Hellingera, niemieckiego eks-zakonnika, autora kontrowersyjnej metody ustawień rodzinnych, który jest zakazany w Niemczech, ponieważ kilku jego „pacjentów” popełniło samobójstwo.

W książce są przytaczane przypadki różnych osób. Zdumiał mnie przykład Tylera, który miał – uwaga – problem z erekcją. Wykluczono przyczyny zdrowotne i autor stwierdził, że przyczyną tego stanu rzeczy jest trauma rodzinna, ponieważ jego ojciec przyłapał swoją żonę w łóżku z innym mężczyzną. Szkoda, że nie skierował biednego Tylera do seksuologa. No, ale wtedy ktoś inny dostałby wynagrodzenie za terapię.

Jeśli ktoś ma problemy rodzinne, to powinien korzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Można również czytać książki psychologiczne, oglądać wywiady z psychologami na youtubie, a obecnie w dobie pandemii, gdy jest utrudniony bezpośredni dostęp do specjalistów, można po prostu zadzwonić na telefon zaufania.

Natomiast leczenia traum rodzinnych, na podstawie książki Marka Wolynna, stanowczo nie polecam.

Moja ocena:

Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Mark Wolynn
{}7.3/10
Depresja, zaburzenia lękowe, chroniczny ból, obsesje mogą mieć zupełnie inne podłoże, niż sądziliśmy do tej pory. Ich korzenie mogą sięgać do czasów naszych rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Na...
@LetMeRead
@LetMeRead · 6 miesięcy temu
Autor często w swojej książce powołuje się na Berta Hellingera
Jak dla mnie już samo to książkę dyskwalifikuje.
@Renax
@Renax · 6 miesięcy temu
A kto to jest?
@LetMeRead
@LetMeRead · 6 miesięcy temu
Nawiedzony pseudoszaman.
@Rudolfina
@Rudolfina · 6 miesięcy temu
Też uważam, że są ludzie, z którymi nigdy nie należy się godzić. I czasami są to właśnie, niestety, rodzice.
@Vernau · 6 miesięcy temu
Absolutnie masz rację, bo człowiek jest potem chory przez miesiąc po takim spotkaniu z "rodzinką", a oni nawet nie zdają sobie sprawy, że cię ranią swoimi słowami.
@Chassefierre
@Chassefierre · 6 miesięcy temu
Gorzej, jak mają tego świadomość, ale potrafią się wymawiać tym, że to ,,dla Twojego dobra''. :/
@jatymyoni
@jatymyoni · 6 miesięcy temu
Ciekawa recenzja, książka już mniej. Zgadzam się, powinniśmy się .zwracać po profesjonalną pomoc. Co do książek i wywiadów na youtubie mam pewne zastrzeżenia. Trzeba mieć naprawdę dobre rozeznanie, aby nie natrafić na takie perełki. Oprócz tego często sami nie potrafimy zdiagnozować problemu, ani znaleźć drogi wyjścia. Każdy z nas jest w innej sytuacji, a książki i wykłady operują na ogólnikach, które nie zawsze są dobrym rozwiązaniem dla nas. Pojąć i starać się zrozumieć, co nie oznacza zgadzać się. Mnie dużo dało pojęcie traum z dzieciństwa mojej Mamy ( jako dziecko, razem z Mamą i siostrą została przez Rosjan wywieziona do Kazachstanu, jej siostra zmarła, ona przeżyła), mogłam dzięki temu pewne rzeczy oddzielić. Oprócz tego uporanie się z poczuciem winy, które często dzieci biorą na siebie.
{}× 4
@Vernau · 6 miesięcy temu
To nie jest łatwe, bo większość ludzi jednak wychodzi z rodzin, które nie są zdrowe emocjonalnie, a potem nie każdy zdaje sobie sprawę, że powodem jego problemów osobistych są np. złe wzorce rodzinne np. rodzice wmawiają ci, że do niczego się nie nadajesz i potem sobie nieświadomie wybierasz męża psychopatę, który wyczuwa w kimś takim ofiarę, a zdrowa emocjonalnie kobieta od razu pogoni kogoś takiego. Podobnie jest z DDA, kiedy córka, która miała ojca alkocholika, wychodzi za mąż, też za alkocholika.
Dobrze, że teraz mówi się dużo o różnych problemach psychologicznych i o tym, gdzie szukać pomocy. A to wszystko z kolei sprowadza się do kolejnej sprawy - edukacja. Ważne, żeby to przerobić emocjonalnie, nawet, jak ma się 40, czy 60 lat.
@jatymyoni
@jatymyoni · 6 miesięcy temu
Zgadza się, nie jest to łatwe, ani bezbolesne i ktoś powinien przez to przeprowadzić. Większość ludzi boi się wracać do przeszłości, myślą, że zamkną ten rozdział, zapomną, a to tak nie działa. Tak najważniejsza jest edukacja i uświadamianie ludziom, że wizyta u psychologa nie stygmatyzuje.
@Vemona
@Vemona · 6 miesięcy temu
Bardzo ciekawa recenzja, dzięki wielkie za nią, właśnie wyrzuciłam książkę ze stosiku "chcę przeczytać". Jak się okazuje - można się ciężko naciąć szukając ciekawych treści.
Pogodzić się z kimś, kto wpędził człowieka w bagno i zafundował mu traumę? No rzeczywiście genialny sposób rozwiązania problemów.
@Vernau · 6 miesięcy temu
Dziękuję, ja też się strasznie nacięłam, tytuł brzmi zachęcająco.
@Chassefierre
@Chassefierre · 6 miesięcy temu
Ha, a ja to chciałam przeczytać... Dobrze, że się w końcu nie zabrałam za tą książkę, bo tylko niepotrzebnie bym się denerwowała podczas lektury.
@Vernau · 6 miesięcy temu
Nie polecam tej książki, szkoda nawet 2 godzin na jej przeczytanie.
@kachna.janisz
@kachna.janisz · 6 miesięcy temu
Książki nie mam w planach, pachnie stereotypami...
Genialna recenzja!
Dziękuję bardzo
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · 6 miesięcy temu
Świetna dekonstrukcja. Z tego, co piszesz, autor powinien być przykładnie ukarany (może publicznym czytaniem książki przed przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - tak by jednocześnie odrzeć cześć lektur z nimbu wielkości tylko z racji tego, że napisali je ludzie władający angielskim).
@Vernau · 6 miesięcy temu
Czytając takie książki trzeba mieć naprawdę dużo krytycyzmu, bo one naprawdę mogą zrobić dużą szkodę, a potem będzie potrzebna wizyta u psychologa.

@strazniczkaksiazekx
@strazniczkaksiazekx · 6 miesięcy temu
Mimo słabej oceny, chyba jednak jest to #mustread dla mnie...
@Vernau · 6 miesięcy temu
Jeśli już to polecam czytanie z dużą dozą krytycyzmu, żeby sobie samemu nie zrobić krzywdy.
@Meszuge
@Meszuge · 6 miesięcy temu
A kimże jest autor, który wypowiada się tak autorytatywnie?
@Vernau · 6 miesięcy temu
No właśnie, dobre pytanie, amerykański terapeuta, twórca i dyrektor Family Constellation Institute (Instytutu Konstelacji Rodzinnych). Dobra nazwa - Instytut Konstelacji Rodzinnych.
Chociaż muszę przyznać, że sprytne jest w tej książce połączenie informacji naukowych z wiedzą nazwijmy to "inną". To może być mylące dla osób bez podejścia krytycznego, do tego, co jest napisane w książce.

@Renax
@Renax · 6 miesięcy temu
Tak. To temat rzeka i warty dobrej książki.
Mark Wolynn

Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @Vernau

Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu
Autorytaryzm – historia lubi się powtarzać !

Anna Applebaum – amerykańska dziennikarka od ponad trzydziestu lat mieszkająca w Polsce, laureatka nagrody Pulitzera (2004) i autorka znakomitych książek historycznych, ...

{} Recenzja książki Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu
Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć
Przetrwać Auschwitz i jak żyć potem żyć ?

Dr Edith Eger ma niezwykłe życie, a jej książka „Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć” jest warta tego, aby ją przeczytać. Cyt.:” Cieszę się, że jesteś mądra, bo uro...

{} Recenzja książki Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć

Niewidzialny
"Niewidzialny" - naprawdę mocny debiut
@czytanie.na...:

Lubię czytać debiuty. Często sięgam po jakiś zupełnie w ciemno licząc, że wyłowię z głębin wydawniczego rynku prawdziwą...

{} Recenzja książki Niewidzialny
Śmiertelna dawka
Śmiertelna dawka
@czytanie.na...:

Ostatnie śledztwo prywatnej detektyw Dionizy Remańskiej? Cóż, mam nadzieję, że nie, bo szkoda byłoby mi żegnać się z bo...

{} Recenzja książki Śmiertelna dawka
Podstawy
Fizyczny obraz świata
@Carmel-by-t...:

Do pewnego stopnia jest prawdą, że fizykę współczesną da się opowiedzieć każdemu. Wymaga to jednak u nadawcy i odbiorcy...

{} Recenzja książki Podstawy
O nas Kontakt Pomoc