Recenzja książki Upadli

Upadli

@kalio @kalio · 2010-06-19 18:07:06
Sięgając po tę powieść, nie spodziewałam się fajerwerków, i bardzo dobrze, bo odprężyłam się bez zbędnych rozczarowań.
Siedemnastoletnia Luce zostaje zamknięta w poprawczaku, bo w jej obecności został spalony jej chłopak. Niestety, dochodzenie niczego nie stwierdziło, a sama Luce nie potrafiła sobie niczego przypomnieć w związku z tragedią, ponieważ straciła przytomność. Ponura rzeczywistość zakładu zamkniętego dla nieletnich nie jest na pewno tym, czego potrzebuje zagubiona dziewczyna, ale rodzice zgodzili się z decyzją sądu i klamka zapadła.


Luce zostaje odcięta od świata - zabrano jej komórkę (największa tragedia), do Internetu ma dostęp tylko w wyznaczonym czasie, bardzo ograniczonym zresztą, z telefonu wolno jej skorzystać raz w tygodniu przez 15 minut. Wolno jej w tym czasie przeprowadzić jedną rozmowę. Ten rygor początkowo wydawał się jej nie do przebrnięcia i miała wrażenie, że pogrzebano ją za życia.
Tam poznaje Daniela - chłopaka, który wyraźnie jej unika i nie chce potwierdzić, że gdzieś już się wcześniej widzieli. I to bardzo mi się skojarzyło z "Zaćmieniem" - przecież tam również Edward próbował na początku unikać Belli "dla jej dobra". "Upadli" nie są o wampirach, ale... tak, dobre skojarzenie. Kto może być upadły? Oczywiście anioł. Liczba mnoga w tytule nie jest bezpodstawna.
Powieść jest raczej preludium do całego cyklu. Właściwie dopiero wprowadza czytelnika w intrygę. Ledwie poznajemy głównych bohaterów, a już muszą się rozstać. Ledwo Luce poznaje własną przeszłość i historię Daniela, a już musi go opuścić, bo on ma misję do wykonania.
Czytało mi się to z wielką przyjemnością, powieść jest lekka, nie ma tam zbyt wielu trudnych kwestii. Niestety, nie mogę pominąć milczeniem nie najlepszego tłumaczenia. Kalki językowe, karkołomne frazeologizmy, których nie ma w naszym języku - to utrudnia odbiór powieści.
Jeśli ktoś lubi opowieści o nadprzyrodzonych istotach plączących się po naszej rzeczywistości, o miłości pokonującej przez wieki przeszkody pozornie nie do pokonania, jeśli te klimaty lubicie - polecam jako lekturę na lato.
Czekam na tom drugi pt. "Udręka".
Ocena @kalio:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Upadli
Upadli 7.0 /10
Lauren Kate, Anna Studniarek (tłum.)
W Danielu Grigori jest coś boleśnie znajomego... Luce Price zwraca uwagę na tajemniczego i zdystanso...
Komentarze

Pozostałe recenzje

"Przeznaczeniem niektórych aniołów jest upadek" Luce jest uważana przez otoczenie za osobę niespełna rozumu. Widzi rzeczy, których żaden człowiek widzieć nie powinien. Odwiedziła ona chyba wszystkich...

@KatnissWiktoriaM @KatnissWiktoriaM

Coraz trudniej jest trafić autorom książek w punkt, który stanie się początkiem czegoś nowego i większego. Zwłaszcza, że literatura sama w sobie jest niszowa. Dość niedawno w taką pustkę idealnie wpas...

Inne recenzje @kalio

Książka Miasto Słońca

To jest, proszę państwa, kawałek bardzo dobrej sensacji. Treść w olbrzymim skrócie: dwunastoletni Jamie jest roznosicie...

Książka Magia przeznaczenia

O książkach Barbary Rybałtowskiej słyszałam już od jakiegoś czasu. Widziałam, że zbierają całkiem dobre oceny, więc chci...

Nowe recenzje

Książka Wypowiedz jej imię

O czym jest książka "Wypowiedz je imię" to opowieść o Bloody Mary (Krwawej Mary) i tym, co się dzieje, gdy wyp...

Książka Dziewczyna z gór

O czym jest książka Wyobraźcie sobie, że znajdujecie się w samym środku mrocznego i niemającego końca lasu, z ...

Książka Obecność

O czym jest książka "Obecność" to zbiór ostatnich opowiadań Arthura Miller'a, publikowanych m. in. w The New Y...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się