Recenzja książki Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi

Uśmiechnij się, zagadaj!

Autor: @almos ·2 minuty
9 dni temu 2 komentarze 20 Polubień
W tej ważnej książce angielska ekonomistka pisze o pladze samotności, która mocno dotyka północną hemisferę w ostatnich dziesięcioleciach. Dość powiedzieć, że jeszcze przed pandemią ponad połowa dorosłych mieszkańców USA uważała się za samotnych. Podobnie alarmujące dane rejestruje się w Europie.

Książka jest gruba i bogata w fakty, masę tam ciekawych idei i wyników badań naukowych, nie sposób wymienić wszystkich, napiszę o tych, które mnie najbardziej zainteresowały.

Do plagi samotności mocno przyczyniają się smartfony i Internet – ludzie skutecznie oddzielają się od innych ekranami i słuchawkami oraz szybki proces starzenia się społeczeństw Zachodu, swoje dołożyła też pandemia. Słusznie też podnosi Hertz odpowiedzialność ideologii neoliberalizmu, która w ostatnich dziesięcioleciach święci prawdziwe triumfy; głosi ona indywidualizm, konkurencyjność, kult bogactwa, oraz minimalizację roli państwa. Niestety: „Problem polega na tym, że nastawione wyłącznie na własne ja, samolubne społeczeństwo, w którym ludzie czują, że muszą o siebie zadbać, bo nikt inny tego za nich nie zrobi, to społeczeństwo nieuniknienie samotne.” A przecież nasi praprzodkowie, myśliwi-zbieracze żyli we wspólnotach, które pozwoliły: „rozwinąć wyszukane techniki zdobywania pokarmu oraz zbiorowe strategie obronne.” Nie dziwi zatem, że samotność ma podobnie szkodliwe skutki dla zdrowia jak brak ruchu, alkoholizm czy otyłość.

Oryginalnym wkładem autorki jest rozszerzona definicja samotności, nie tylko jako stanu społecznej izolacji, ale także jako braku wsparcia: „ze strony współobywateli, pracodawców, społeczności, władzy.” co prowadzi do poczucia politycznego i ekonomicznego wykluczenia. Taka samotność jest wodą na młyn populistów w rodzaju Trumpa czy Orbana, którzy potrafią uwieść wyborców obietnicą, że o nich zadbają: „Na całym świecie ludzie czujący się społecznie i ekonomicznie marginalizowani, odnoszący wrażenie, że tradycyjne partie polityczne, które ich kiedyś broniły, teraz ich odrzucają i nie chcą słuchać o ich troskach ani odpowiedzieć na ich skargi – ludzie ci w pierwszej dekadzie XXI wieku w nieproporcjonalnie dużej liczbie zwrócili się ku partiom o skrajnych poglądach politycznych.”

Podkreśla Hertz, jak ważna jest życzliwość i bezinteresowna pomoc w relacjach międzyludzkich: obniżają poczucie samotności. Twierdzi też, że ważne jest wspieranie lokalnych sklepów czy punktów usługowych, nawiązywanie relacji z ludźmi tam pracującymi, nawet jeśli w supermarketach czy internecie jest taniej. Pisze ponadto ważne słowa: „jeśli chcemy, by nasze lokalne środowisko dawało się odczuć jako żywe i zachęcające, musimy postawić na częstszy bezpośredni kontakt z otaczającymi nas ludźmi, na interakcje twarzą w twarz. Zwolnij. Zrób sobie krótką przerwę, zatrzymaj się. Uśmiechnij. Zamień kilka słów.”

Ciekawe są rozważania autorki o rosnącej roli robotów do towarzystwa, które, zwłaszcza w Japonii, są prawdziwym antidotum na samotność starszych osób; słusznie zwraca uwagę Hertz na niebezpieczeństwa związane z 'robotyzacją' relacji.

Książka jest za długa, przegadana i po pewnym czasie mocno mnie znużyła, ale to ważne dzieło wszechstronnie omawiające narastający i poważny problem, także w naszej ojczyźnie.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2022-09-06

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi
Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi
Noreena Hertz
8/10
Niesamowite fakty, przykuwające uwagę historie i śmiałe pomysły. Tę książkę powinien przeczytać każdy, komu nieobca jest troska o to, jaki świat zbudujemy po pandemii koronawirusa. – Carl Frey, Insty...
Komentarze
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · 9 dni temu
Dzięki za świetną recenzję. To, co piszesz o analizach autorki, bardzo dobrze współgra z wnioskami autora książki którą akurat czytam, choć na nieco innym polu - postprawdy. Negatywne składniki internetu sprzęgają się dodatnio z naszymi kłopotami z galopującą samotnością.
× 3
@almos
@almos · 9 dni temu
Dzięki, tak, postprawda i samotność się łączą.
× 1
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · 9 dni temu
Książka do przeczytania.
× 1
@Betsy59
@Betsy59 · 9 dni temu
"Nie dziwi zatem, że samotność ma podobnie szkodliwe skutki dla zdrowia jak brak ruchu, alkoholizm czy otyłość"- samotność wiąże się z jednym i drugim i trzecim, niestety.
× 1
Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi
Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi
Noreena Hertz
8/10
Niesamowite fakty, przykuwające uwagę historie i śmiałe pomysły. Tę książkę powinien przeczytać każdy, komu nieobca jest troska o to, jaki świat zbudujemy po pandemii koronawirusa. – Carl Frey, Insty...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @almos

Wycieczka do Tindari
Montalbano przesłuchuje staruszków

To piąta książka z serii powieści o sycylijskim policjancie, komisarzu Montalbano (nie liczę dwóch zbiorów opowiadań). Intryga kryminalna zaczyna się tak, że zamordowany...

Recenzja książki Wycieczka do Tindari
Gwiazdor
Znojne życie szarego celebryty

Książka Piotra C. przedstawia zjadliwy portret środowiska celebrytów i ludzi kręcących się wokół nich, jednym słowem bohaterów Pudelka. Ich priorytety życiowe to seks, k...

Recenzja książki Gwiazdor

Nowe recenzje

Zła kobieta
Zła kobieta
@farmerwitht...:

„ Wiedziała, że nie zaśnie. To takie dziwne, że podobała jej się rozmowa z chłopakiem, którego tak bardzo nie znosiła. ...

Recenzja książki Zła kobieta
Manipulacja @Malwi:

Klaudii Muniak to autorka, która z ogromnym zaangażowaniem, pisze thrillery psychologiczne, w których wątek kryminalny ...

Recenzja książki Manipulacja
Odkrycie kreatywności
„Odkrycie kreatywności. O procesie społecznej e...
@Orestea:

„Jeśli w obrębie kultury współczesnej istniałoby pragnienie, które wykracza poza granice zrozumienia, to byłoby nim ...

Recenzja książki Odkrycie kreatywności
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl