Ostatni koniec świata recenzja

Wędrówka przez liryczną krainę

Autor: @jagodabuch ·3 minuty
2023-11-23
Magdalena Łubkowska w swoim tomiku wierszy "Ostatni koniec świata" prezentuje czytelnikowi głęboką introspekcję, bogactwo emocji i wyjątkową wrażliwość na subtelności ludzkiego bytu. Każdy wiersz stanowi osobną historię, zanurzoną w melancholii, tęsknocie i refleksji nad życiem. Jest to zbiór lirycznych utworów, które wplatają się w tematykę miłości, tęsknoty, życia i śmierci. Autorka posługuje się bogatym językiem poetyckim, tworząc atmosferę subtelnej magii.

Wiersz "Anioł zmierzchu" przenosi czytelnika w świat aniołów, które przychodzą o zmierzchu. Autorka opisuje ich obserwację ludzkich historii poprzez okna. W kontraście między jasnymi a ciemnymi miejscami poetka ukazuje piękno i tragiczne aspekty miłości. Jest to nie tylko opis zjawiska przyrody, ale też metafora czujności, zmysłowego doświadczenia życia.
W "Grze o życie" autorka opisuje dom dziewczyny, który stoi pod niespokojnym niebem. Wiersz ten zahacza o tematykę lęku, walki o życie, przekraczania granic nadziei i wiary w niemożliwe. Wiersz zdaje się być metaforą codziennej walki każdego człowieka.
"Chorujemy na siebie" to metaforyczny opis relacji między ludźmi. Autorka używa zmysłowych obrazów, aby przedstawić głębokość związku, ale także jego niestabilność i ryzyko choroby emocjonalnej.
W utworze "Umieram na (nie)miłość" autorka konfrontuje czytelnika z dramatem nieodwzajemnionej miłości, zatrzymując chwile przed samym końcem. Wyczarowuje klimat tęsknoty i niewypowiedzianych uczuć.
"Za mało mnie" to wiersz o braku pełni, o niedosytach, które uniemożliwiają pełną obecność w życiu. Przekazuje uczucie niekompletności i niezdolności do pełnego uczestnictwa w rzeczywistości. Wiersz jest głębokim wyrazem uczucia niewystarczalności i lęku przed byciem pomijanym.
W wierszu "Odpłynęły czaple i motyle" poetka porusza temat przemijania i utraty, zaznaczając, że czasem tracimy ważne elementy naszego życia, a wspomnienia przywołują żal i melancholię.
W utworze "Jesień zapala wspomnienia jak znicze" Magdalena Łubkowska ukazuje listopadową melancholię i nostalgię, kiedy wspomnienia błyszczą jak znicze w ciemnościach.
"W innym niebie" rysuje obraz osobistej walki z własnymi demonami. Autorka posługuje się motywem nieba jako przestrzeni, w której toczy się wewnętrzna walka.
W „Zamianie ról" opowiada o zmianie i dynamiczności życia, gdzie dzień traci swoje piękno, a noc traci swoje sny.
W "Innej" autorka prezentuje postać zadomowioną w piekle i niebie, noszącą ślady anioła, ale jednocześnie obarczoną ciężarem strachu i cierpienia.
"Pożyczone skrzydła" ukazują postać, która nie doświadczyła piekła ani nieba, a jedynie pożyczonych skrzydeł, co symbolizuje stan niepewności i nieprzynależności.
"W innym niebie" to wiersz o zmierzchu, czarnym aniele i strachu, który ciąży na sercu.
"Czas czerwonej mgły" prezentuje obraz wojny, zła i chaosu, który rozlewa się pod czerwonym niebem.
W wierszu "Pod skrzydłem czarnego Anioła" Magda ukazuje bezsilność i tęsknotę, przywołując obraz czarnego anioła pod niebem przeszywanym bólem.
"Kołysanka zza grobu" to poruszający wiersz matczynej miłości i pożegnania, w którym poeta opowiada o swoim ostatnim dniu.
"Ostatni koniec świata" jest zarazem zakończeniem i rozpoczęciem, ukazującym momenty pożegnania, ale także pozostawiającym nadzieję na powrót.
"Powietrze pełne powrotów" to wiersz o tęsknocie, powrotach i niekończącej się miłości.
"Stop" to krótka forma, która zamyka się w symbolicznych granicach między świtem a zmierzchem, między snem a rzeczywistością. Wstrzymuje ruch i uwidacznia przemijanie.
Utwór "W niebie bez chmur" ukazuje beznadziejność i pustkę pod niebem pozbawionym barw, gdzie życie staje się czarno-białą rzeczywistością. Strach jest obecny we wszystkich aspektach życia.

"Ostatni koniec świata" to refleksyjny i głęboko emocjonalny tomik wierszy, który porusza tematy życia, śmierci, miłości i utraty, jednocześnie pozostawiając czytelnika z wrażeniem piękna i subtelności ludzkiego doświadczenia. Magdalena Łubkowska wplata w swoje wiersze bogactwo obrazów i metafor, tworząc wielowarstwowe dzieło, które skłania do głębszych rozważań nad sensem egzystencji.

Za możliwość patronatu nad tomikiem serdecznie dziękuję autorce Magdalenie Łubkowskiej.
Współpraca z Poezja Ma Głos.
*Książka powstała w ramach projektu nagrywaj i drukuj.

Data przeczytania: 2023-11-22

Magdalena Łubkowska

BRAK

Magdalena Łubkowska
BRAK

Pozostałe recenzje @jagodabuch

Krzesło i inne opowiadania
Przemijanie i transcendencja

"Krzesło i inne opowiadania" to zbiór tekstów, których głębia przekracza granice zwykłej narracji, wprowadzając czytelnika w świat emocji, symboli i refleksji. Katarzyna...

Recenzja książki Krzesło i inne opowiadania
Erato. Era to nowa
Wędrówka przez serca i umysły poetów

"Erato. Era to nowa" stanowi bogate zbiory poezji różnych autorów, które skupiają się na różnorodnych tematach, od melancholii i tęsknoty po refleksje nad życiem i relac...

Recenzja książki Erato. Era to nowa

Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji
"Wróżąc z fusów" Marceliny Szumer-Brysz
@S.anna:

"Wróżąc z fusów" Marceliny Szumer-Brysz to jest - w moim odbiorze - taka książka, którą się bierze do ręki, niekonieczn...

Recenzja książki Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji
Przysięgnij, że przeżyjesz
Przysięgnij, że przeżyjesz
@Jezynka:

Ci, którym udało się przeżyć koszmar holocaustu, często nie chcieli mówić o swoich doświadczeniach. Zatrzaskiwali za so...

Recenzja książki Przysięgnij, że przeżyjesz
Ciało obce
dreszczyk emocji gwarantowany
@czytampolecam:

Gdy kilka lat temu trafiłam na książkę Sfinks Robina Cooka wiedziałam, że będzie to autor dla mnie. Praktycznie od razu...

Recenzja książki Ciało obce