Rak time. Praktyczny poradnik onkologiczny recenzja

Wygrać z rakiem!

Autor: @Vernau ·2 minuty
2022-09-17
Zaletą książki "Rak time" Anny Bimer jest jej aktualność. Została wydana w tym roku (2022) i jest to, jak głosi podtytuł - Praktyczny poradnik onkologiczny.

Na początku książki, dowiadujemy się, że w Polsce na raka leczy się ok. 900 tys. osób, czyli pół Warszawy i więcej niż cały Kraków.
Ta liczba daje do myślenia.

Nowotwory są różne. Niektóre jest trudno wykryć we wczesnym stadium, które daje możliwość całkowitego wyleczenia.
Bardzo trafny jest tytuł rozdziału "Poskromić cichego zabójcę".
Takimi podstępnymi nowotworami są:

1. rak płuca - wystarczy raz na 2 lata zrobić badanie rtg, czyli po prostu rentgen płuc,

2. rak jajnika - wystarczy raz na rok zrobić dopochwowe USG,

3. rak jelita grubego - najlepszym badaniem wykrywającym raka jelita grubego jest kolonoskopia (można zobaczyć na youtubie, jak wygląda to badanie).

W przypadku raka jajnika bardzo ważne jest zrobienie dopochwowego USG, ponieważ ten rodzaj nowotworu daje często objawy podobne do niestrawności lub innych zaburzeń gastrycznych np. proszę się nie śmiać - to mogą być większe gazy oddawane przez jelita.

Jak powstaje rak jelita grubego?
Najpierw w jelicie grubym rośnie polip. Aby z polipa powstał guz nowotworowy potrzeba ok. 10 lat. Polipy usuwa się podczas kolonoskopii. Dlatego to badanie jest takie ważne. Jeżeli wśród naszych bliskich ktoś chorował na raka jelita grubego, to pierwszą kolonoskopię należy wykonać po czterdziestce. Jeśli nie było takich przypadków, to należy to zrobić po pięćdziesiątce. Rak jelita grubego wykryty we wczesnym stadium jest w pełni wyleczalny. Co ważne, we wczesnym stadium nie daje on żadnych objawów!

Autorka opisuje też, że w chorobach onkologicznych bardzo ważny jest czas i czasem nie warto czekać pół roku na badanie na NFZ, tylko zrobić badania diagnostyczne prywatnie.

A ktoś powie, co zrobić, jak mnie nie stać na prywatne badania. Kolonoskopia, czy badanie USG, to koszt kilkuset złotych.

Jest taki zwyczaj, u nas mało znany, żeby zamiast prezentu na urodziny, zrobić sobie badania profilaktyczne - taki przegląd własnego ciała, tak, jak robi się przegląd techniczny samochodu.

A jeśli potrzebujemy pieniędzy np. na kolonoskopię, to cała rodzina może zrobić zrzutkę i zamiast wypasionego prezentu, można podarować komuś bliskiemu takie badanie.

Książka jest poradnikiem. Jest w niej rozdział z adresami internetowymi organizacji, fundacji przydatnych w czasie leczenie onkologicznego.

Jest również ciekawa rozmowa z lekarzem onkologiem, który sam zachorował na raka.

Jeśli ktoś potrzebuje informacji, jak się leczyć onkologicznie, czy o profilaktyce chorób nowotworowych, to warto sięgnąć po ten poradnik.

Na koniec słowa bohatera z książki - Piotra, który jest 7,5 roku po wyleczeniu z raka migdałów cyt.: "Gdybym miał udzielic komuś, kto właśnie się dowiedział, że ma raka, kilku rad, oto one:

- dzień, w którym dowiedziałeś się o chorobie, jest najgorszy, potem będzie już tylko lepiej,

- nie czytaj o chorobie w Internecie, to cię nie wyleczy, a tylko zestresuje,

- natychmiast potwierdź diagnozę i zweryfikuj u innego lekarza,

- natychmiast poszukaj specjalistów od twojej przypadłości,

- za wszelką cenę postaraj się szybko dostać do właściwych lekarzy pod stałą opiekę i ropocząć leczenie,

- jeśli jesteś szczupłą osobą, przytyj przed leczeniem, aby mieć z czego chudnąć,

- medycyna nie jest taka jak 10-20 lat temu, metody i wyniki leczenia stale się poprawiają,

- myśl pozytywnie i wierz w siebie. Moim zdaniem lwia część sukcesu w leczeniu zależy od twojej siły wewnętrznej."

Data przeczytania: 2022-09-17

Anna Bimer
8.7/10

Książka, która daje nadzieję, zagrzewa do optymizmu, odwagi i aktywności. Onkolodzy ostrzegają, że nadchodzi nowotworowe tsunami. Tak trudno w onkologii jeszcze nie było. Niedorzeczne zasady refun...

@maciejek7
@maciejek7 · ponad rok temu
Warto czytać tego rodzaju książki, są ważne i potrzebne.
Mam do czynienia z tym chodzącym do tyłu, lecz leczenie w Polsce wymaga dużo siły, zdrowia... i pieniędzy. Lecz czego się nie robi dla swojego życia. Ja walczę ponad trzy lata, lecz jakoś się nie poddaję.
@Vernau
@Vernau · ponad rok temu
Życzę Ci dużo zdrowia i przesyłam mocne wirtualne uściski 😊
W przypadku niektórych rodzajów raka bardzo ważna jest profilaktyka np. kolonoskopia w przypadku raka jelita grubego, bo żeby polip stał się guzem nowotworowym potrzeba ok. 10 lat, a polipy usuwa normalnie podczas tego badania.
@Sargento_Garcia · ponad rok temu
Łączę się w walce.
Moja córka walczy od prawie 3 lat z rzadką odmiana nowotworu (w Polsce 14 przypadków rocznie).
@MLB
@MLB · ponad rok temu
Mocne kciuki za wszystkich potrzebujących✊✊✊
@maciejek7
@maciejek7 · ponad rok temu
Dziękuję za wsparcie. Od jakiegoś czasu wiem już, że jest to ważne i potrzebne. Nie zamykam się już.
@Vernau
@Vernau · ponad rok temu
@Sargento_Garcia
Dla Ciebie i twojej córki życzenia dużo zdrowia i też mocne wirtualne uściski 👍😊
W chorobie nowotworowej choruje cała rodzina i bardzo ważne jest każde wsparcie.
@Sargento_Garcia · ponad rok temu
Bardzo dziękujemy, trzymanych kciuków nigdy nie jest za wiele.

Na szczęście znamy już wroga "z nazwiska" - w naszym przypadku jest to już spory krok do przodu. Nie wiemy czy w najbliższym czasie poznamy go jeszcze z przysłowiowego "imienia". Ma ich niestety zbyt wiele, spora część niepoznana, nieokreślona i niezbadana.
Anna Bimer
8.7/10

@Obrazek „Budżet na leczenie nowotworów w Polsce od dawna jest na minusie jak temperatura w Himalajach.” Diagnoza: Rak to na pewno szok dla tego, kto ją usłyszy. Taka informacja brzmi jak wyr...

@Mirka @Mirka

Pozostałe recenzje @Vernau

W tajnej służbie Stalina
W sidłach Stalina

Publiczne opowiadanie o sekretach tajnych służb Rosji, a wcześniej Związku Radzieckiego, nie kończy się dobrze dla ich autorów. Nie ma znaczenia czas, czy pobyt „nawróco...

Recenzja książki W tajnej służbie Stalina
Bagaże Franza K.
Mój przyjaciel, moja miłość – Franz Kafka

Cyt.: „Bohaterami książki są polscy Żydzi, których losy rozrzuciły po całej Europie. W Berlinie, Wiedniu, Londynie, w Budapeszcie i Pradze szukali swego miejsca. Jej duc...

Recenzja książki Bagaże Franza K.

Juno
Zachwycające jezioro
@maciejek7:

"Brzeg Juno wciąż jeszcze był pusty, po nabrzeżnym piachu nie biegały dzieci, nie szczekały psy turystów, woda chlupota...

Recenzja książki Juno
Przepraszam, tu był trup
Sympatyczna i klimatyczna komedia kryminalna
@ksiazkirabe:

"Przepraszam, tu był trup" to opowieść o grupce ludzi, którzy są zaproszeni na otwarcie luksusowego, ekologicznego hote...

Recenzja książki Przepraszam, tu był trup
Miłość aż po grób
Miłość aż po grób ;-)
@kd.mybooknow:

Kochani to kolejna emocjonująca odsłona serii "Róża Krull na tropie" autorstwa Aleka Rogozińskiego. W tej ekscytującej...

Recenzja książki Miłość aż po grób