Recenzja książki Cudzoziemka

Z nutą magii

@dwor_ksiazek_i_slow @dwor_ksiazek_i_slow · 2019-09-10

"Cudzoziemka" to literatura obyczajowa zakrapiana nutą fantastyki. Pełna pogańskich wierzeń, miłości i poszukiwania samego siebie.

Judyta, młoda studentka dziennikarstwa, wyjeżdża na wakacje z grupą przyjaciół do Szwecji. Nie jest do końca zadowolona z wyjazdu ponieważ, jedzie z nimi jej były chłopak Krzysztof oraz Adam - chłopak jej przyjaciółki Żanety, którego nie znosi. Przyjaciele postanawiają przedłużyć wyjazd i zatrzymać się w leśnej głuszy u znajomego Żanety - Svena. Pewnego wieczora świętując przy ognisku Judyta odchodzi poszukać ustronnego miejsca i natyka się na dziwny głaz, przy którym traci przytomność. Budzi się, gdy jest już jasno i próbuje odnaleźć drogę powrotną. Jest zdziwiona, że mogła tak daleko odejść, jednak później okazuje się, że wcale nieodeszła zbyt daleko, a przeniosła się do VIII wieku! Teraz musi sobie radzić z trudem tamtych czasów i życiem w leśnej głuszy. Na szczęście nie jest sama. Pomaga jej Einir - młody i przystojny wiking i jego bliscy. Czy dziewczynie uda się wrócić do swoich czasów? Czy odnajdzie swoje miejsce i miłość?

"Jeżeli czegoś nie posiadam, to nie znaczy, że od razu muszę to mieć, ani że jestem w jakikolwiek sposób gorszy od innych."

Pierwsze kilkanaście stron książki dość mocno się ciągnie i nudzi czytelnika. Jednak, gdy to przetrwmy to potem historia nabiera rozpędu i wciąga tak, że nie da się jej odłożyć na bok. Akcja gna ze strony na stronę w zawrotnym tępie. A końcówka nas....wkurza! I to dosłownie. Ksiazka kończy się w takim momencie, że chcemy nią rzucić o ścianę! Nie pozostaje nam nic innego jak domysły i niecierpliwie czekanie na kolejny tom.

Postacie w książce zostały świetnie nam przedstawione. Bohaterowie są pełni życia, emocji i wad dzięki czemu są prawdziwi. Judyta mimo że jest zagubiona i niezdecydowana (trudno nie być znajdując się w jej sytuacji) to jest również bardzo ambitna, mądra i uparta. Jednak w skandynawskiej głuszy przechodzi przemianę. Einir natomiast jest bardzo zamknięty w sobie, spokojny ale i uparta jak Judyta. Nie brak tu też złych charakterów: Ottara - złego, brutalnego i perfidnego Jarla, oraz Atiego - doskonałego manipulatora. Postacie drugoplanowe również są doskonale wykreowane. Ciekawe i pełne charakteru.

"Tak samo jest z ludźmi. Płyniesz w pojedynkę jest ciężko, czasem kręcisz się w kółko i niemal całe życie stoisz w miejscu. We dwójkę też jest ciężko, ale wspólnymi siłami można gdzieś dopłynąć, i czasem nawet się nie zmęczyć."

Świat VIII wieku jest barwnie i szczegółowo opisany przez autorkę. Doskonale nakreśla nam realia tamtego czasu. Jest to czas pogan więc wszystkie ich obchody i obrzędy są świetnie nam przedstawione. Natomiast opisy przyrody i krajobrazu wprost przenoszą nas do tej skandynawskiej głuszy.

"Historia lubi się powtarzać. Czasami zdajemy się tego niezauważać, a czasem nadużywamy słowa zawsze."

W "Cudzoziemce" znajdziemy intrygi, miłość oraz przyjaźń, które w całości doprawione są szczyptą magii. Emocje są czytelnikowi dawkowane stopniowo bez pośpiechu przez co cały czas utrzymują napięcie. Jest to świetny debiut literacki autorki. Zachęcam do sięgnięcia po "Cudzoziemkę", na pewno się niezawiedziecie.

Za egzemplarz książki bardzo dziękuję autorce. 
Ocena @dwor_ksiazek_i_slow:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Cudzoziemka
Cudzoziemka 8 /10
B.M.W. Sobol
W życiu Judyty, młodej studentki dziennikarstwa, sporo się ostatnio dzieje. Za chwilę czeka ją obron...
Komentarze

Pozostałe recenzje

Na dworze wieje, leje jest szaro i brzydko. Patrzę na książkę, która trochę zawstydza mnie objętością, ale w końcu wstaję, biorę ją z półki i... znikam na weekend w skandynawskich lasach. Po przeczyt...

Inne recenzje @dwor_ksiazek_...

Książka Łańcuch

"Łańcuch" przyciągnął moją uwagę prostą, ale wyrazistą grafiką z idealnie zminimalizowaną kolorystyką. Do tego świetny...

Książka Pacjentka

"Pacjentka" to bardzo dobry thriller psychologiczny z świetnie dopracowaną intrygą. Mówi, o tym jak ważne jest, by zap...

Nowe recenzje

Książka Lanny

Na samym wstępie przyznam się, że niesamowicie bałam się momentu, gdy musiałam w końcu zasiąść do pisania recenzji tej ...

Książka Jedna na milion

Książka "Jedna na milion" Aleksandra Bugno Na samym początku książki poznajemy 17 letnia licealistkę Soe Hyun. Jest t...

@Kraina_uslana_ksiazkami @Kraina_uslana_ksiazkami
Książka Noc, kiedy umarła

Przyjaźń to piękna więź łącząca dwójkę ludzi. Czasem może narodzić się z czystego przypadku, innym razem rodzi się lata...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się