Recenzja książki Zegar słoneczny

Zegar słoneczny

@Oona_ @Oona_ · 2011-04-22 17:00:53
Myśląc o powieści psychologiczno-kryminalnej widzimy, oczyma wyobraźni, mnóstwo kręcącej się policji przy paskudnym morderstwie i o dziwnych motywach. Tu jednak mamy do czynienia z prawdziwie przyjemną powieścią o uroczej, starszej damie, której przyjaciółka zginęła od udaru słonecznego.

Akcja toczy się w Holandii. Główna bohaterka, Leonie, organizuje pogrzeb przyjaciółki - Róży, która umarła na plaży, wskutek udaru słonecznego. Zostaje zaproszona do jąkającego się urzędnika, który odczytuje, że ostatnią wolą Róży Berczy jest to, by zaczęła zachowywać się, ubierać jak ona - podobno, by koty, które osamotniła, czuły się swobodnie. Róża zostawiła w spadku, dla swojej przyjaciółki, wszystko co posiadała. Okazuje się, że również jej osobowość...

Barwne postaci są idealnie nakreślone przez autorkę. Każda z nich jest odrębnym, rozbudowanym, czasem nawet karykaturalnym obrazem, który czytelnik poznaje wraz z kolejnymi stronicami. Cała książka to tak naprawdę gra osobowości - i głównie na nich opiera się cała akcja. Sensem nie jest tylko rozwikłanie zagadki, co stało się z Różą, ale ukazanie przemian Leonie.

Język książki to istny majstersztyk - bogate, oddziaływające na wyobraźnię opisy, poetyckie wręcz porównania i mnogość wątków. Niestety, wyraźnym mankamentem tej pozycji są tak nachalne i irytujące nawiązania do literatury naukowej i religijnej. To chyba jedyny minus tej pozycji.

"Zegar słoneczny" to książka dla tych, którzy nie boją się zagłębiać tajemnic ludzkiej psychiki i dla tych, którzy poszukują jakiegoś wytchnienia po krwawych, zbrodniach, czy szalonych naukowcach. To delikatna, można powiedzieć, typowo kobieca pozycja, po której inaczej można spojrzeć, chociażby na otoczenie zegarów.
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Zegar słoneczny
Zegar słoneczny
Maarten't Hart, Maria Zaleska (tłum.)
Kiedy atrakcyjna, niekonwencjonalna Róża Berczy umiera - jak twierdzą lekarze - na udar słoneczny, L...
Komentarze

Nowe recenzje

Książka Proś o wybaczenie

Jakiś czas temu zrozumiałam, że ja chyba jednak zaczęłam lubić książki kryminalne. Choć jeszcze ani razu nie udało mi s...

Książka Czwarta prawda

Książka wciągnęła mnie do cna. Czytając ją przeniosłam się do egzotycznych Indii z całą ich różnorodnością, wieloku...

@Magdabial @Magdabial
Książka Minecraft. Wypadek

„Minecraft. Wypadek” Tracey Baptiste to propozycja dla młodszych czytelników. I chociaż daleko mi do wieku, w którym cz...

MA
@maitiri_books_2

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się