Recenzja książki Zimowy monarcha

Zimowy monarcha

@kalio @kalio · 2010-06-12 17:00:31
Książka traktuje o królu Arturze i jego czasach. Niedawno czytałam "Mgły Avalonu" i ucieszyłam się, że będę mogła porównać dwie wersje tej legendy. Przyznaję, że wersja Cornwella mnie bardziej przekonuje. Mniej w niej mistycyzmu i magii, więcej rzetelnego przedstawiania tamtych czasów. Czarownicy plują i zaklinają, odczyniają uroki, zabijają ptactwo, zwierzęta i ludzi, żeby powróżyć z ich wnętrzności.
Bardziej prawdopodobne jest to, że wojownicy wtedy chodzili w skórach, walczyli włóczniami, mieczami posługiwali się w wyjątkowych okolicznościach.
Sam Artur jawi się w tej powieści jako człowiek żądny władzy, ale przede wszystkim sprawiedliwości. W tej powieści również szaleje z miłości, ale nie do własnej siostry, tylko do Ginewry, dla której zrywa bardzo dobry sojusz. Przez jego miłość kraj pogrąża się w wojnie.
Ginewra dla odmiany to nie pobożna i cnotliwa dama, tylko przebiegła kobieta, która z wyrachowaniem wykorzystuje uczucie Artura i walczy z chrześcijańskim biskupem. I taki obraz Ginewry wydaje mi się bardziej prawdopodobny.
Lancelot ukazany został zupełnie inaczej, niż w "Mgłach Avalonu". To próżny fircyk, tchórz i kobieciarz. Jego matka zadbała o to, żeby bardowie sławili go w pieśniach i stąd krążące na jego temat legendy.
Książka jest świetna, napisana bardzo obrazowym językiem, czyta się jednym tchem.
Czekam z niecierpliwością na drugi tom.
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Zimowy monarcha
Zimowy monarcha 9.0 /10
Bernard Cornwell
"A teraz brońcie się sami" - tak odpowiedział rzymski cesarz delegatom Brytów, którzy przybyli błaga...
Komentarze

Pozostałe recenzje

Posiadam niewyjaśniony sentyment do legend arturiańskich – zaczytuję się we wszystkim, co ma z nimi mniejszy lub większy związek. Nie ukrywam, że sięgnęłam po 'Zimowego monarchę' ze względu na przepię...

Jeśli lubicie legendy arturiańskie ta książka jest dla Was! Jeśli ich nie lubicie to tym bardziej jest ona dla Was! Jednak jeśli już spotkaliście się z opowieściami o królu Arturze, jeśli myślicie, że...

@Zapiskispodpoduszki @Zapiskispodpoduszki

Inne recenzje @kalio

Książka Miasto Słońca

To jest, proszę państwa, kawałek bardzo dobrej sensacji. Treść w olbrzymim skrócie: dwunastoletni Jamie jest roznosicie...

Książka Magia przeznaczenia

O książkach Barbary Rybałtowskiej słyszałam już od jakiegoś czasu. Widziałam, że zbierają całkiem dobre oceny, więc chci...

Nowe recenzje

Książka Wypowiedz jej imię

O czym jest książka "Wypowiedz je imię" to opowieść o Bloody Mary (Krwawej Mary) i tym, co się dzieje, gdy wyp...

Książka Dziewczyna z gór

O czym jest książka Wyobraźcie sobie, że znajdujecie się w samym środku mrocznego i niemającego końca lasu, z ...

Książka Obecność

O czym jest książka "Obecność" to zbiór ostatnich opowiadań Arthura Miller'a, publikowanych m. in. w The New Y...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się