Avatar @8dzientygodnia

8_dzien_tygodnia

@8dzientygodnia
Bibliotekarz
43 obserwujących. 8 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad roku. Ostatnio tutaj około 2 godziny temu.
{} blog_8_dzien_tygodnia
{} Napisz wiadomość
43 obserwujących.
8 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad roku. Ostatnio tutaj około 2 godziny temu.
piątek, 5 lutego 2021

Laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren

Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.
Honorowy Patronat nad Konkursem objęły na stałe: Ambasada Szwecji, Biblioteka Narodowa oraz Instytut Książki.

„Celem Konkursu im. Astrid Lindgren jest wyznaczanie wysokich standardów literatury dla dzieci i młodzieży oraz wzbogacanie oferty dla młodych czytelników. Zapraszamy polskich autorów do tworzenia książek pisanych piękną polszczyzną, poruszających ciekawe i ważne tematy, wskazujących właściwe wzorce zachowań, a przy tym bardzo atrakcyjnych dla współczesnego młodego odbiorcy."

Konkurs im. A. Lindgren jest organizowany przez Fundację ABCXXI wieku od 2006 roku.
W dotychczasowych pięciu jego edycjach wzięło udział ponad 2000 osób, nagrodzono
i wydano ok. 40 znakomitych książek.
Konkurs zyskał wysoką rangę w środowisku pisarzy, wydawców oraz wśród odbiorców (dzieci i młodzieży, rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy). Prace nagrodzone w Konkursie często stają się też laureatkami innych konkursów. Niektóre z książek-laureatek doczekały się tłumaczeń na inne języki i zdobywają międzynarodową publiczność.




I Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren (kwiecień 2007)

Renata Piątkowska : Na wszystko jest sposób
Barbara Stępniak-Wilk: Tulisia
Agata Widzowska-Pasiak: Dreptak i pępek świata
Ida Pierelotkin: Ala Betka
Anna Onichimowska: Dzień czekolady
Wanda Witter: Fotografia nieba
Barbara Kosmowska: Pozłacana rybka
Ewa Grętkiewicz: Dostaliśmy po dziecku
Beata Wróblewska: Jabłko Apolejki

II Konkurs im. A. Lindgren (czerwiec 2010)

W kategorii 0-6 lat:
• Nie przyznano I nagrody
• II nagroda dla książki "Misiostwo świata" Grzegorza Janusza
• III nagroda dla książki "Biuro zagubionych zabawek" Iwony Czarkowskiej
oraz
• Wyróżnienie dla książki "Misiek, co Ty opowiadasz?" Katarzyny Majgier
• Wyróżnienie dla książki "Przygody królewny Florentynki" Katarzyny Ziemnickiej

W kategorii 6-10 lat:
• I nagroda dla książki "Masło przygodowe" Barbary Stenki
• II nagroda dla książki "Lenka, Fryderyk i podróże" Olgi Masiuk
• III nagroda dla książki "Pamiętnik grzecznego psa" K. Terechowicz i W. Cesarza
• Wyróżnienie dla książki "Łopianowe pole" Katarzyny Ryrych

W kategorii 10-14 lat:
Przyznano dwie pierwsze nagrody ex aequo.
• I nagroda "Czarny Młyn" Marcina Szczygielskiego
• I nagroda "Wyspa mojej siostry" Katarzyny Ryrych
• II nagroda dla książki "Ela-Sanela" Katarzyny Pranić
• III nagroda dla książki "A niech to czykolada!" Pawła Beręsewicza


III Konkurs im. A. Lindgren (marzec 2013)

W kategorii 0-6 lat:
II miejsce: „Opowieść o błękitnym psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci” - Beata Majchrzak
III miejsce: „Kosmiczni odkrywcy - Franio i jego babcia” - Grażyna Bąkiewicz

W kategorii 6-10:
I miejsce: „O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych” - Katarzyna Ryrych
II miejsce: „Klub latających ciotek” - Rafał Witek
III miejsce: „Noskawery” - Paweł Beręsewicz

W kategorii 10-14:
I miejsce oraz Grand Prix Konkursu: „Arka czasu” - Marcin Szczygielski
II miejsce: „Ani słowa o Zosi” Zuzanna Orlińska
III miejsce: „Sezon na zielone kasztany” Barbara Kosmowska

IV Konkurs im. A. Lindgren (marzec 2016)

W kategorii 0-6:
I nagroda: nie przyznano
II nagroda: „Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm” - Łukasz Olszacki
III nagroda: „Wielka wyprawa pirata Nata” - Katarzyna Ziemnicka

W kategorii 6-10:
I nagroda: „Niedokończony eliksir nieśmiertelności” - Katarzyna Majgier
II nagroda: „Koniec świata nr 13” - Katarzyna Ryrych
III nagroda: „Hebanowe serce” - Renata Piątkowska
Wyróżnienie:Baba Blaga” - Joanna Wachowiak
Tytuł zauważony: „Fontanna bez dna” - Barbara Stenka

W kategorii 10-14:
I nagroda: „Teatr niewidzialnych dzieci” - Marcin Szczygielski
II nagroda: „Opta” - Joanna Jagiełło
III nagroda: „Szary” - Monika Błądek

Wyróżnienia:16.10 do Bergamo” - Piotr Rowicki
Obronić królową” - Barbara Kosmowska
Tytuł zauważony: „ Jasne dni, ciemne dni”- Katarzyna Ryrych

Wyróżnienie specjalne: „Timburu” - Mateusz Świstak

V Konkurs im. A. Lindgren ( 2018/2019)

Kategoria wiekowa 0-6:
I miejsce: „Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej” – Małgorzata Kur.
II miejsce: „Dokąd niedźwiedzie wędrują nocą?" – Katarzyna Zielińska
III miejsce: „Pan Kudłaty i cztery łapy” – Iwona Czarkowska

Kategoria wiekowa 6-10:
I miejsce: „Selfi ze Stolemem" – Krzysztof Kochański
II miejsce: „Słońca i księżyce" – Barbara Kosmowska
III miejsce: „Mój kumpel Jeremi” – Ewa Martynkien

Wyróżnienia równorzędne:
• „Emi i źródło Ekry” – Ewa Matera
• „Urodziny” – Joanna Jagiełło

Kategoria wiekowa 10 -14:
I miejsce: „Lato na Rodos” – Katarzyna Ryrych
II miejsce: „Wstydu za grosz” – Zuzanna Orlińska
III miejsce: „Tam, gdzie zawracają bociany” – Joanna Jagiełło

Wyróżnienia równorzędne:
• „Abrakadabra, mamy problem! ” – Katarzyna Majgier
• „Zostań sama w domu” – Barbara Stenka
• „Ja, Majka”, Rafał Witek

Wszyscy, którzy mają ochotę lub potrzebę wykorzystać tę listę (na stronach Fundacji ABCXXI wyniki konkursów z poszczególnych lat są rozrzucone), to śmiało, proszę się częstować. :)
Tagi:
#CalaPolskaCzytaDzieciom, #ABC, #dlaDzieci, #madreKsiazki, #mlodziezowa
{}× 9
Komentarze
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe