5 powodów, dla których wciąż warto czytać powieści Jane Austen!

Autor: juliastrach ·2 minuty
2021-08-16 9 komentarzy 20 Polubień
5 powodów, dla których wciąż warto czytać powieści Jane Austen!
18 lipca minęła 204. rocznica jej śmierci i pomimo upływu tylu lat Austenomania wciąż trwa. Jej powieści nadal zachwycają kolejne pokolenia i niezmiennie znajdują się na listach bestsellerów.

W księgarniach pojawiają się następne wznowienia, a na dużym i małym ekranie liczne ekranizacje jej dzieł. Nie brakuje również wielu wariacji i re-tellingów inspirowanych tymi ponadczasowymi historiami („Duma i uprzedzenie, i Zombie”, „Pulse and Prejudice: The Confession of Mr. Darcy, Vampire”, „Dziennik Bridget Jones”).

Dlaczego ludzie na całym świecie tak bardzo uwielbiają jej powieści?

1. Świat panny Austen

Jane pisała o tym, co znała, a inspiracje do swoich powieści czerpała z codziennego życia. Kreacje bohaterek, bale, wiejskie życie, skandale i ploteczki odzwierciedlają rzeczywistość Anglii w czasach regencji. Nawet nie do końca szczęśliwy wizerunek tamtych czasów odpowiada temu, co obserwowała w swoim otoczeniu. Marginalny status kobiet, niesprawiedliwe prawo dziedziczenia, małżeństwa zawierane pod wpływem konwenansów i bez miłości. Zaletą jej powieści jest niezwykle satyryczny humor. Autorka wyśmiewała prostacki styl życia, ludzkie przywary, szykowne bale, życie bogatych od balu do balu oraz ich liczne romanse.

2. Silne i niezależne bohaterki

Bohaterki kreowane przez Austen są różne, ale łączy je jedna rzecz. Każda z nich posiada własne zdanie oraz dozę humoru, są pełne życia, wrażliwe i nieco emocjonalne. Niektóre rozważne, inne romantyczne, a jeszcze inne bywają zachowawcze. Jednym słowem – wyjątkowe.

3. Intrygujący adoratorzy

W każdym idealnym klasycznym romansie nie może zabraknąć męskich bohaterów, niezwykle przystojnych i, co najważniejsze, nieziemsko bogatych. Wszyscy kulturalni, szarmanccy, po prostu dżentelmeni. Jednak w powieściach Austen nie brakuje również typowych „złych chłopców”, którzy wywołują wiele skandali np. uciekają z jedną z sióstr albo rozkochują w sobie główną bohaterkę, a następnie ją porzucają.

4. Wiejska sielanka

Wsi spokojna, wsi wesoła… W prawie wszystkich książkach Jane Austen tłem do romantycznych historii jest angielska wieś. Sielska, harmonijna, idylliczna. Bohaterowie zdają się nie mieć żadnych zmartwień. Jak przystało na nienaganne maniery XIX wieku, każdy jest dla siebie miły i unika wszelkich kłótni i niesnasek. Codzienne życie heroin również wydaje się beztroskie. Czas upływa im na codziennych spacerach, czytaniu książek, malowaniu obrazów, nauce gry na pianinie, popołudniowej herbatce w trakcie wizyty sąsiadów, niezwykłych balach, na których powinny „upolować” męża czy nawet na swataniu znajomych.

5. Bajkowe zakończenia

Wszystkie sześć powieści Austen kończy się szczęśliwie dla głównych bohaterek. Nie tylko znajdują miłość, ale i też stabilność finansową, która była tak niezmiernie ważna dla kobiet w jej czasach. W czasach, których żyła Jane, wątek miłosny z właśnie takim zakończeniem był czymś wielce pożądanym, a „i żyły długo i szczęśliwie” był idealnym i naturalnym epilogiem dla regencyjnych heroin z jej powieści.

Lubicie czytać Jane Austen? A może nie czytaliście jej jeszcze, a zamierzacie?

Justyna Strach
× 20 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@almos
@almos · ponad 2 lata temu
Dla mnie największym walorem książek Austen jest realistyczny obraz Anglii sprzed 200 lat, gdzie głównym środkiem utrzymania klas wyższych był procent od kapitału, zaś jedyną szansą na godne życie dla panien bez posagu było bogate wyjście za mąż. Świetnie Austen pokazuje rynek matrymonialny: panny chciały się tak wydać za mąż żeby mieć dostatnie życie (czytaj: wysokie dochody z kapitału męża). A że czasami przyplątała się miłość, to tylko komplikowało całą sprawę.

× 13
· ponad 2 lata temu
O, właśnie! Obraz społeczeństwa uwielbiam. Jest o czym i nad czym myśleć i jej książki mimo prostoty nie są o niczym.
× 9
@rybka
@rybka · ponad 2 lata temu
Uwielbiam książki Jane Austen, więc nie potrzebuję żadnych powodów, żeby je czytać 😁❤️
× 5
@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Ciekawy artykuł 😊 czytałam jedną książkę tej autorki i mi się podobała 😁
× 5
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Artykuł ciekawy, chociaż nie lubię Austen. Dla mnie jest za sielska, za anielska, a przez to nudna. Kiedyś, dawno temu, w ramach lektur własnych przeczytałam dwie książki Austen, bez zachwytu. Ciekawsze były filmy i seriale zrobione na podstawie jej książek.
× 3
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · ponad 2 lata temu
a właśnie czytam ksiązkę "Dziwne losy Jane Eyre" pani Bronte
:)
× 3
@czytadlo.pisadlo
@czytadlo.pisadlo · ponad 2 lata temu
Klasykę zawsze dobrze się czyta.
× 3
@stos_ksiazek
@stos_ksiazek · ponad 2 lata temu
Jeszcze nie czytałam książek tej autorki. Może kiedyś się skuszę.
× 1
@annawalczak87
@annawalczak87 · ponad 2 lata temu
Uwielbiam książki autorki ❤️
× 1
@justinthewind
@justinthewind · ponad 2 lata temu
uwielbiam Austen, mnie nie trzeba zachęcać :)