Artykuł
{} 10 komentarzy

Czy e-booki będą tańsze?

autor: Dominika (Recenzje na widelcu)
data publikacji: 2019-11-06

Na tę wiadomość czekali wszyscy miłośnicy e-booków! Do końca października tego roku stawka VAT na książki była różna... w zależności od tego, w jakiej formie były sprzedawane. 5% obowiązywało na wydania papierowe, z kolei ich elektroniczne odpowiedniki, e-booki, obłożone były stawką podstawową, czyli 23%!Zmiany, zmiany!Od 1 listopada 2019 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą stawka VAT na książkę jest taka sama, nieważne, w jakiej formie jest ona wydana. Od tego miesiąca kupując zarówno tradycyjne wydanie papierowe, jak i e-booka, VAT'u zapłacimy tyle samo, dokładnie 5%.

Zmniejsza się również stawka na magazyny elektroniczne. Prasa w formacie elektronicznym ma teraz obniżoną stawkę 8%.


Czy będzie taniej? Niekoniecznie!


Miłośnicy e-booków z pewnością zacierają łapki na myśl o tańszych zakupach. Ale czy tak będzie na pewno? Niekoniecznie. Cena książek elektronicznych to element polityki sprzedażowej zarówno wydawców, jak i dystrybutorów. Przynajmniej na ten moment nie widać żadnych istotnych ruchów w tym zakresie i obok zwyczajnych promocji... ceny pozostałego asortymentu utrzymują się na tym samym poziomie.

Na co więc wpłynie obniżenie stawki? Z pewnością będzie kilka pozytywów tej sytuacji. Przede wszystkim wreszcie osiągnęliśmy jednolitą stawkę na książki, nieważne, w jakim formacie są wydawane. To spory krok do przodu, który dyskredytuje argument, że wysokie ceny e-booków wynikają wprost z innej stawki VAT. Po drugie, wydawnictwa dopiero wchodzące na rynek z pewnością uwzględnią to przy wycenie swoich pozycji. Finalnie zaś możemy mieć nadzieję, że więcej książek doczeka się swoich wirtualnych odpowiedników. Skoro VAT jest taki sam, to może warto wzbogacić ofertę dla miłośników czytników?


Usługi? To wciąż jest niepewne.


Niepewna pozostaje sytuacja pakietów abonenckich u takich dostawców jak Empik Go, czy Legimi. Z tego, co wiadomo na ten moment, firmy nie zamierzają obniżać cen abonamentów. O ile kupując książki oddzielnie, możemy liczyć na mniejszą stawkę, to w wysokości opłaty za comiesięczny abonament raczej nic się nie zmieni.

Ujednolicony VAT na książki to postulat, który po wielu latach wreszcie został wcielony w życie. Liczę, że wpłynie pozytywnie na rynek e-booków. A was cieszy ta zmiana? Jak myślicie, czy jednolita stawka VAT na książki to dobry pomysł?

 
O autorze:
@dominika.nawidelcu
Dominika (Recenzje na widelcu) @dominika.nawidelcu
Kocha dosłownie wszystko związane z książkami, uwielbia je czytać, zbierać, układać i, przede wszystkim, pisać o nich. Z zawodu doradca podatkowy, z zamiłowania booknerd, recenzentka i copywriterka. Jest wdzięczna za każdy komentarz pod jej postem :)

Komentarze

@Mackowy
@Mackowy · 8 dni temu
Mnie to dziwi/wkurza. Nie przemawiają do mnie argumenty, że " cena e-booka to nie tylko plik itd" odchodzą największe koszty ponoszone przez wydawnictwa przy wydaniach papierowych - wydruk, przechowywanie, transport, pośrednik, więc cena powinna być adekwatna, bo i produkt mniej wartościowy niż książka papierowa i obniżenie VAT-u do 5% nic nie zmienia ... 
serce  6 Polubień
@Justyna_K
@Justyna_K · 8 dni temu
Jeśli chodzi o abonament Legimi i jego wysokość to jest adekwatny do tego co Legimi  ma do zaoferowania. Nie potrzebuję obniżki abonamentu z racji tego, że Vat na ebooki uległ zmianie. Legimi musi się z czegoś utrzymać, musi zarobić i musi zapłacić za ebooki wydawcom. Dzięi temu mamy całą, ogomną masę ebooków dostępnych w abonamencie. Ja płacę 40 zł miesięcznie, czytam do 8 do 12 książek. Jakby to przeliczyć, to przy 12 pozycjach cena jednego ebooka wynosi 3,3 zł. To praktycznie jak za darmo. :) 
serce  5 Polubień
Komentarze (6)
@Almaranth
@Almaranth · 8 dni temu
Wczoraj właśnie wrzuciłam na swoje instastories screeny z kilku księgarni internetowych. Co zabawne ale i trochę przerażające, wydania papierowe tej samej książki były tańsze niż wersja elektroniczna. Według mnie coś tu zupełnie się nie zgrało. Przecież e-wydanie książki to brak kosztów druku, papieru, lepiej dla środowiska itp. Ja osobiście czytam bardzo dużo e-booków, dlatego brak zmian w tym temacie mnie załamuje. 
serce  5 Polubień
@Johnson
@Johnson · 8 dni temu
Nie, nie będą :( Niestety z niezrozumiałych dla mnie względów (co zapewne wynika także z niewiedzy) ceny e-booków i książek papierowych 
są zbliżone, a często takie same.
serce  5 Polubień
@Jagrys
@Jagrys · 8 dni temu
Mnie osobiście trafia szlag. Z przyczyn różnych zamieniłam książki papierowe na elektroniczne. Nie było pięknie, bo masa książek nie ma swoich elektronicznych, ale dało się jakoś żyć.  Wystarczyła wzmianka o zrównaniu stawek VAT i ceny ebooków poszybowały w kosmos. Argumentacja, że wyższe koszta itepe nie ma do mnie dostępu. Bo ebook to sam tekst, zgoda wyjustowany na potrzeby odtworzenia w czytnikach. Nic więcej.  Z tego wychodzi że, że papier, którego nie nagle w Polsce zrobił się diabelnie drogi. Czyli znowu ktoś dorabia się na moim tyłku. Bo jeśli książka papierowa kosztuje 25zł a jej wydanie elektroniczne 37-50zł to coś jest nie tylko bardzo nie tak ale zwyczajnie śmierdzi. I nie jest to literatura wysokich lotów a zbywane lekceważeniem romanse.  Żeby jeszcze ich opracowanie redakcyjne było warte tej ceny... Dla  mnie to kolejny szwindel obliczony na głębsze wydrenowanie moich kieszeni. Co do nielegalnej dystrybucji plików... Przy tak wywindowanych cenach ebooków jakie są obecnie -  śmiem twierdzić, że będzie się mieć więcej niż dobrze. Natomiast zagrywki wydawnictw w stylu "nie będzie ebooków, tylko papier" cofają nas- czytelników do epoki kamienia łupanego
serce  3 Polubienia
Komentarze (2)
@Justyna_K
@Justyna_K · 8 dni temu
Ja tylko mam ogromny żal do wydawnict, że w dalszym ciągu bardzo wiele z nich nie oferuje swoich książek w wersji elektronicznej albo trzeba czekac na ebooka miesiąc albo i dłużej od daty premiery papierowej książki. Ja, jako użytkownik wersji elektronicznej czuję się wykluczona, dyskrymionowana i ograniczana jeśli chodzi o dostęp do literatury. Czy to się kiedyś zmieni, żeby z automatu do wersji papierowej dostępny był ebook, i to od wszystkich wydawnictw ?
serce  2 Polubienia
Komentarze (3)
@pukpukbook
@pukpukbook · 8 dni temu
Jak dla mnie, np. Legimi nie obniży cen. One są mniej więcej na tym samym poziomie cały czas. Jak zaczynałam z nimi przygodę prawie 4 lata temu płaciłam dosłownie 4 zł mniej niż jest to teraz (a mówię tu o abonamencie z czytnikiem). Więc podstaw jako tako nie mają, a i na pewno ceny zależą od współpracy z wydawnictwami, a nie tylko od Legimi.
Tak samo z ebook'ami. One nie stanieją nagle. Niestety.
serce  1 Polubienie
Komentarze (1)
@Gosia
@Gosia · 7 dni temu
Ja i tak zawsze wybieram wersje papierowe :)
serce  1 Polubienie
@katedra
@katedra · około 19 godzin temu
Jeżeli coś ogranicza czytelnictwo w Polsce, to na pewno w dużym stopniu jest to mentalność największych wydawnictw. Dzięki temu, że ich udział w rynku książki jest znaczący, tworzą monopol i mają prawo do ustalania cen tak jak im się to podoba. Zamiast udostępnić wersję elektroniczną w bardziej przystępnej cenie dla zwykłego zjadacza chleba, postanawiają zachować różnicę wynikającą ze zmniejszenia stawek VAT do własnej kieszeni.  Jak ma być dobrze?
Dodatkowo zasłaniają się argumentem, jakoby cena e-booka zależna była od ceny wersji papierowej. Jak w takim razie wyglądałaby w roku 2005, kiedy książki utrzymywały się na poziomie 20-35 zł? Bądźmy poważni.
serce
@maitiri_books_2
@maitiri_books_2 · 5 dni temu
Miałam nadzieję na realne obniżenie cen, nawet pakietów abonenckich :(
serce