Artykuł
{} 8 komentarzy

Dolina Muminków w Polsce – trzecie takie miejsce na świecie!

autor: Poligon Domowy - Kaśka
data publikacji: 5 dni temu
Znacie takie miejsce, gdzie na środku doliny wyrasta piękny, wysoki, niebieski i okrągły dom? Znacie na pewno! To Dolina Muminków. W Finlandii Muminki traktowane są jak dobro narodowe i wcale się nie dziwię. Tam też została odwzorowana dolina z książek, którą można zwiedzać. Drugie takie miejsce znajdziecie w Japonii, a teraz niespodzianka – trzecia na świecie Dolina Muminków zostanie stworzona w Polsce! 

Tove Jansson stworzyła historię o Muminkach, była pisarką, malarką, ilustratorką. Tworzyła nie tylko dla dzieci, a oprócz pisania książek ilustrowała dzieła wielu innych autorów. Seria o Muminkach składa się z dziewięciu części, warto wiedzieć, że oprócz spisanych historii powstały także komiksy, autorka wraz z bratem stworzyła 22 części, jednak Lars Jansson stworzył sam 52 kolejne.

Dolina Muminków w Borowicach
Na razie o polskiej Dolinie Muminków wiadomo niewiele. Gdzie powstanie? W okolicach Jeleniej Góry. Kiedy? Według planów pod koniec 2021 roku ma być otwarcie. Jak będzie wyglądać? Tego właśnie nie wiadomo, plany i wizualizacje powstają, nie wiadomo też, kto zajmie się tworzeniem tego miejsca znanego nam z dobranocki. Dolina ma składać się z ośmiu budynków i, co wyjątkowe, połowa z nich ma zostać przeznaczona na miejsca noclegowe. Z tego, co mi wiadomo to będzie wyjątkowe w naszej dolinie. Budynki będą wzorowane na ilustracjach z książek, które wykonała sama autorka, mają być oczywiście drewniane, ale ich wysokość nie przekroczy czterech metrów. 

Dolina Muminków powstanie w wiosce Kalevala – to ośrodek turystyczny promujący kulturę skandynawską. Można tam wziąć udział w zajęciach kulturalnych oraz spróbować tradycyjnych potraw. To miejsce ma być stworzone dla miłośników literatury i fanów Muminków, bardziej edukacyjne niż rozrywkowe. 

Jeśli nie pamiętasz tej dobranocki, a książki jeszcze nie wpadły w Twoje ręce, to masz czas na nadrobienie zaległości. A potem będzie okazja by sprawdzić, czy dolina została wiernie odwzorowana. A może marzy Ci się zwiedzanie innego miejsca znanego z książek? 
O autorze:
@poligondomowy
Poligon Domowy - Kaśka @poligondomowy
Autorka bloga Poligon Domowy, organizatorka spotkań autorskich i blogerów w ramach Blog Book Meeting w Katowicach oraz wyzwania czytelniczego #czytambopolskie. Prywatnie mama cudownego syna i uroczej córci, w jej przepastnej torebce zawsze obok zabawek, smoczków i drobiazgów dzieci znajdzie się książka.

Komentarze

@katapika
@katapika · 5 dni temu
{}× 1
@timido2
@timido2 · 5 dni temu
Już przebieramy nóżkami, żeby się tam wybrać :) 

{}× 1
@Lubczyk
@Lubczyk · 2 dni temu
Jak ja nie cierpię Muminków!
{}× 1
KA
@kasiarz1983 · około 22 godziny temu
Super.Od kilku dni czytam wieczorem córce o przygodach Muminków.Bardzo jej się podoba ta ksiazka.Jestem ciekawa jak będzie wyglądała dolina w Borowicach.
{}
@Tanashiri
@Tanashiri · 2 dni temu
I świetnie. Ponadczasowa bajka o magicznym, niepowtarzalnym klimacie. Bohaterowie są niesamowici!
{}
@literackiespelnienie
@literackiespelnienie · około 13 godzin temu
Zawsze miło powitać krainy prosto z dziecięcych wyobrażeń. Bardzo przyjazna inicjatywa.
{}
@Rozchelstana_Owca
@Rozchelstana_Owca · 3 dni temu
O! To będę mieć  rzut beretką!

{}
@Zakreconaa_19
@Zakreconaa_19 · 5 dni temu
Uwielbiałam Muminki 😁😁
{}
{}