Historia w pigułce dla najmłodszych

Autor: Dorota Skrzypczak ·4 minuty
2021-11-11 8 komentarzy 15 Polubień
Historia w pigułce dla najmłodszych

Dokładnie dziś obchodzimy Święto Niepodległości, dzień dla każdego Polaka bardzo ważny. To wtedy, 11 listopada 1918, po 123 latach niebytu Polska znowu zaistniała na mapach świata. Okupiona wieloma ofiarami niepodległość stała się faktem. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że dla nas dorosłych ta data jest bardzo ważna. Ale jak to jest z dziećmi.? Czy one zdają sobie sprawę z wagi tego dnia? I co w ogóle wiedzą o historii Polski?


Książek dla dzieci traktujących o bogatych dziejach naszej ojczyzny na rynku księgarskim jest bez liku, dlatego postanowiłam przygotować dla Was ich przegląd. Gotowi? Zapraszam!
 

Książki dla dzieci w wieku 6-8 lat

 

Baśka Murmańska”, Magdalena Kędzierska-Zaporowska
Baśka Murmańska” to napisane z myślą o starszych przedszkolakach i uczniach pierwszych klas szkoły podstawowej opowiadanie o urodzinowej przygodzie Marysi, Tadzia i ich dziadka, którzy poznają tajemnice z przeszłości i losy niezwykłej, białej niedźwiedzicy, która podała rękę samemu Marszałkowi Piłsudskiemu. Ta książka to w sam raz lektura na wieczór 11 listopada. W prosty i przystępny sposób przybliży dzieciom najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości i wytłumaczy najtrudniejsze do zrozumienia fakty i pojęcia.
 
Klub Małego Patrioty. Polskie symbole”, Dariusz Grochal
Dzięki tej niedużej książeczce pełnej niesamowitych ciekawostek Wasze dzieci poznają historię polskiego herbu, flagi, hymnu, najważniejsze święta narodowe i sąsiadów Polski. Po jej lekturze na pewno z radością poproszą Was o wycieczkę po Warszawie, by z bliska zobaczyć najważniejsze dla każdego Polaka miejsca. Dzięki tej pozycji odkryjecie, że macie w domu małego patriotę dumnego z faktu bycia Polakiem.
 
Kocham Polskę. Elementarz dla dzieci”, Jarosław Szarkow, Joanna Szarkow
Ta książka to niezbędnik dla każdego małego człowieka. Jest to zarys historii Polski od Popiela do współczesności, podzielony na krótkie rozdziały zakończone zestawem trzech pytań sprawdzających. Dzięki nim dziecko ma okazję utrwalić przyswojoną wiedzę. Książka jest bogato ilustrowana i napisana przystępnym językiem, więc na pewno skradnie serce nie tylko niejednego malucha, ale i jego rodzica.
 
A to historia! Opowiadania z dziejów Polski”, Kazimierz Szymeczko
Historia Polski opowiedziana w niezwykle oryginalny i niezapomniany sposób. Historynek, Wierszynek i Militarek to trzy zadziorne mole książkowe, które na historii Polski znają się jak mało kto, a do tego uwielbiają się kłócić. A musicie przyznać, w dziejach naszego kraju punktów spornych nie brakuje. Te trzy gagatki spierając się bezustannie, nauczą Wasze dzieci historii na piątkę.
 
Mały Powstaniec”, Szymon Sławiński
Powstanie Warszawskie to wydarzenie w historii Polski niemniej ważne niż wspominane wyżej odzyskanie niepodległości. „Mały Powstaniec” to pierwsza w serii „Warszawa 1944” książka dla dzieci. Powstała w oparciu o wspomnienia uczestników tamtych tragicznych wydarzeń. Zawiera mapy, zdjęcia i dokumenty z powstania. Jestem przekonana, że Wasze dzieci z zapartym tchem słuchać będą opowieści o młodym harcerzu Szarych Szeregów, Tymoteuszu Duchowskim, który kanałami przenosił meldunki i broń.
 
Opowieści dawnej treści”, Anna Świrsczyńska
Ten uroczy zbiorek to historia Polski opowiedziana wierszem. Jego poetycka i gawędziarska narracja z wdziękiem oddaje urok minionych czasów i przepięknie zaznajamia z dziejami naszego kraju. W tym miejscu pozwolę sobie na małą, osobistą dygresję i cichutko westchnę z żalem: dlaczego akurat ta pozycja nie znalazła się w „odnawianym” niedawno kanonie lektur szkolnych?
 

Książki dla dzieci w wieku 9-12 lat

 

Nieznośna niepodległość”, Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk
Tę historię Wasze dzieci przeczytają z uśmiechem na ustach. Nie znajdą tu brutalnych i okrutnych wojennych historii, lecz wręcz przeciwnie, dowiedzą się mnóstwo ciekawych rzeczy na temat międzywojennej prasy, literatury, teatru, a nawet kuchni. Jeżeli macie ochotę poznać odpowiedź na pytanie, które kobiety jako ostatnie zaczęły nosić w II Rzeczypospolitej majtki, niezwłocznie powinniście zaopatrzyć swoje dziecko w tę niepozorną książeczkę.
 
Moja Polska”, Katarzyna Sołtyk
Tę niezwykłą książkę przeczytać i obejrzeć powinien każdy. Dowiemy się z niej o wszystkich najważniejszych faktach z polskiej historii, kultury, tradycji i nauki, które sprawiają, że czujemy się dumni z bycia Polakami. Jej lektura to niezapomniana lekcja historii Polski dla Waszych dzieci.
 
Na wojennych ścieżkach”, Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Zawsze jest fajnie, kiedy babcia opowiada. Teraz też będzie fajnie, ale zrobi się trochę mniej przyjemnie. Babcia z tej książki opowie nam o najtrudniejszych chwilach w historii naszego kraju i o tych bohaterach, którzy walczyli i ginęli, abyśmy w spokoju i pokoju mogli oddawać się ciekawym lekturom.
 
Kocham Polskę Kalendarium”, Joanna Szarek
Ta książka to inwestycja na długie lata. Jest to bogato ilustrowane zestawienie wszystkich najważniejszych dat w historii Polski. Jestem przekonana, że Wasze dzieci będą z niej korzystać podczas wszystkich lat edukacji szkolnej, a Wy bez cienia strachu będziecie je puszczać na klasówki i kartkówki z historii.
 
Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy”, Małgorzata Strzałkowska
Przy pierwszych dźwiękach tego utworu automatycznie stajemy na baczność z ręką na sercu i głośno śpiewamy, że ONA naprawdę jeszcze nie zginęła. Po lekturze tej książki Wasze dzieci nie tylko pięknie i wyraźnie odśpiewają każdą zwrotkę naszego hymnu narodowego, ale również dokładnie opowiedzą Wam historię jego powstania i przytoczą życiorysy ludzi, dzięki którym do dziś łzy napływają nam do oczu, gdy słyszymy początkowe takty „Mazurka Dąbrowskiego”.
 
A ja Wy uważacie? Warto dzieciom kupować i czytać takie książki? Co przeczytacie dziecku 11 listopada? A może polecicie nam ulubioną lekturę swojej pociechy na ten temat? Ja czekam na Wasze propozycje i mam cichą nadzieją, że podsunęłam Wam jakiś dobry pomysł na nową książkę na nadchodzące długie wieczory, którą będziecie czytać całą rodziną.
 
Dorota Skrzypczak
× 15 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@viki_zm
@viki_zm · około 2 lata temu
Uważam że warto czytać dziecku różne rodzaje książek w tym tez takie o historii Polski 🙂 Wszystkie książki z serii „A to historia!” uważam za warte przeczytania 😁
× 3
@reniarenia
@reniarenia · około 2 lata temu
Nie tylko warto, ale i trzeba. Dziecko przyswaja sobie od najmłodszych lat, jakie były dzieje Polski. Wszystko z umiarem oczywiście.
× 3
@Mackowy
@Mackowy · około 2 lata temu
Na pewno są lepsze lektury dla dzieci o historii Polski, czy o naszej kulturze, niekoniecznie z Kaczyńskimi i papieżem na okładce.
× 3
@reniarenia
@reniarenia · około 2 lata temu
Historię należy oddzielić od polityki.
@Mackowy
@Mackowy · około 2 lata temu
Dokładnie :)
× 1
@piotr_osowski
@piotr_osowski · około 2 lata temu
JA do listy zamieszczonej w artykule dodałbym jeszcze całą serię o superbohaterach: https://nakanapie.pl/ksiazki/polscy-superbohaterowie
× 2
@milena9
@milena9 · około 2 lata temu
Warto, jak najbardziej. W myśl przysłowia, czym skorupka za młodu nasiaknie tym na starość trąci.
Polecam Jagiełło pod prysznicem. Wspaniała podróż przez historię. Sama przeczytałam 📕z przyjemnością 😍😍😍.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 lata temu
Trzeba czytać, gdyż ważne jest poznanie historii własnej rodziny i historii swojej ojczyzny.
× 1
@Mackowy
@Mackowy · około 2 lata temu
Według mnie nie warto, raczej krótką historię świata e. h. Gombricha bym młodym czytał.
× 1
@bookovsky2020
@bookovsky2020 · około 2 lata temu
W tej tematyce polecam książki dla dzieci autorstwa Łukasza Wierzbickiego np. o niedźwiadku Wojtku, który wędrował z Armią Andersa
@teskonieczna
@teskonieczna · około 2 lata temu
Dodałabym jeszcze Zofii Staneckiej "Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach?
© 2007 - 2023 nakanapie.pl