Czy wystarczy magiczna wena, aby pusta kartka sama zapełniła się pięknie uformowanymi zdaniami? Czy istnieją sprawdzone sposoby na to, by stworzyć dobrą, wciągającą książkę? Krążą na ten temat różne opinie, a część znanych pisarzy zdecydowało się spisać własne zdanie i wydać w formie książki. Czy znajdziemy w nich sprawdzony sposób na zostanie cenionym twórcą?
O tym, by wydać własną książkę i mieć oddane grono czytelników marzy wielu z nas. Nie próbujcie zaprzeczać! Sama niejednokrotnie wyobrażałam sobie, że napisana przeze mnie książka porusza miliony serc. A ja potem piszę kolejne i kolejne… Oczywiście, tworzę w małym, drewnianym domku nad jeziorem, gdzie budzi mnie co rano śpiew ptaków. Czy tak rzeczywiście wygląda życie pisarza? Pewnie, że nie! Chociażby Bonda i Miłoszewski wielokrotnie podkreślali w wywiadach, jak bardzo nie lubią pisać i jak męczący jest to proces.
Chcąc poznać proces twórczy i podejście do rynku literatury znanych i lubianych pisarzy, postanowiłam sprawdzić ich książki. Poniżej moje zestawienie, ale może i Wy macie coś do dorzucenia?
Trudno odmówić Bondzie popularności, jej kryminały świetnie się sprzedają, a ona sama dobrze wie jak trafić do czytelnika. Jest ona również założycielką szkoły „Maszyna do pisania”, w której są prowadzone warsztaty twórczego pisania. Bonda idąc za ciosem, w 2015 roku wydała tę książkę. Czy jest to dobry poradnik dla osób chcących pisać? Muszę przyznać, że tak! Jest tam szereg praktycznych informacji i porad, zaczynając od samego poszukiwania inspiracji, aż po podejmowanie współpracy z wydawcą. Trzeba jednak przymknąć na oko na powtarzające się wtrącenia na temat tego, jak wielki sukces zdobyła pisarka…
Klasyka – mało kto nie słyszał o tej książce. King w przyjemny sposób przeplata praktyczną wiedzę warsztatową z wątkami autobiograficznymi. Na pewno nie znajdziecie tutaj konkretnego przepisu na napisanie książki, ale bez wątpienia odnajdziecie wiele wskazówek, inspiracji i motywacji podanych w lekkim, zabawnym tonie. Bez obaw – poradnik nie jest tak obszerny, jak typowe książki Kinga, czyta się go szybko, a nawet pozostaje po nim pewien niedosyt.
Dużo sobie obiecywałam po tej książce – głównie dlatego, że wyrobiłam sobie opinie po tytule, a nie po opisie. Liczyłam na poradnik w stylu poprzednich książek, jednak w tej książce nie znajdziecie porad dotyczących tworzenia. To zbiór esejów, w którym Haruki opisuje swoją miłość do literatury, literacką drogę i rozważania dotyczące pracy twórczej. Osoby, które są zafascynowane jego książkami, znajdą tu dużo ciekawostek o nim samym, co może być również motywacją do własnego działania.
To Bukowski, więc nie oczekujcie klasycznej formy – bywa brutalnie, ale też refleksyjnie. „O pisaniu” to zbiór korespondencji, którą Charles wymieniał z wydawcami, redaktorami, a także przyjaciółmi. Można tu poznać jego kolejne oblicze, a przy tym znaleźć interesujące wskazówki dotyczące tworzenia. Książka skłania przy tym do przemyśleń nad literaturą, procesem twórczym, a także społeczeństwem.
Co o pisaniu książek powie najczęściej wydający pisarz w Polsce? To kolejna książka, która przeplata wątki warsztatowe z elementami autobiograficznymi. Mróz pisze tu o wadze pracowitości i samodyscypliny. Na własnym przykładzie pokazuje, jak można ustalić sobie plan dnia, by efektywnie go wykorzystać. Są tu także informacje o tym, jak istotny jest sam warsztat pisarski – dbanie o stylistykę, poprawność gramatyczną. Mróz dzieli się także informacjami o wydawaniu i promowaniu książek, czasami przytacza przykłady z rynku zagranicznego. Ciekawa książka, ale treścią nie wykracza poza informacje, która można uzyskać z wcześniej wydanych książek Kinga i Bondy.
Przytoczonym przeze mnie poradnikom przyświeca idea, że książkę może napisać każdy – jeśli tylko wykaże się odpowiednią dyscypliną i wiarą we własne możliwości. Czy to prawda? Czy pisania dobrych, poczytnych książek można się nauczyć? Pozostaje mi w to wierzyć i próbować własnych sił.
Które książki Was zmotywowały do pisania? Przeczytaliście już którąś z moich propozycji?
Aleksandra Boniecka
× 16Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!
Komentarze
@Lilith_czyta · około 4 lata temu
W zasadzie zbieram się i zbieram, żeby przeczytać co popularni autorzy piszą w poradnikach dla początkujących, a przynajmniej zbierałam- jeszcze nie tak dawno. Wszystko zmieniło się za sprawą magicznej platformy Wattpad i jej olbrzymiego sukcesu pod względem wydawniczym. Obecnie wystarczy umieścić tam "mokry sen" o przystojnych milionerach, mafiosach i łóżkowych brutalach okrasić to odpowiednimi tagami, chwytliwym tytułem i ciekawą grafiką, a sukces jako pisarz/pisarka mamy w kieszeni. Dodajmy do tego pseudonim, bo przecież wydać coś takiego pod prawdziwym nazwiskiem wstyd i obowiązkowy fanpage na Facebooku (w nazwie fanpage'a KONIECZNIE dopisek "autor") oraz profil na Instagramie. Czytających na Wattpadzie mnoży się i mnoży, dobijamy do x-set tysięcy wyświetleń... Nagle BUM! wydawnictwo samo się odzywa! Przepis na sukces w branży książkowej mamy w kieszeni...