Katastrofa, o której nie wolno zapomnieć, czyli książki o Czarnobylu

Autor: Dominika Róg-Górecka ·2 minuty
2022-04-25 6 komentarzy 20 Polubień
Katastrofa, o której nie wolno zapomnieć, czyli książki o Czarnobylu

Sukces miniserialu „Czarnobyl” pokazał, że produkcje oparte na faktach również mają szansę przebić się do opinii publicznej. Serial stworzony przez HBO do tej pory cieszy się wysokimi notami: na Filmwebie ma ocenę 8,6, a na IMDb aż 9,4. Wspominam o tym nieprzypadkowo. We wtorek, 26 kwietnia, przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu. Oto garść książek, które pomogą Wam lepiej zrozumieć to, co wtedy się wydarzyło.

 

 

Czarnobyl. Instrukcje przetrwania”, Kate Brown

 

Wybuch w Czarnobylu okazał się wydarzeniem, na które nikt nie był przygotowany. Wszystko wydarzyło się błyskawicznie. Z jednej strony zaczęto organizować pomoc ratunkową dla ludności zamieszkującej skażony teren, z drugiej, równie prężnie, prowadzono działania propagandowe. Na szali leżało życie ludzi i dobro Związku Radzieckiego. Kate Brown poświęciła lata pracy na wertowanie dokumentów i rozmowy z politykami, mieszkańcami Strefy Wykluczenia oraz specjalistami od atomu. Ta książka to podsumowanie tego, co udało się jej ustalić.

     
 

O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie”, Adam Higginbotham

 

Czarnobyl od zawsze otaczała mgła kłamstw i propagandy. Do dziś można się spotkać z pokłosiem fałszywych informacji. „O północy w Czarnobylu” to reportaż, którego celem jest ustalenie prawdy, ale też naświetlenie mało znanych szczegółów. Ta licząca ponad 540 stron pozycja w ciekawy sposób łączy wątek naukowy ze społecznym i politycznym.

     
 

Krzyk Czarnobyla”, Swietłana Aleksijewicz

 

To właśnie na podstawie tej książki powstała produkcja HBO. Autorka demaskuje w niej nie tylko kulisy katastrofy, ale też systemu politycznego. Jest to też opowieść bardzo intymna, złożona z osobistych relacji osób, które były na miejscu lub które na skutek katastrofy straciły najbliższe osoby.

     
 

Po Czarnobylu. Miejsce katastrofy w dyskursie współczesnej humanistyki

Katastrofa w Czarnobylu stała się też przyczynkiem do dyskusji na temat człowieczeństwa. Jej zapis znajdziecie w tej nietypowej publikacji.

   

 

 

Czarnobyl. Spowiedź reportera”, Igor Kostin

 

Zdjęcie, które ilustruję tę książkę, obiegło świat. Jego autor przyleciał do Czarnobyla raptem kilka godzin po katastrofie. Razem z nim zdjęcia robiło też dwóch innych dziennikarzy, lecz ich aparaty uległy awarii. To zdjęcie przetrwało, a jego autor postanowił pozostać na miejscu i relacjonować ewakuację ludności oraz przebieg prac naprawczych w elektrowni.

   

 

 

Czarnobyl Strefa”, Natacha Bustos, Sanchez Francisco

 

Tym razem historia największej katastrofy nuklearnej opowiedziana została w innej formie – za pomocą komiksu. Odmienna jest też perspektywa. „Czarnobyl Strefa” prezentuje bowiem losy rodziny zmuszonej do opuszczenia domu. I chociaż mówiono im, że będą mogli wrócić za parę dni, prawda okazała się zupełnie inna.

 

Czytaliście któryś z powyższych tytułów? A może znacie inny, godny polecenia? Koniecznie powiedzcie mi też, co sądzicie o książkach poruszające trudne tematy. Sięgacie po takie, a może obawiacie się tego, co mogą skrywać?

× 20 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Chassefierre
@Chassefierre · około 2 lata temu
Jest jeszcze ,,Czarnobylska modlitwa'' - mam wrażenie, że serial był nią mocno inspirowany.
× 6
@OutLet
@OutLet · około 2 lata temu
Tak, był.
× 1
@Brzezina
@Brzezina · około 2 lata temu
Polecam " O północy w Czarnobylu" .
× 4
@Utopia
@Utopia · około 2 lata temu
Muszę przeczytać !
× 1
@OutLet
@OutLet · około 2 lata temu
@Utopia, koniecznie! Czyta się jak najlepsza powieść.
× 1
@Brzezina
@Brzezina · około 2 lata temu
Dokładnie
× 1
@viki_zm
@viki_zm · około 2 lata temu
Czytałam kiedyś "O północy w Czarnobylu" - wstrząsająca lektura, do tej pory pamiętam z niej wiele.
× 2
@Utopia
@Utopia · około 2 lata temu
Serial zrobił na mnie ogromne wrażenie! Chętnie sięgnę po lekturę.
× 2
@moj.drugiswiat
@moj.drugiswiat · około 2 lata temu
Tak, czytalam " Polnocy w Czarnobylu" i Czarnobylska modlitwa". Obie wstrzasajace i gleboko zapadajace w pamiec
× 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl