Kobieta w podróży

Autor: Dorota Skrzypczak ·2 minuty
2023-08-30 3 komentarze 13 Polubień
Kobieta w podróży

Eksplorowanie lądów, mórz i oceanów, odkrywanie nowych kontynentów lub gatunków flory i fauny – to wszystko było przez lata domeną mężczyzn. Nie dopuszczano myśli, że kobiety również mogą odwiedzać odległe kierunki i znosić trudy uciążliwych niekiedy podróży. Na szczęście to się zmieniło i panie ruszyły w świat. A my teraz możemy o tym poczytać. Przygotowałam dla Was zestawienie książek kobiet i o kobietach, które nie wahały się wyruszyć w daleki świat. Zapraszam!

 

 

Polka w puszczach Parany”, Michalina Isaakova

 

Michalina Isaakova była żoną entomologa, którego marzeniem była wyprawa do Ameryki Południowej i eksploracja gatunków motyli. Niestety nie udało mu się go spełnić. Po jego nagłej śmierci w tę podróż postanowiła się wybrać Michalina. Wyprawa ta obfitowała w mnóstwo, czasami, niebezpiecznych przygód i zdarzeń. O jej przebiegu możecie poczytać w tej niezwykle ciekawej książce, dodatkowo zilustrowanej pięknymi fotografiami. Warto ruszyć w tę literacką podróż śladami pani Michaliny. Z pewnością szybko nie zapomnicie tej przygody!

     
 

 

Maria Czaplicka to pierwsza polska antropolożka, która po długiej i ciekawej drodze do zdobycia upragnionego tytułu antropologa staje na czele ekspedycji naukowej na Syberię. Jednak książka ta nie jest poświęcona tylko naszej polskiej bohaterce. Poznacie z niej również sylwetki Katherine Rootledge, Beatrice Blackwood, Barbary Freire-Marecco i Winifred Blakman, które prowadziły równie ciekawe i barwne życie, jak pani Maria. Te historie naprawdę warto poznać.

     
 

Samotne oceany ”, Paulina Reiter

 

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz w 1976 roku postanowiła zostać pierwszą kobietą, która samotnie opłynie kulę ziemską i wyruszyła na podbój świata jachtem „Mazurek”. „Samotne oceany” to fascynująca reporterska biografia niezwykle odważnej kobiety, która przetarła ślady wielu swoim naśladowniczkom. To opowieść nie tylko o niezwykłej wyprawie, lecz także o ciekawym życiu, odwadze i miłości.

     
 

Groch i kapusta czyli Podróżuj po Polsce!”, Elżbieta Dzikowska

 

Tam, gdzie byłam”, Elżbieta Dzikowska

 

 

Elżbieta Dzikowska, bardzo długo postrzegana była jako żona wielkiego podróżnika, Tony'ego Halika. A przecież ona nie tylko towarzyszyła mu w podróżach, lecz na równi z nim dzielnie eksplorowała najdalsze zakątki świata. A potem o tym pisała. Nie tylko o dalekich i egzotycznych miejscach, jest również autorką ciekawych przewodników po Polsce, od morza, aż do Tatr. Jej „Groch z kapustą” warto zabrać do plecaka na wakacyjne wędrówki.

     
 

 

Ciężko w kilku zdaniach napisać kim była i co robiła Gertrude Bell. Trzeba po prosty przeczytać tę arcyciekawą książkę o jej życiu, przygodach i osiągnięciach. Jedno jest pewne: podczas jej lektury na pewno nie będziecie się nudzić, tak jak nie nudziła się jej bohaterka.

 

 

W tym zestawie na pewno brakuje Wam nazwisk Beaty Pawlikowskiej, Martyny Wojciechowskiej i Neli Małej Podróżniczki. Po pierwsze – napisały one tak dużo książek, że ciężko mi było wybrać coś do tego artykułu, a po drugie – chciałam się tu skupić na podróżniczkach zapomnianych i nie tak popularnych, jak wyżej wymienione panie. Mam nadzieję, że swoje zadanie wykonałam i zainteresowałam i zainspirowałam Was tą listą książek.

 

Dorota Skrzypczak

× 13 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze