Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic

Jarosław Molenda
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Kim była pierwsza polska podróżniczka? Która Polka handlowała niewolnikami, a która samotnie opłynęła kulę ziemską? Zapraszamy w fascynującą podróż wraz z niezwykłymi kobietami! Bohaterkami tej książki są Polki-podróżniczki, które miały odwagę wyruszyć w nieznane i przekraczać granice: geograficzne, społeczne, a także swoje własne. Jarosław Molenda, znany pisarz, publicysta i podróżnik, przedstawia czternaście wybitnych kobiecych osobowości, począwszy od Świętosławy, pierwszej polskiej księżniczki, która na arenę dziejową wdarła się przebojem, przez m.in. Dorotę Falak, Ewę Felińską, Narcyzę Żmichowską, Ewę Dzieduszycką, aż po Elżbietę Dzikowską. Najnowsza książka wydawnictwa Lira zabierze Cię na wspólną wędrówkę z dziewczynami, które nie znały granic. Pasjonujące losy polskich podróżniczek to nie tylko ich własne przygody, to także historia turystyki i podróżowania.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-65838-85-8, 9788365838858
Wydawnictwo: Lira
Kategorie: Biografia, Reportaż
Stron: 320

Autor

Jarosław Molenda Jarosław Molenda
Urodzony w 1965 roku w Polsce (Pobiedziska)
Polski pisarz, publicysta i podróżnik. Absolwent filologii klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek South American Explorers i Polskiego Klubu Przygody, w ciągu ćwierć wieku odwiedził cztery kontynenty i kilkadziesiąt krajów...

Pozostałe książki:

Sadystka z Auschwitz Rzeźnik z Niebuszewa. Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u Wampir z Warszawy Dzieci nazistów Polowanie na bestię z Majdanka Esesmanka Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie Elżbieta Batory Morderstwa znad Wisły Pod słońcem Hellady Krwawy Peter Uwikłane w historię. Bohaterki i zdrajczynie Bestie z polskim rodowodem Piekielna Mańka Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic Profesor i cyjanek Przy stoliku w Czytelniku Wyspy greckie. Przewodnik historyczny. Kontrowersyjne dzieje Hellady Zadziwiające życie owoców. Od ananasa do truskawki Zbrodnia w Kobierzynie Historia owoców tropikalnych. Od awokado do zapote Historia roślin jadalnych. Trunki, słodkości i wyrafinowane potrawy z roślin w dziejach człowieka Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika Polki przeklęte Rośliny uzależniające Rośliny, które zmieniły świat Ręcznikowy dusiciel Skandaliści w aureolach Ucieczki z PRL Bierut i Wasilewska Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse. Klątwa złota Jezuitów Krystyna Skarbek. Królowa podziemia czy zdrajczyni? Krzysztof Kolumb. Odkrywca z wyspy Chios Mity polskie. Od Mieszka I do Bieruta Niepokorne córy II Rzeczypospolitej i PRL Od chili do wanilii. Historia roślin apetycznych Podboje Boya Tajemnice polskich grobowców W 80 filiżanek dookoła świata Wilczyce znad Wisły. Zabójczo piękne, zdradziecko bezwzględne Wojny guarańskie 1628-1756 Zakazana historia odkrycia Ameryki Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń Kaligula. Pięć twarzy cesarza Mumie Fenomen kultur Narodziny Atlantydy. Fakty i mity na temat relacji Platona Od samurajów do męczenników dżihadu Ofiary z ludzi. Od faraonów do wikingów Panama 1671 Poczet odkrywców i zdobywców Ameryki Łacińskiej Polskie odkrywanie świata Przedkolumbijscy żeglarze i odkrywcy Ameryki Tupac Amaru II Z espresso przez Europę Zwiać za wszelką cenę
Wszystkie książki Jarosław Molenda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2020-07-15
6 /10
Przeczytane 2020 zakupy 2020 Autobiografia/biografia/wspomnienia Mam Feminizm? Książki o kobietach

Spodziewałam się nieco innego ujęcia tematu, ale i tak książkę czytało mi się dobrze. Co prawda nie wszystkie postaci uznałabym za podróżniczki, bo fakt, że ktoś się przemieszczał z konieczności, jako wydana za mąż córka władcy, chyba z danej osoby podróżniczki nie czyni, ale nie będę przesadnie czepliwa.
Są to krótkie biografie kobiet, które podróżowały - począwszy od półmitycznej Sigrydy - do Elżbiety Dzikowskiej, autor postarał się o przekrój dziejowy. Nie wszystkie z biografii są ciekawe, ale niektóre kobiety okazały się być fascynujące, a bibliografia zawiera zarówno teksty wielu z tych podróżniczek, jak i sporo innych, wyglądających na ciekawe pozycji.

× 8 | link |
@pod_lasem_czytane
@pod_lasem_czytane
2020-01-03
6 /10
Przeczytane

"Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic" to pierwsza z trzech, do tej pory, wydanych przez Wydawnictwo Lira - książek dotyczących Polek, które zapisały się w jakiś sposób w historii, a stał się przez nią zapomniane.

Znajdziemy w niej najwięcej - bo aż czternaście skrótowych opisów losów kobiet, które na przestrzeni wieków dały się poznać jako te, które nie bały się wyjechać poza granice Polski i poza nimi żyć.
I już w tym momencie można by podyskutować - czy wszystkie wspomniane przez autora Panie były rzeczywiście podróżniczkami? Niektóre z nich wyjeżdżały z rodzinami, ale biorąc pod uwagę to, że były pierwszymi turystykami, to myślę, że mogły znaleźć się w tym zbiorze.
A to czy wiodły interesujące życie to już kwestia indywidualnej oceny czytelnika.

Najbardziej cieszy mnie fakt umieszczenia w książce - Świętosławy, jednej z  tajemniczych i inspirujących Polek.
Historycy nadal nie znaleźli porozumienia, co do tego, czy rzeczywiście była Sygrydą Storrådą, czy to kompletnie inną postacią.
O Sygrydzie czytałam wcześniej w "Hardej" Pani Elżbiety Cherezińskiej.
Jarosław Molenda podaje wszystkie możliwości przebiegu życia Świętosławy - możliwości - ponieważ nie da się potwierdzić, ani zaprzeczyć jej istnienia. 

Ciekawą postacią była również Dorota Falak, której udało się uwolnić ze szponów przedstawicieli Wielkiej Inkwizycji, w kręgu zainteresowania, których znalazła się z  uwagi na praktyki zielarskie. Później nie była...

× 1 | link |
IR
@Irys
2021-08-19
4 /10
Przeczytane Legimi
GA
@garbos
2019-10-22
4 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat