Sadystka z Auschwitz

Jarosław Molenda
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Sadystka z Auschwitz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Historia Marii Mandl to przerażający dowód na to, jak bardzo można zniewolić ludzki umysł i podporządkować społeczeństwo doktrynie terroru.

Maria Mandl to symbol nazistowskich ośrodków zagłady. Zło w ludzkiej skórze, najbardziej przerażające, najbardziej okrutne w całej swojej postaci zło, jakie nigdy nie powinno ujawnić się w człowieku.

Oto przerażająca historia Marii Mandl, której kariera od wiejskiej dziewczyny po „menedżerkę” śmierci pokazuje, że okrucieństwo nie ma płci, a niewyobrażalne zło może mieć łagodną twarz.

Spośród czterdziestu milionów nie­mieckich kobiet jedna trzecia była członkiniami NSDAP, a trzydzie­ści tysięcy należało do świty SS. Co dziesiątym pracownikiem personelu dozorującego w obozie kon­centracyjnym była kobieta. Ta praca stwarzała szansę na awans społecz­ny, wzbogacenie się, władzę, otwar­cie na nowe pola działalności. Obok kobiet, które zmuszane były do wy­konywania tego zajęcia, wiele ochot­niczo zgłaszało się do SS.

Jedną z nich była Maria Mandl.

„Pracę tę wybrałam dlatego, ponieważ słyszałam, że dozorczynie w obozach koncentracyjnych dobrze zarabiają i spodziewałam się, że zarabiać będę więcej, aniżeli mogłabym zarobić jako pielęgniarka”.

Data wydania: 2022-04-13
ISBN: 978-83-8280-005-0, 9788382800050
Wydawnictwo: Filia
Seria: Filia na faktach
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 400
dodana przez: landrynkowa

Autor

Jarosław Molenda Jarosław Molenda
Urodzony w 1965 roku w Polsce (Pobiedziska)
Polski pisarz, publicysta i podróżnik. Absolwent filologii klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek South American Explorers i Polskiego Klubu Przygody, w ciągu ćwierć wieku odwiedził cztery kontynenty i kilkadziesiąt krajów...

Pozostałe książki:

Uwikłane w historię. Bohaterki i zdrajczynie Rzeźnik z Niebuszewa. Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie Wampir z Warszawy Morderstwa znad Wisły
Wszystkie książki Jarosław Molenda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sadystka

17.05.2022

Od jakiegoś czasu miałam ochotę przeczytać najnowszy reportaż Jarosława Molendy „Sadystka z Auschwitz”. Dzięki aplikacji Legimi miałam możliwość przeczytania tego dzieła. I szczerze wam powiem, że nie żałuję. Jest to bardzo przerażający i zarazem idealny reportaż. Znajdziecie w nim mnóstwo życiowych tragedii. Opowiada o bezdusznej sadystce z Ausch... Recenzja książki Sadystka z Auschwitz

Sadystka

10.05.2022

"Ma rację, twierdząc, że według opinii publicznej wojna i zbrodnie w obozach koncentracyjnych to są "męskie sprawy". Często zapomina się o kobietach - nadzorczyniach ss, które w równym stopniu co mężczyźni dopuszczały się przestępczych czynów, pobić i brutalnych mordów. To właśnie one, Aufseherinnen, budziły w więźniach szczególne zdumienie i obrz... Recenzja książki Sadystka z Auschwitz

Sadystka z Auschwitz

22.06.2022

Najbardziej przerażający reportaż jaki ostatnio czytałaś/eś to? ~Jak zauważyliście reportaże jak i literatura faktu to u mnie rzadkość. Co nie przeszkadza mi przeplatać pomiędzy ulubionymi tytułami, coś innego, co pozwala mi czytać różnorodnie. Bo i czemu by nie? Myślę, że zawsze warto poszerzać nasze horyzonty czytelnicze w celu zgłębiania ciekaw... Recenzja książki Sadystka z Auschwitz

Sadystka z Auschwitz

21.04.2022

,, Pracę tę wybrałam dlatego, ponieważ słyszałam, że dozorczynie w obozach koncentracyjnych dobrze zarabiają i spodziewałam się, że zarabiać będę więcej, aniżeli mogłabym zarobić jako pielęgniarka." Młoda, piękna Maria Mandl mogła być kobietą, która pomaga chorym i cierpiącym, stała się jednak katem w kobiecym obozie Auschwitz - Birkenau. Jedna t... Recenzja książki Sadystka z Auschwitz

Moja opinia o książce

Opinie

PA
2022-04-23
8 /10

Sięgając po "Sadystkę z Auschwitz" znałam już pobieżnie historię Marii Mandl, z biografią "Pechmarie" spotkałam się bowiem wcześniej - pomimo tego lektura reportażu Jarosława Molendy była niezmiernie wstrząsająca. Nie przesadzę twierdząc, że gdybym nawet czytała ją kilkakrotnie - z pewnością za każdym razem skutek byłby podobny, ponieważ nie sposób bez emocji podejść do tego wycinka najmroczniejszych czasów ludzkości.

Choć od ponad dwudziestu pięciu lat zagłębiam się w literaturę faktu z tego okresu, chociaż znam większość opracowań, świadectw, dwukrotnie odwiedzałam obóz w Oświęcimiu, do dziś dnia nie pojmuję co też stało się wtedy z ludźmi, w jaki sposób zahipnotyzowano niemal całe społeczeństwo, które przemieniło się w potwora i zupełnie odwróciło dotychczasowe normy. Uczestnicy tych tragicznych wydarzeń obozowych zgodnie mówią o całkowitej zamianie ról, wywróceniu świata do góry nogami, gdzie to, co dotąd było zaletą staje się wadą, lekarz zamiast leczyć zabija, morderca jest nagradzany a pomoc i współczucie są synonimami słabości czy wręcz ułomności.

W tym "wszechświecie Auschwitz" poznajemy niespełna trzydziestoletnią nadzorczynię Mandl, która nie tylko doskonale się w nim odnajduje ale dodatkowo bawi się i napawa poczuciem własnej siły, nieograniczonej zupełnie niczym władzy. Swoją rolę bycia panią życia i śmierci traktuje z fanatyczną wprost przesadą, budząc postrach nie tylko więźniów ale nawet części swoich ws...

| link |
ON
2022-05-03
5 /10
Przeczytane

“Sadystka z Auschwitz” opowiada o Marii Mandl, nadzorczyni w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz kierowniczki obozu dla kobiet Auschwitz-Birkenau.

Nie ma co ukrywać, że tą historię czyta się trudno. Ciężko sobie wyobrazić, że człowiek może być tak zły i potrafi w taki okropny sposób traktować innych.

“Sadystę z Auschwitz” czytałam aż dwa tygodnie, nie byłam w stanie czytać szybciej. Łzy w oczach pojawiały się nie raz.

Na pewno dużym plusem książki jest to, że zawiera ona bardzo dużo wypowiedzi, wspomnień byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Pojawiły się też zeznania Mandl, która wszystko widziała w inny sposób, próbowała się wybielić.

Zaczynając czytać tę pozycję miałam nadzieję, że bardziej przybliży ona samą postać Mandl. Odniosłam wrażenie, że książka opowiada ogólnie o traktowaniu więźniów w obozach a nie o samej dozorczyni. Często były wspominanie inne pracownice obozów. Jednak to właśnie Maria była uważana za najgorszą, najbardziej brutalną i nieobliczalną dozorczynie. W moim odczuciu, zwłaszcza pierwsza część, bardzo mało nawiązywała do samej Marii Mandl.

Książka niewątpliwie jest trudna i bolesna, jednak nie do końca spełniła moje oczekiwania co do treści. Nie mniej jednak uważam, że warto ją przeczytać. Moim zdaniem trzeba czytać książki o takiej tematyce.

| link |
@nataliawozniak2812
2022-06-27
Przeczytane

Maria Mandl to jedna z najbardziej brutalnych i nieludzkich dozorczyń w całym niemieckim systemie obozów śmierci. Odpowiadała za śmierć setek tysięcy ofiar. Podpisywała listy osób kierowanych do zgładzenia. Chętnie zsyłała ofiary do bunkra, gdzie były bezlitośnie głodzone. Nie miała względu dla nikogo, nawet ciężarnych matek. Nie okazywała żadnych wyrzutów sumienia. Maria Mandl uderzała w brodę, kopała w nerki, wpadała w furię widząc krzyż na szyjach więźniarek.
"Za co biła, kopała, przewracała? Za kurz na obuwiu, za odwrócenie głowy, za obcieranie nosa, za krzywe zawiązanie chustki na głowie, za to, że chusteczka do nosa wyglądała z kieszeni"
Sadystka czerpała szalona przyjemność z pastwienia się nad ofiarami.

W zasadzie to brakuje mi słów by opisać tą książkę. To poprostu trzeba przeczytać. To przede wszystkim trudny i mocny dokument ukazujący bolesna i poruszająca prawdę jaka dokonywana była na drugim czlowieku. Pokazuje, że okrucieństwo nie ma płci, a niewyobrażalne zło może mieć łagodna twarz. Szok, łzy, niedowierzanie, że ktoś taki mógł żyć. To reportaż o Marii Mandl w której znajdziemy między innymi zeznania świadków jakim potworem była Mandl, informacje jak funkcjonował obóz koncentracyjny.

| link |
ZA
2022-06-22
9 /10
@sija002
2022-05-31
5 /10
Przeczytane
@mommy_and_books
2022-05-17
9 /10
Przeczytane
@G
2022-05-10
7 /10
@Olga_Majerska
2022-04-21
9 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Sadystka z Auschwitz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl