Uwikłane w historię. Bohaterki i zdrajczynie

Jarosław Molenda ...
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Uwikłane w historię. Bohaterki i zdrajczynie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Która arystokratka została agentką? Czy „Krwawą Lunę” dręczyły wyrzuty sumienia? Dlaczego Irena Gelblum zmieniła nazwisko? Co, oprócz zainicjowania w Polsce Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zawdzięczamy Halinie Szwarc? Najnowsza książka z serii biografii historycznych wydawnictwa Lira przedstawia sylwetki dziesięciu Polek, którym przyszło igrać z własnym życiem i historią. Bohaterki? Zdrajczynie? A może ofiary czasów, w jakich przyszło im żyć? Jarosław Molenda, znany pisarz i publicysta, przybliża nam losy Polek uwikłanych w tragiczną historię XX wieku. Kontrowersyjne postaci, tajemnice wywiadów i biograficzne ciekawostki gwarantują pasjonującą lekturę!  
Data wydania: 2019-05-29
ISBN: 978-83-66229-30-3, 9788366229303
Wydawnictwo: Lira
Stron: 288
dodana przez: mrbiggles

Autor

Jarosław Molenda Jarosław Molenda
Urodzony w 1965 roku w Polsce (Pobiedziska)
Polski pisarz, publicysta i podróżnik. Absolwent filologii klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek South American Explorers i Polskiego Klubu Przygody, w ciągu ćwierć wieku odwiedził cztery kontynenty i kilkadziesiąt krajów...

Pozostałe książki:

Rzeźnik z Niebuszewa. Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u Wampir z Warszawy Morderstwa znad Wisły Sadystka z Auschwitz Dzieci nazistów
Wszystkie książki Jarosław Molenda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Uwikłane w historię. Bohaterki i zdrajczynie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@pod_lasem_czytane
2020-01-03
7 /10
Przeczytane

"Uwikłane w historię. Bohaterki i zdrajczynie. Dziewczyny, które igrały z życiem i historią" to drugi z cyklu zbiór losów Polek. Jest już skromniejszy od pierwszego, ponieważ opisuje dziesięć naszych rodaczek, a opowieści są po prostu ciekawsze. Opowiada o kobietach będących agentkami, o których teraz się nie wspomina, a być może miały one wpływ na losy świata. O kobietach, które bywały bardzo okrutne - jak "Krwawa Luna", a może wcale takie nie były, a ich historia została zapisana z punktu widzenia... mężczyzn, a nie od dziś wiadomo, że często demonizują oni kobiety u których inteligencja idzie w parze z urodą. Kobiety oceniano wtedy - zupełnie jak dzisiaj, przez pryzmat stroju, nie akceptowano wszelkich odstępstw o przyjętych norm. 

Autor wspomina m. in. Irenę Sendlerową, o której polska historia długo milczała,  a następnie zrobiła z niej kryształowy pomnik, wypaczając fakty. 

Wszystkie życiorysy były dla mnie interesujące, czytałam je z przyjemnością i wydaje mi się, że styl autora ewoluował, ale i tematyka, którą podjął spowodowała, że czytałam tę część tak, jak powieść i nie mogłam się doczekać kolejnego rozdziału.
To dobrze napisany skrót biografii dziesięciu odważnych kobiet, walczących o własne ideały, które często, ale nie zawsze, szły w parze z dobrem ogółu. Kobiet, które nie bały podejmować się ryzyka utraty życia, by spróbować mieć wpływ na otaczającą je mroczną rzeczywistość.

× 2 | link |
@kryminal_na_talerzu
2019-07-06
6 /10
Przeczytane

Na książkę "Uwikłane w historię" składa się 10 historii o polkach z czasów II Wojny Światowej jak i ich powojennych losach. Autor stara się zrekonstruować życie każdej z przedstawionych kobiet, oddzielić plotki od faktów. Nie usprawiedliwia, nie wybiela. Na poparcie swoich słów ma szereg dokumentów i rozmów z osobami, które były blisko opisywanych bohaterek, jak i słowa samych bohaterek zaczerpnięte z wywiadów czy dzienników. Znajdziemy tutaj historię takich wielkich kobiet jak Irena Sendlerowa, Klementyna Mańkowska, Halina Szwarc czy Izabella Hordecka. Znajdziemy tutaj także sylwetki kobiet, które opowiedziały się po drugiej stronie barykady, jak Julia Brystiger (Krwawa Luna) czy Wanda Wasilewka. Każda z tych historii liczy nie więcej niż 20-25 stron, więc oczywistym jest, że w opowieściach autor musiał pójść na pewne ustępstwa. Według mnie odbiło się to trochę na historiach, zabrakło w nich emocji, uczuć. Oczywiście nie we wszystkich historiach było tak samo, na pewno podobały mi się opowieści o Sendlerowej, Hordeckiej i Szwarc. Ależ to były niesamowite kobiety! Ale były też historie, która niestety w żaden sposób mnie nie poruszyły. Niemniej jednak doceniam ilość pracy, jaką musiał włożyć autor w stworzenie tak rzetelnych opowieści, a i koniecznie muszę podkreślić, że moja wiedza na pewno po lekturze jest teraz większa. Nie żałuję, że poświeciłam czas tej pozycji.

× 2 | link |
@Catta
2022-01-07
6 /10
Przeczytane Półka M Z antykwariatu Ciekawa postać Przeczytane w T. U M&J

Syntetycznie ujęte życiorysy. Pozycja przydatna dla samego powzięcia zainteresowania tematem, można od tej książki zacząć, ale warto dowiedzieć się więcej, również dlatego, że wybór dziesięciu sylwetek kobiet tematu uwikłania Polek w historię z czasu II wojny światowej wyczerpać nie może.
Tym, którzy chcą pogłębić wiedzę o polskich wywiadowczyniach polecam lekturę "Igieł" Marka Łuszczyny.

| link |
JU
2022-05-15
6 /10
Przeczytane
EJ
2022-04-17
5 /10
Przeczytane Kwiecień 2022

Cytaty z książki

O nie! Książka Uwikłane w historię. Bohaterki i zdrajczynie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl