Esesmanka

Jarosław Molenda
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Esesmanka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Od siostry czerwonego krzyża i nadzorczyni ss po agentkę cia i kandydatkę do parlamentu europejskiego.

Kariera obozowa Hildegard Lächert rozpoczęła się w Ravensbrück, ale pełnię swoich sadystycznych możliwości Lächert „zaprezentowała” dopiero na Majdanku, gdzie zyskała przydomek „Krwawa Brygida“. Potem trafiła na krótko pod skrzydła Kata z Płaszowa, Amona Götha, stamtąd przeniesiono ją do Bud i Rajska, które były podobozami Auschwitz-Birkenau. Ostatnie dni wojny spędziła „pracowicie” w Gries- -Bolzano, gdzie dorobiła się nowego przydomku – „Tygrysica”, a na koniec trafiła do Mauthausen- -Gusen. Jej historia powojenna jest równie ciekawa, bo złożyły się na nią – oprócz kolejnych procesów – romans z esbekiem, współpraca z CIA i start do Parlamentu Europejskiego z ramienia skrajnie prawicowej partii niemieckiej.
Data wydania: 2024-03-27
ISBN: 978-83-8357-310-6, 9788383573106
Wydawnictwo: Filia
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 416
dodana przez: Vernau

Autor

Jarosław Molenda Jarosław Molenda
Urodzony w 1965 roku w Polsce (Pobiedziska)
Polski pisarz, publicysta i podróżnik. Absolwent filologii klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek South American Explorers i Polskiego Klubu Przygody, w ciągu ćwierć wieku odwiedził cztery kontynenty i kilkadziesiąt krajów...

Pozostałe książki:

Sadystka z Auschwitz Rzeźnik z Niebuszewa. Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u Wampir z Warszawy Dzieci nazistów Polowanie na bestię z Majdanka Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie Elżbieta Batory Morderstwa znad Wisły Esesmanka Krwawy Peter Uwikłane w historię. Bohaterki i zdrajczynie Piekielna Mańka Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic Bestie z polskim rodowodem Profesor i cyjanek Wyspy greckie. Przewodnik historyczny. Kontrowersyjne dzieje Hellady Zadziwiające życie owoców. Od ananasa do truskawki Historia owoców tropikalnych. Od awokado do zapote Historia roślin jadalnych. Trunki, słodkości i wyrafinowane potrawy z roślin w dziejach człowieka Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika Polki przeklęte Rośliny uzależniające Rośliny, które zmieniły świat Ucieczki z PRL Bierut i Wasilewska Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse. Klątwa złota Jezuitów Krystyna Skarbek. Królowa podziemia czy zdrajczyni? Krzysztof Kolumb. Odkrywca z wyspy Chios Mity polskie. Od Mieszka I do Bieruta Niepokorne córy II Rzeczypospolitej i PRL Od chili do wanilii. Historia roślin apetycznych Podboje Boya Skandaliści w aureolach Tajemnice polskich grobowców W 80 filiżanek dookoła świata Wilczyce znad Wisły. Zabójczo piękne, zdradziecko bezwzględne Wojny guarańskie 1628-1756 Zakazana historia odkrycia Ameryki Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń Kaligula. Pięć twarzy cesarza Mumie Fenomen kultur Narodziny Atlantydy. Fakty i mity na temat relacji Platona Od samurajów do męczenników dżihadu Ofiary z ludzi. Od faraonów do wikingów Panama 1671 Poczet odkrywców i zdobywców Ameryki Łacińskiej Pod słońcem Hellady Polskie odkrywanie świata Przedkolumbijscy żeglarze i odkrywcy Ameryki Przy stoliku w Czytelniku Tupac Amaru II Z espresso przez Europę Zwiać za wszelką cenę
Wszystkie książki Jarosław Molenda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

BRUNATNY DESZCZ

WYBÓR REDAKCJI
7.04.2024

Nakładem wydawnictwa Filia ukazała się najnowsza książka Jarosława Molendy. „Esesmanka” to historia Hildegard Lachert – obozowej strażniczki, która zasłynęła swoją brutalnością i stosowaniem rozlicznych metod przemocy wobec więźniów obozów. To wyprawa w mroczne odmęty zła, tam gdzie sprawiedliwość zdaje się być jedynie pustym słowem. H... Recenzja książki Esesmanka

Utrata człowieczeństwa

11.04.2024

Jarosław Molenda ma na swoim koncie wiele reportaży ukazujących postaci seryjnych morderców, a w ramach serii „Filia na faktach” odsłania oblicza kobiet, z których II wojna światowa wydobyła prawdziwe bestie, bezlitosne i okrutne. Dzięki skrupulatnej pracy reporterskiej Autora mogliśmy przyjrzeć się strażniczkom obozów zagłady Hermine Brausteiner ... Recenzja książki Esesmanka

Kim naprawdę jesteś?

3.04.2024

Kim była „Krwawa Brygida“? Trybikiem w nazistowskiej ideologii? Pionkiem w grze, a może cwaną kobietą, nad którą roztaczał się parasol ochronny? Autor książki Jarosław Molenda przyjrzał się kobiecie zadając pytania, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Co skłoniło ją do takich czy innych posunięć? I dlaczego ciągle umykała wymiarowi sprawie... Recenzja książki Esesmanka

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@coolturka104
2024-04-04
Przeczytane

Wydawnictwo Filia zafundowało mi wycieczkę poza moją strefę komfortu, ofiarowując mi jako książkę niespodziankę "Esesmankę" Jarosława Molendy.

Z historiami na faktach bywa różnie, a wszystko zależy od piszącego. Nawet najciekawsze życie nieumiejętnie opowiedziane nie wybrzmi, jak powinno, nie poruszy, nie wzbudzi emocji, gdy zawiedzie język i styl.
A jak było w tym przypadku?
Moje obawy okazały się bezpodstawne, bowiem opowiedzenia historii Hildegard Lächert podjął się Polski pisarz i publicysta Jarosław Molenda, autor specjalizujący się w powieściach na faktach.

Wysoko cenię książki o czasach wojny, uważam, że są ważne i potrzebne, sprawiają, że pamięć o ofiarach jest wciąż żywa.Jednak z powodu przynależności do WWO zaczęłam ich unikać, bowiem ich lektura kosztuje mnie zbyt wiele emocji i zdrowia — przeważnie kończy się długotrwałą migreną. Wśród tych powieści tylko jedna traktowała o życiu obozu i tak bardzo mną wstrząsnęła, że zdecydowałam nigdy więcej po takowe nie sięgać. Wiedziałam więc, że czeka mnie prawdziwa przeprawa.

Książka została wzbogacona dużą ilością zdjęć a całość spisana rzeczowym, reporterskim językiem, który spowodował u mnie tak duży natłok negatywnych emocji, że pojawił się bunt: dlaczego czytam o bestii, podczas gdy tyle jej ofiar pozostaje bezimiennych?!

Hildegard Lächert "Krwawa Brygida", "Tygrysica" bezwzględna strażniczka obozowa. Bestia w ludzkiej skórze.

× 4 | link |
ZA
@zaczytany.tata
2024-04-15
8 /10

O zbrodniarzach wojennych napisano i powiedziano już chyba właściwie wszystko. Wiele przeczytanych z tej tematyki książek utwierdziły mnie w przekonaniu, że i moja wiedza w tym obszarze do najmniejszych nie należy. Mimo tego, sięgając po kolejny reportaż Jarosława Molendy, znowu przecierałem oczy ze zdumienia, będąc całkowicie zszokowany jego treścią.

„Esesmanka” to kolejna już w dorobku autora pozycja, której główną „bohaterką” jest jedna ze strażniczek w obozach zagłady. Hildegard Lächert zwana także „Krwawa Brygidą” swoją obozową karierę obozową rozpoczęła w Ravensbrück, ale dopiero na Majdanku pokazała całkowity repertuar swego okrucieństwa i bestialstwa wobec osadzonych, pozbawiając wielu z nich życia przy jednoczesnym obdzieraniu z resztek godności ludzkiej, co właściwie nie mieści się absolutnie w głowie nikogo z nas.

Jarosław Molenda po raz kolejny z dziennikarską dociekliwością prześledził życie Hildegard w trakcie wojny, jak i to po jej zakończeniu, by ukazać nam obraz kobiety mogącej uchodzić za definicję zła w najczystszej postaci. Reportaż ten szokuje, co z racji oczywistej tematyki nikogo dziwić nie powinno. Przeznaczony jest dla ludzi o stalowych nerwach i wyjątkowo odpornych żołądkach, ukazujący niewyobrażalne zło. Zadziwiającym natomiast był fakt, iż „Krwawa Brygida” z taką upartością walczyła o swoje życie, czcząc je jako najwyższą wartość przy jednoczesnym pozbawianiu go swoich ofiar z taką bezdusznością. Świetny reportaż, ale to już ...

| link |
@czytanie.na.platanie
2024-04-11
8 /10
Przeczytane Przeczytane 2024 Posiadam
@renata.chico1
2024-04-07
8 /10
Przeczytane
K.
@k.zelek
2024-04-06
7 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2024-04-01
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Esesmanka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl