Laureaci IX Festiwalu Kryminalna Piła 2021

Autor: Vernau ·1 minuta
2021-10-04 11 Polubień
Laureaci IX Festiwalu Kryminalna Piła 2021

W ten słoneczny październikowy weekend odbył się IX Festiwal Kryminalna Piła 2021. Impreza miała ciekawy program. Odbyły się spotkania autorskie z czołowymi pisarzami polskich powieści kryminalnych, m.in.: Igorem Brejdygantem, Markiem Stelarem, Wojciechem Chmielarzem, Zygmuntem Miłoszewskim. Były też ciekawe warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych z Beatą Sarnowską, autorką książek detektywistycznych dla młodych czytelników oraz miejska kryminalna gra „Tajemnica śmierci Brotmeistera”.


Najważniejszym wydarzeniem było jednak przyznanie Nagrody Głównej w konkursie dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej roku 2020. Zwyciężyła powieść „Blizna” Przemysława Żarskiego.

Jest to druga część trylogii z komisarzem Robertem Kreftem („Ślad”, „Blizna”, „Cierń”), w której prowadzi on śledztwo, w sprawie zabójstwa młodej kobiety. To morderstwo łączy się w pewien sposób z przeszłością policjanta.

Kolejną przyznaną w tym dniu nagrodą było wyróżnienie Komendanta Szkoły Policji w Pile (w Pile znajduje się Szkoła Policji, gdzie szkolą się funkcjonariusze służb kryminalnych). Nagrodę tę otrzymał Marek Stelar za powieść „Blizny”.

Jest to pierwsza część znakomitej serii z nadkomisarzem Tomaszem Rędzią. Dotychczas wydano jeszcze dwie książki z tego cyklu: „Sekta” i „Głębia”. Jak zdążył już nas przyzwyczaić Marek Stelar, akcja jego powieści rozgrywa się w Szczecinie. Warto przeczytać całą trylogię, aby poznać rozwiązanie zagadki kryminalnej.

Kolejne dwie świetne polskie powieści kryminalne, które zdobyły wyróżnienia na tegorocznym Festiwalu Kryminalna Piła. Są to:

1. „Zaśpiewaj mi kołysankę” – Ryszard Ćwirlej – Wyróżnienie Dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Pile.
2. „Wyspa zero” Jarosław Sokół – Wyróżnienie Jury w konkursie dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej roku 2020.

Jeśli ktoś lubi polskie powieści kryminalnej, a jeszcze nie czytał książek wyróżnionych na tegorocznym festiwalu Kryminalna Piła, to warto sięgnąć po wymienione tytuły.

A jeśli ktoś z Kanapowiczów był w ten weekend w Pile na festiwalu, to czekamy na wasze relacje.

Izabela Vernau

źródło:
× 11 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl