Sekta

Marek Stelar
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów
Sekta
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów

Opis

CO MUSI SIĘ STAĆ, ŻEBY CZŁOWIEK ZMIENIŁ SIĘ W POTWORA?

Jesień 2020 roku. Nadkomisarz Rędzia prowadzi sprawę morderstwa: w opuszczonych pomieszczeniach piwnicy jednego ze szczecińskich szpitali odnalezione zostają zwłoki salowego, który zniknął z dyżuru kilkanaście dni wcześniej.
Okazuje się, że może mieć to związek z tajemniczym zniknięciem pacjenta oddziału neurochirurgii, który latem tego roku jako NN trafił do szpitala po ciężkim pobiciu.

Charakterystyczna, śmiertelna rana, jaką zadano ofierze, wskazywać może na związek ze sprawą innego zabójstwa prowadzoną przez szczecińską policję.
To jednak nie koniec łańcucha zbrodni, a kolejne, wyjątkowo koszmarne morderstwo wywraca wszystkie ustalenia do góry nogami.
Czy komisarzowi uda się powstrzymać falę wstrząsających zbrodni, zanim będzie za późno?
Data wydania: 2021-03-10
ISBN: 978-83-8195-421-1, 9788381954211
Wydawnictwo: Filia
Cykl: Nadkomisarz Rędzia, tom 2
Stron: 424
dodana przez: Vernau

Autor

Marek Stelar Marek Stelar
Urodzony w 1976 roku
Marek Stelar, właściwie Maciej Biernawski – architekt buszujący na obrzeżach zawodu; miłośnik kryminałów i horrorów, muzyki elektronicznej XX wieku; squasha, w którego już nie zagra i wybrzeża Bałtyku, gdzie uwielbia jeździć o każdej porze roku. Zaf...

Pozostałe książki:

Balladyna Seryjni mordercy Blizny Głębia Skrucha
Wszystkie książki Marek Stelar

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W sidłach zemsty

28.09.2021

„Co musi się stać, żeby człowiek zmienił się w potwora?” W swoim kryminale Marek Stelar próbuje odpowiedzieć na to pytanie. Pokazuje, że w życiu nic nie jest czarno-białe, a za postępowaniem zabójcy stoi konkretne, dramatyczne wydarzenie z przeszłości. Autor kolejny raz udowodnił, że jest stworzony do pisania kryminałów, i że bardzo starannie ... Recenzja książki Sekta

@gala26@gala26 × 24

Sekta

9.01.2022

"Sekta" to drugi tom serii, której głównym bohaterem jest nadkomisarz T.Rędzia. Pierwszy tom pt. "Blizny" bardzo mi się podobał, miałam więc spore oczekiwania wobec kolejnej części. "Co musi się stać, żeby człowiek zmienił się w potwora?” W podziemiach szpitala zostają odnalezione zwłoki mężczyzny. Zgromadzone ślady wskazują morderstwo. W tym sa... Recenzja książki Sekta

@kasiarz1983@kasiarz1983 × 10

Sekta

6.04.2021

"Sekta" to drugi tom cyklu z nadkomisarzem Tomaszem Rędzią, którego bardzo polubiłam i ucieszyło mnie kolejne spotkanie z nim. Jesień 2020 roku. Komisarz Rędzia prowadzi sprawę morderstwa salowego znalezionego w piwnicach szczecińskiego szpitala. Wydaje się mieć ona związek z tajemniczym zniknięciem pewnego pacjenta oddziału neurochirurgii. Oba... Recenzja książki Sekta

Sekta

6.04.2021

Od kryminałów Marka Stelara oczekuję wiele, a z każdą kolejną książką mam wrażenie, że spełnienie tych wygórowanych wymagań przychodzi autorowi z niesamowitą lekkością. „Sektą” autor bezsprzecznie udowadnia, że jest stworzony do pisania kryminałów i cieszę się, że odnalazł swoje (w moim mniemaniu) życiowe przeznaczenie. Jak wiele byśmy stracili gd... Recenzja książki Sekta

Moja opinia o książce

Opinie

@Eli1605
2022-05-15
8 /10
Przeczytane 2022 Polscy autorzy 2022

Książka jeszcze ciekawsza niż pierwsza część. Nie toleruję sekt, nie znoszę jak ktoś robi istotom rozumnym pranie mózgu. A w sektach najczęściej tak się właśnie dzieje. Ale tu autor miał ciekawszy pomysł niż sam udział ludzi w sekcie. Okazuje się, że po rozpadzie sekty może ona nadal oddziaływać na życie jej byłych członków. Jeżeli do tego dodamy morderstwa to robi się ciekawy kryminał. I podoba mi się postać komisarza Rędzi. Ale jego też czekają kłopoty. Zatem sięgam po kolejną część aby jej jak najszybciej poznać.

× 23 | Komentarze (1) | link |
@Vernau
2021-04-04
7 /10
Przeczytane Kryminał

Kto lubi czytać powieści kryminalne polskich autorów powinien sięgnąć po książkę Marka Stelara „Sekta”. Jest do druga część serii z nadkomisarzem Tomaszem Rędzią z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Tym razem nadkomisarz musi wyjaśnić sprawę ofiary znalezionej w piwnicy szczecińskiego szpitala. Akcja powieści dzieje się dwutorowo, współcześnie oraz kilka lat wcześniej, kiedy śledzimy losy bohaterów pewnej wspólnoty religijnej, a tak naprawdę sekty.

Marek Stelar bardzo dobrze pokazał mechanizm działania takiej grupy, gdzie charyzmatyczny guru, manipuluje i wykorzystuje do swoich celów, zagubionych we współczesnym świecie i słabych psychicznie ludzi. Na dodatek, handluje on narkotykami pod przykrywką wspólnoty religijnej,.

Autor wprowadził również ciekawy wątek, który stanowi przejście do kolejnej powieści, czyli szantaż wobec nadkomisarza Rędzi i prokurator Rybarczyk, których połączył romans w pierwszej książce „Blizny”. Ale kto ich szantażuje i czego od nich chce, tego dowiemy się w kolejnej części serii.

Żeby dobrze zrozumieć zamysł autora na całą powieść, trzeba koniecznie przeczytać rozdział na końcu książki „Od Autora”. Marek Stelar wskazuje, które elementy powieści opierają się na faktach i to dopiero daje czytelnikowi pełne spojrzenie na książkę.

Czytelnicy, którzy lubią polskie powieści sensacyjne i mają ochotę na kryminał ze Szczecina, to śmiało mogą sięgać po...

× 17 | link |
@beata87
2021-03-21
10 /10
Przeczytane

Doskonała, rewelacyjna powieść kryminalna. Komisarz Rędzia, nie dość, że musi prowadzić trudną, brutalną sprawę, to bliżej nieokreślone niebezpieczeństwo wisi nad nim i jego bliskimi.
Akcja powieści toczy się dwutorowo, współczesne morderstwa mają swe korzenie w wydarzeniach sprzed lat.
Jednocześnie jesteśmy świadkami jak działa sekta, widzimy całą psychologię działań i wpływu na ludzi, jacy ludzie trafiają do sekt, dlaczego wierzą tak bezgranicznie.
Powieść znakomicie napisana, akcja wciągająca i zagmatwana, bez dłużyzn.

× 15 | Komentarze (3) | link |
@Bibliotecznie
2021-03-08
8 /10
Przeczytane

"Sekta" to drugi tom serii o nadkomisarzu Tomaszu Rędzi. Pierwszy tom pt. "Blizny" był mocny, zatem nie zastanawiałam się długo, kiedy otrzymałam możliwość przeczytania kolejnej części. Okładka obiecywała mi wiele wrażeń i muszę przyznać, że autor nie odpuszcza, a nowe śledztwo prowadzone przez nadkomisarza Rędzię dostarcza wielu emocji.

W piwnicy jednego ze szczecińskich szpitali znaleziono zwłoki mężczyzny. Okazuje się, że jest to salowy, który pracował w tym szpitalu i jakiś czas wcześniej zniknął. Równocześnie pojawia się wątek człowieka, który został przyjęty na oddział neurochirurgiczny po ciężkim pobiciu i któregoś dnia po prostu zniknął. Ponieważ nie miał przy sobie żadnych dokumentów i nic nie pamiętał, oznaczono go jako NN, a kiedy w tajemniczy sposób zniknął z oddziału, nikt go nie szukał, ani nikt nie zgłosił zaginięcia. Prowadzący śledztwo dotyczące śmierci salowego zauważają korelację z inną zbrodnią, nad którą również pracuje szczecińska policja. Obie ofiary mają podobne obrażenia, a policja szuka narzędzia zbrodni.

Fabuła podzielona jest na dwa tory czasowe. Uczestniczymy na przemian w wydarzeniach sprzed kilku lat, związanych z działalnością pewnej sekty, a także podążamy za nadkomisarzem Rędzią i jego kolegami, którzy prowadzą śledztwo współcześnie. Z każdym rozdziałem obydwa wątki coraz bardziej się łączą, ale medal temu, kto od razu odkryje zamysł autora. Mnie się nie udało, bo chociaż domyślałam się pewnych ele...

× 7 | link |
@Malwi
2021-09-24
8 /10
Przeczytane

Pierwsza część cyklu o komisarzu Rędzi trochę mnie rozczarowała ale nie na tyle aby odmówić sobie przyjemności sięgnięcia po kolejny tom. I tak właśnie ukończyłam czytanie " Sekty ".

Rędzia po raz kolejny podejmuje się prowadzenia trudnej i niezwykle skomplikowanej sprawy. Aby ją rozwikłać komisarz musi poznać wiele szczegółów związanych z wcześniejszym życiem zarówno ofiary pobicia jak i osób zamordowanych. I tak po nitce do kłębka dochodzi do mordercy którym jest...

Akcja powieści toczy się dwutorowo co pozwala na jednoczesne śledzenie postępów działań ekipy kryminalnej i poznawanie przeszłości która doprowadziła do tak strasznego finału po dwunastu latach.

Podobało mi się wplecenie działalności sekty do fabuły powieści. Obrazek z życia ludzi tam przebywających odbiega od typowego jaki jest przedstawiany, powszechnie, przez media co dodało atrakcyjności i nie wywołało zmęczenia przez wykorzystanie schematów.

Pomimo iż dość szybko można się domyśleć kto jest sprawcą to motywy do końca pozostają nie jasne.

Jest tu, również, kontynuacja wątku z prywatnego życia komisarza i pani prokurator, który okazuje się równie intrygujący jak podstawowa fabuła książki. Ponieważ autor ten temat zostawił otwarty liczę na to że rozwiązanie poznam w kolejnym tomie cyklu po który planuję niezwłocznie sięgnąć.

× 6 | link |
@Isgenaroth
2021-03-11
7 /10

„Sekta” jest drugim tomem cyklu „Nadkomisarz Tomasz Rędzia”. Dla pełnego zobrazowania zawartej w książce fabuły, lepiej przeczytać tom pierwszy, zatytułowany „Blizny”.

Stelar swoją historię rozpoczyna powoli, uchylając przed czytelnikiem drzwi, za którymi kryje się pomysł na przemyślaną drobiazgowo fabułę. Komisarz (lub jak kto woli, nadkomisarz) Tomasz Rędzia rozpoczyna kolejne śledztwo, wydarzenia zdają się rozgrywać jakby rutynowo i na początku można odnieść wrażenie, że nic się w „Sekcie” ciekawego nie dzieje. Jest jeden, trup, potem drugi a akcja nabiera powoli tempa. Autor poszerza pole, które ukazuje czytelnikowi pogląd na wydarzenia. I kiedy sprawy, o których się zdążyliśmy dowiedzieć, zaczynają się ze sobą łączyć, a Stelar stwierdza, że szczelina w otwieranych przed czytelnikiem drzwiach jest wystarczająco szeroka, spuszcza na niego bombę. Reakcja łańcuchowa, która następuje po tym emocjonalnym wybuchu, zaczyna niszczyć nie tylko pieczołowicie łączone przez komisarza wątki śledztwa, ale z ogromna siłą wdziera się w jego prywatne życie. To ma duże oddziaływanie na pochłaniającego lekturę i targa jego emocjami i uczuciami. A właśnie te odgrywają w „Sekcie” bardzo ważną rolę.

Ten, kto zna twórczość Marka Stelara, wie, że jednym z jego największych atutów jest naturalność. Autor umie stworzyć doskonałych bohaterów. I nie chodzi o to, że są to diamenciki, czyste jak łza. O nie, każdy z nich ma „coś za uszami”. To właśnie to „coś” i umiejętność odpow...

× 4 | link |
@andrzej.trojanowski
2021-04-04
8 /10

Tym razem Marek Stelar powieścią „Sekta” obiera kurs na chciwość, manipulację, ogłupienie, zazdrość, miłość i oczywiście na wyrafinowaną śmierć. Niby znane od wieków ale nadal budzące żądzę posiadania czegoś. Najlepiej kasy i kobiety. Słowem tematy oklepane ale … Marek Stelar mistrzowsko to powiązał, że wyszła dobra powieść. Chociaż z drugiej strony Stelar nie jest z pierwszej łapanki i nic innego wyjść nie mogło. Ciekawie autor prowadzi narrację, zaglądanie do przeszłości wcale nie pomaga czytelnikowi. Czasem można odnieść wrażenie jakby autor sam szukał odpowiedzi na nurtujące czytelnika pytania. Czyli klimat jest, tropy i zwroty akcji są oraz Tomek Rędzia niucha. Zakończenie niebanalne, miało być wszystko wyłożone a tu „Nie miał niczego, czego mógłby się chwycić”. Jest to powieść z rodzaju tych, która cię nie wypuści, przytrzyma do końca…
PS Jak Tomasz Rędzia poleca to i musowo trzeba przeczytać „Rykoszet”.

× 4 | link |
@aellirenn
2021-08-29
8 /10
Przeczytane

Nadkomisarz Rędzia prowadzi zawiłą sprawę morderstwa. Niestety modus operandi sprawcy przypomina inną sprawę szczecińskiej policji. Czy mamy seryjnego?

Stelar potrafi wciągnąć od pierwszych stron. Śmierć depcze czytelnikowi po piętach w każdej minucie czytania. Świat autora nie jest wymyślony, jest do bólu realny, szary i bez fajerwerków. I to mi się podoba. Miałam wrażenie jakbym czytała sfabularyzowaną opowieść o prawdziwych zbrodniach, a to nie zdarza mi się często. Takie trochę 997, tylko że pisane.

Podejście do tematu sekty świetne. Bez demonizowania, bez wymyślania niestworzonych historii, za to dające do myślenia. Sprawa kryminalna bardzo interesująca. Motywy zbrodni zaskakujące. Okazuje się, że czasem niewiele trzeba, żeby stać się potworem. Przerażajace? Trochę tak.

To był po prostu kawał dobrego kryminału. Polecam 😊

× 2 | link |
ZA
2021-03-10
7 /10

Książka, która wciąga już od pierwszych stron. Świetna i godna uwagi :)

× 2 | link |
@mamawmkesie
2022-05-15
10 /10
Przeczytane

Spotykamy się przy kolejnym tomie przygód nadkomisarza Rędzi i jego według mnie bystrego umysłu, który niejedną kryminalna zagadkę rozwiązał. Tym razem mamy do czynienia z „sektą” jak sam tytuł wskazuje, ale to nie będzie miejsce, które już znamy. Na taki pomysł mógł wpaść tylko jeden człowiek, a może kilku? Pozwólcie, że lekko zamieszam.

Jeżeli nie czytaliście t1 „Blizny” to według mnie możecie zacząć od tego, ponieważ historie nie są powiązane. Oczywiście kilka odrębnych spraw zapoczątkowane są w pierwszym, ale nie z głównym tematem. Czytając książkę miałam wrażenie, że biorę udział w całej tej zawiłej akcji i to chyba spowodowało, że zakochałam się w twórczości autora. W żaden sposób nie ma możliwości, żeby nie zrozumieć co i jak. Owszem są zawiłości, są podejrzani, ale z rozdziału na rozdział zaczynają sami układać się w jedną logiczną całość. Co mnie najbardziej cieszy to, to że pomimo morderstw nie ma opisów które powodują, że obiad, lub wczorajsza pizza przyjdą z odsieczą.

Temat wierzeń , religii, a nawet sekt jest na czasie. Ile trzeba, żeby w zwykłego człowieka zmienić się w potwora? Jak bardzo jesteśmy, chcemy ogłupić drugiego, żeby trafił w „nasz świat” jakim jest wspólnota i codzienna praca. Ile to osób znanych wam trafiło do grup, w których religia była na końcu łańcucha zysków osób które gdzieś kiedyś postanowiły żerować na niewinnych, ufnych osobach.

Chciałabym, aby ktoś zainteresował się tą serią...

× 1 | link |
@yhera
2022-07-01
5 /10
Przeczytane Kryminał/sensacja/thriller
@ejwa1960
2022-06-05
7 /10
Przeczytane Sensacja, thriller, horror,kryminał Z biblioteki 2022
@MLB
2022-04-21
6 /10
Przeczytane Audiobook EbM
M.
2022-01-23
9 /10
Przeczytane
@kasiarz1983
2022-01-02
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Kiedy z człowieka ulatuje życie, jest już tylko mięsem, które zasługuje na szacunek wyłącznie przez wzgląd na pamięć o tym, że był człowiekiem. Rozumiesz? Był. Już nie jest. I jeśli ci to pomo...”
#
“- Życie jest czasem kurwą . - Berdak westchnął. - Zgadzam się. - Z ulgą zamknął drzwi na korytarz i nabrał powietrza, którego nie czuć było wreszcie szpitalem. - W takim razie dlaczego je tak...”
#
“- Ciągle pod górę, co? - Berdak westchnął ciężko. - Idzie nam ta robota jak garbatej kurwie w deszcz.”
#
“- Mnie to wisi. Za rok idę na emeryturę. A Berdak jest plecakiem. Wiesz, kto plecak? To taki gość, który ma układy. Plecy, znaczy. Ma takie plecy, że nikt go nie ruszy, no, chyba, że zastrzeli...”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Blizny
Blizny
Marek Stelar
8/10
ŚMIERĆ NIE JEST ROZWIĄZANIEM, BYŁABY DLA CIEBIE ZA DOBRA. Na placu budowy zostają odnalezione zw...
Głębia
Głębia
Marek Stelar
7.8/10
Czasem dla dobra rodziny musisz przejść przez piekło. A czasem musisz ją tam zabrać ze sobą... ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl