Niepamięć

Marek Stelar
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Niepamięć
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów

Opis

Nazywam się Dariusz Suder. Mam czterdzieści dziewięć lat i tytanową płytkę w czaszce. Nie pamiętam sporej części swojego życia, wiele jego fragmentów straciłem bezpowrotnie. Wiele również wskazuje na to, że popełniłem zbrodnię. Niejedną zbrodnię…

Podinspektor Dariusz Suder, parę tygodni po spotkaniu koordynacyjnym polskich i niemieckich służb policyjnych w Szczecinie, wyjeżdża na spotkanie do Berlina i przy okazji zabiera ze sobą żonę i córkę.

Dwa miesiące później Suder budzi się ze śpiączki w berlińskiej klinice. Cierpi na amnezję. Został postrzelony w głowę, a jego żona i córka zginęły na parkingu przy autostradzie nieopodal małej podberlińskiej miejscowości.

Akcja przejęcia narkotyków, zorganizowana przez szczecińską policję we współpracy z meklemburskim Bundeskriminalamtem kilka tygodni po napadzie na Sudera, zakończyła się tragicznie.

W strzelaninie i eksplozji zginęło wielu policjantów i członków gangu biorącego udział w przemycie kokainy.
Tropy prowadzą do córki Sudera i kogoś, kto znał szczegóły tajnej akcji. Takich osób nie było wiele, ale Suder był jedną z nich.
Data wydania: 2023-02-15
ISBN: 978-83-8280-534-5, 9788382805345
Wydawnictwo: Filia
Cykl: Suder, tom 1
Stron: 440
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Marek Stelar Marek Stelar
Urodzony w 1976 roku
Marek Stelar, właściwie Maciej Biernawski – architekt buszujący na obrzeżach zawodu; miłośnik kryminałów i horrorów, muzyki elektronicznej XX wieku; squasha, w którego już nie zagra i wybrzeża Bałtyku, gdzie uwielbia jeździć o każdej porze roku. Zaf...

Pozostałe książki:

Balladyna Seryjni mordercy Sekta Blizny Skrucha
Wszystkie książki Marek Stelar

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tragedia rodzinna- tajemnicze morderstwo

7.11.2019

Żona i córka zamordowane podczas podróży do Berlina, on zostaje ciężko ranny z luką w pamięci i nabojem w głowie. W pierwszej części bohater wzbudza w nas pogardę, niesmak – kłamca, krętacz, taki maczo któremu wolno … ale jego żona i córka muszą być nieskazitelne takie grzeczne skromne posłuszne dziewczynki. Druga część zaskakuje, wciąga, wywo... Recenzja książki Niepamięć

@ela_r22@ela_r22 × 4

Moja opinia o książce

Opinie

@Zuell_Zuell
2020-08-12
6 /10
Przeczytane

Inspektor Dariusz Suder prowadzi odważne prywatne śledztwo. Robi to na własną rękę, z determinacją, wbrew zwierzchnikom i prokuraturze, walcząc przy tym z mafijnym półświatkiem i... własną amnezją. Motywację ma mocną — ktoś usiłował zabić jego i jego rodzinę, po części skutecznie... Suder czuje, że nie ma nic do stracenia, nie spocznie, póki nie pozna prawdy.
W sumie solidny kryminał, z dobrym wprowadzeniem, ciekawą fabułą, satysfakcjonującym tempem i zaskakującym (czyżby?) zakończeniem.
Atutem jest niewątpliwie postać głównego bohatera, mnie kojarząca się nieustająco z postacią Chandlerowskiego Philipa Marlowe'a. Może za sprawą pierwszoosobowej narracji i bieżącego relacjonowania faktów i przemyśleń (skojarzeń, refleksji, analiz), a może po prostu bezpośredniego podobieństwa do owego samotnego, zgorzkniałego detektywa z jego cynicznym poczuciem humoru i nieunikaniem niebezpiecznych konfrontacji.
A jeśli miałaby być adaptacja, to proponuję Piotra Fronczewskiego, w reżyserii Krzysztofa Szmagiera. Aaa, to już było...

× 16 | link |
@Betsy59
2019-11-03
7 /10
Przeczytane 2019

No, podobało mi się. Dużo bardziej, niż „Blask”. Inspektor Suder prezentuje czarny humor rodem z Chandlera. Czasami miałam wrażenie, ze czytam „Kłopoty to moja specjalność”. Ale ten dystans ułatwiał czytanie, zwłaszcza po kilku śmiertelnie poważnych książkach. Tylko znowu ta klisza zabójstwa żony i córki policjanta! Akcja interesująca, pomysł ciekawy, a przynajmniej nie tak oklepany. Świetny styl. Na pewno przeczytam „Niewiadomą”. Jedna uwaga: blurb i informacja wydawcy na LC spojlerują połowę akcji i zabierają pół przyjemności z czytania! Dobrze chociaż, ze zakończenie jest zaskakujące.

× 3 | link |
@Iwona_Nocon
2022-11-28
10 /10
Przeczytane

Do książek Marka Stelara zabierałam się już od dawna. Postanowiłam się zmobilizować i przeczytać chociaż jedną jego książkę w tym roku. Zdecydowałam się na Niepamięć, z czego bardzo się cieszę, bo mój wybór okazał się strzałem w 10. Tym sposobem coraz ciaśniej robi się w moim top 10 najlepszych książek 2022 roku.
Podinspektor Dariusz Suder wyjeżdża służbowo do Berlina, przy okazji zabierając ze sobą córkę i żonę. Dwa miesiące później policjant budzi się w berlińskiej klinice. Okazuje się, że cierpi na amnezję na skutek postrzału w głowę, a jego żona i córka zginęły na parkingu przy autostradzie, przy podberlińskiej miejscowości. Jakby tego było mało, akcja przejęcia narkotyków zorganizowana we współpracy z niemiecką policją zakończyła się strzelaniną i wybuchem, w którym zginęło wielu policjantów i członków gangu.
Suder prowadzący śledztwo na własną rękę, trafia na trop, który go nie zadowala. Czyżby to jego córka zleciła jego zabójstwo i była zamieszana w nieudaną akcję. A może to on sam wszystko zaplanował?
Jeżeli wszystkie książki pana Marka są tak dobrze napisane, to mogę śmiało napisać, że w moim odczuciu, mam do czynienia z mistrzem kryminału. Nie chcę nikogo w ten sposób skrzywdzić, ale muszę napisać, że tak dobrze napisanego kryminału, który trudno było mi odłożyć. Jak widać, bardzo dużo czytam, zwłaszcza kryminałów. I nie dość, że trudno mnie zaskoczyć, to czasami czuję, że autor/autora próbują zrobić ze mnie idiotkę na różnych płaszczyznach. W przyp...

× 2 | link |
DE
2021-04-21
8 /10
Przeczytane

Moje pierwsze spotkanie z autorem i już wiem, że na pewno nie ostatnie. Jedna z lepszych pozycji w gatunku, jakie dane mi było przeczytać w ostatnim czasie. Po zawodzie jakim okazało się spotkanie ze "Skazą" Małeckiego, w końcu taki kryminał, jaki lubię. Akcja dobrze poprowadzona, wszystkie wątki ładnie się połączyły w spójną całość. Może rozwiązanie trochę karkołomne, ale za to zaskakujące i w pełni satysfakcjonujące. Czytało mi się wybornie i dopisuję autora do ulubionych.

× 2 | link |
@sandrajasona
2019-11-05
6 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018

Po pierwszych stronach - reakcja "znów jakiś erotyk!". Potem już było coraz lepiej, końcówka niezła, w sumie plus i już poluję na drugą część :-)
Podkomisarz Dariusz Suder podczas wyjazdu do Berlina zostaje postrzelony, jego żona i córka giną. Po wybudzeniu ze śpiączki nic nie pamięta, a ktoś usilnie chce go wrobić w śmierć bliskich, fiasko obławy narkotykowej podczas której giną policjanci i jego kochanka. Rozpoczyna prywatne śledztwo, które doprowadza do zaskakującego rozwiązania.
Podobała mi się forma, zwroty akcji i całość, autor komplikuje narrację, wtrąca wątki, które są niczym kolce, a mają duży wpływ na całość. Solidny kryminał.

× 1 | link |
@malinka.a
2019-12-30
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018 Kryminał/ thriller- przeczytane Wydawnictwo Filia 'Domowe' kryminały Z autografem

Moje pierwsze spotkanie ze Stelarem.
Wydarzenia, pomysł na fabułę nie jest oryginalny ( zamach na rodzinę inspektora połączony z akcją policji dotyczącą przemytu narkotyków), ale trafił w mój gust- chociaż pierwsze strony dotyczące romansu spowodowały lekki dystans i wątpliwość czy przebrnę dalej. I mimo powtarzalności udało się autorowi zwalczyć wrażenie przewidywalności zdarzeń tzw. 'Déjà vu'. Język, sposób opowiadania i budowania historii, napięcia jest bardzo dobry!
Czytało mi się z przyjemnością. Autor oszczędził mi zbędnych opisów, a bardzo dobrze nakreślił w pierwszej części postacie i relacje między nimi co zaowocowało w kolejnych częściach. No i polubiłam inspektora ;).
Zakończenie mnie zaskoczyło, chociaż może poszło zbyt 'gładko'. Ciekawa była też przemiana bohatera, która miała miejsce przez całą książkę.
Szczerze polecam- to dobry thriller/ sensacja z ciekawie poprowadzona akcją. Zamawiam drugi tom i czekam na następne :).

| link |
@beata87
2019-11-17
10 /10
Najukochańsze

Rewelacyjny kryminał. Pierwsze spotkanie z autorem, zaraz sięgnę po drugi tom. Powieść doskonała, narracja pierwszoosobowa, podinspektor Suder przedstawia siebie, swoją rodzinę i swoje życie. Potem razem z nim staramy się zrozumieć i znaleźć sens w tym, co się wydarzyło. Narracja jest spokojna, ale utrzymuje cały czas czytelnika w napięciu. Napięcie wzrasta, tajemnic jest moc. Intryga zagmatwana, trup się ściele...
Nowa gwiazda pojawiła się na moim kryminalnym firmamencie.

| link |
AL
2022-12-11
7 /10
Przeczytane
@MLB
2021-06-23
6 /10
Przeczytane
@AgataGrabowska
2021-05-04
6 /10
Przeczytane Ebook
@justyna8166
2021-01-12
6 /10
Przeczytane
@anek7
2020-07-05
8 /10
Przeczytane
@nellik29
2020-10-04
7 /10
Przeczytane
@Vernau
2020-03-08
6 /10
Przeczytane Kryminał
@Malpa
2020-01-27
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Niepamięć. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Niewiadoma
Niewiadoma
Marek Stelar
6.7/10
Niektórzy nie cofną się przed niczym, żeby chronić siebie i swoich bliskich Szczecin, czerwiec 2016 ...
Nietykalny
Nietykalny
Marek Stelar
7.8/10
Kiedy myśliwy zmienia się w zwierzynę łowną, przestają obowiązywać wszelkie reguły. W Szczecinie gr...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl