Literacka Nagroda Nobla dla Annie Ernaux

Autor: Dominika Róg-Górecka
2022-10-07 4 komentarze 11 Polubień
Literacka Nagroda Nobla dla Annie Ernaux

Dokładnie 6 października Akademia Szwedzka wyłoniła 119. laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W tym roku tą prestiżową nagrodą wyróżniono Annie Ernaux.

 

Kim jest laureatka?

 

Annie Ernaux jest francuskojęzyczną pisarką, która już teraz uznawana za jedną z najważniejszych współczesnych autorek. W swojej twórczości porusza przede wszystkim wątki autobiograficzne oraz feministyczne. Zadebiutowała w 1974 roku powieścią „Les Armoires vides”. Opisała w niej losy studentki, która poddała się aborcji. Na naszym rodzimym rynku dostępna jest obecnie jedna przetłumaczona na język polski książka Annie Ernaux o tytule „Lata” (wyróżniona nagrodą Warwick Prize for Women in Translation).

 

Nagroda Nobla 2022

 

Ogłoszenie werdyktu możecie obejrzeć na oficjalnym kanale organizatora, The Nobel Prize na YouTubie:

 

Jak wyjaśnia Akademia, nagroda została przyznana „za odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, alienacje i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

 

Czy sięgacie po książki noblistów? Macie w planach poznać twórczość Annie Ernaux?

× 11 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Ponoć wiadomo było, że w tym roku będzie to autor, a bardziej prawdopodobne autorka z Europy. Powinna być feministką o poglądach lewicowych i taką znaleźli, gratuluję. Przykro, że nie liczy się literatura, ale polityka.
× 5
@Renax
@Renax · około rok temu
Czyli jest to autorka kilku biografii, aha. Ja jej nie znałam. Ale zgadzam się z tezami szarych czytelników, że jednak Nobel powinien iść do najlepszej książki roku. Nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy, ale żeby ktokolwiek znał. Myślałam, że Murakami, ale jak zwykle jestem idealistką.
× 2
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · około rok temu
i super, pojawiają się nowe nazwiska dla nas, nowe książki - mamy okazję, dzięki takim nagrodom poznać coś nowego. Choć ja od lat kibicuję - OATES...
@Brzezina
@Brzezina · około rok temu
Chetnie przeczytam te Lata :)
@Asamitt
@Asamitt · około rok temu
Są też "Bliscy", wydanie na dniach. Ale tak się zastanawiam czy mam ochotę czytać biograficzne publikacje o kimś kogo nie znam ani z dokonań literackich, ani z poglądów.
@Brzezina
@Brzezina · około rok temu
Ja tak z czystej ciekawości poznam jej wspomnienia dotyczace historii Francji i przemian zachodzacych w Europie Zach w tamtych czasach.