Lata

Annie Ernaux
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Lata
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Annie Ernaux to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, a jej autobiograficzne Lata po raz pierwszy ukazują się po polsku.

„Czy byłabym szczęśliwsza, mając inne życie?” – zdaje się stale pytać Ernaux, prowadząc nas przez kolejne dekady swej biografii, które w mistrzowskim laboratorium jej prozy stają się zarazem biografią całego pokolenia. Od czasów niedostatku po lata kapitalistycznego przesytu. Od powojennej młodości, kiedy rytm życia w małym normandzkim miasteczku wyznaczały święta religijne, po dorosłość, kiedy z religijną gorliwością czytało się Simone de Beauvoir. Od wstydu wychowania w robotniczej rodzinie po wstydliwe przyjemności klasy średniej. A wszystko to na tle wielkiej historii, której motywem przewodnim było wyzwolenie. Wyzwolenie polityczne, wyzwolenie seksualne, wyzwolenie z klasowych ograniczeń. Ernaux mierzy się z zagadnieniami rewolucji obyczajowej, postępującego konsumpcjonizmu i sekularyzacji, przywołuje przełomowe momenty dla historii Francji i Europy. „Chciałabym te liczne obrazy siebie, rozdzielone, niezsynchronizowane, połączyć nicią opowieści o swojej egzystencji od narodzin w czasie II wojny światowej aż do dzisiaj. O istnieniu poszczególnym, lecz jednocześnie wtopionym w historię pokolenia”.

Choć Ernaux boleśnie odsłania własne korzenie, udaje się jej zachować dystans, a dzięki brawurowej formie literackiej i wielkiej pisarskiej odwadze oddaje czytelnikom dzieło wybitne i kompletne – opowieść o sobie, konkretnej kobiecie, i o całej generacji, o każdym z nas.
Tytuł oryginalny: Les Années
Data wydania: 2022-01-12
ISBN: 978-83-8191-385-0, 9788381913850
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 240
dodana przez: Catta

Autor

Annie Ernaux Annie Ernaux
Urodzona 1 września 1940 roku we Francji (Lillebonne)
Annie Ernaux – prozaiczka, feministka, jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich. Wychowała się w robotniczej dzielnicy normandzkiego miasteczka Yvetot, co znacząco wpłynęło na jej twórczość. Absolwentka wydziału literatury współczes...

Pozostałe książki:

Lata Bliscy Ciała Miejsce
Wszystkie książki Annie Ernaux

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Lata" - niebiografia

WYBÓR REDAKCJI
26.03.2022

Wszyscy polecali „Lata” Annie Ernaux. Zabrałem się zatem, z wielkim apetytem, do lektury. I z jakim efektem? Hmm, mam mieszane uczucia. Niewątpliwie – pod względem formy – „Lata" są ciekawą biografią. Autorka prowadzi Czytelnika przez swoje życie, dzieląc je na etapy, których wyznacznikami stają się jej fotografie. To one przecież najlepiej unaocz... Recenzja książki Lata

Zanim przyszłość zamieni się w niezwłoczność

1.02.2022

"Lata" francuskiej pisarki Annie Ernaux mają dosyć specyficzną formę, która skojarzyła mi początkowo się z płynącym potokiem, z przelatującymi przed oczami kadrami życia, uruchomionymi nagle wspomnieniami, które nawarstwiają się dookoła głowy. Odwracamy się by ogarnąć je wzrokiem, wyłapujemy, układamy w całość, z obawą, by nic nie umknęło naszej u... Recenzja książki Lata

PA
@Park2Read
× 4

Biografia pisana z trzeciej osoby

12.02.2023

Czy czytaliście kiedyś biografie pisaną z trzeciej osoby? Ja nie ale to się zmieniło po przeczytaniu Lata Annie Ernaux. Pomimo mojego początkowego zniechęcenia książka jest wspaniała biografią, która opowiada o problemach jakie działy się na przestrzeni lat w których żyła autorka. Gdy zaczęłam czytać książkę szło mi to bardzo ociężale i męcząco... Recenzja książki Lata

@Magdalena.K@Magdalena.K × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Betsy59
2022-11-23
7 /10
Przeczytane 2022

Co by tu powiedzieć o tej książce, co nie zostało jeszcze napisane? Chyba tylko to, że mimo oryginalnej formy, wybranej przez autorkę czytałam ją z zapartym tchem, bo miałam wrażenie, że dotyczy także mojego życia. Chociaż Annie Ernaux jest o 20 lat starsza ode mnie i dorastała w innym miejscu Europy- uchwyciła pewne uniwersalne zjawiska. Przypisy pojawiające się na dole stron były dla mnie wystarczające, bo wiele wydarzeń z XX- wiecznej historii Francji i świata pamiętam. Analogiczne toczyły się w Polsce, może tylko w innej kolejności… Odbyłam sentymentalną, skłaniającą do refleksji podróż przez kawał minionego wieku, aż do roku 2006, spojoną historią jednej kobiety uwiecznianej na kolejnych fotografiach- autorki właśnie. Nacechowaną poczuciem nieuchronnego przemijania. Pisarka napisała pod koniec, że książką tą chciała „pochwycić światło opromieniające nieobecne już twarze… światło, które było w opowieściach o niedzielach dzieciństwa i nie przestało osadzać się na rzeczach i zdarzeniach, gdy tylko się je przeżyło, światło minione. Uratować”. I to jej się udało.


× 24 | Komentarze (1) | link |
@Antoniowka
2023-01-17
7 /10
Przeczytane

Autorka wybrała bardzo ciekawy sposób ukazania losu wspólnego, poprzez opisanie życia jednostki. Choć żyjemy w innym kraju, zmieniają się pokolenia, kontekst historyczno-kulturowy jest inny, to mam wrażenie, że Ernaux udało się uchwycić bolączki uniwersalne dla większości kobiet.

× 14 | link |
@MgorzataM
2023-02-04
9 /10
Przeczytane Y: 2023 X: Auto/biografia, pamiętnik, wywiad N: Nobelpriset A: Posiadam

Zupełnie niezwykła, zachwycająca forma opisania czasu, w którym się było, którego się doświadczyło. A dodatkowo refleksyjny komentarz do rzeczywistości, nierzadko zabawny, jak chociażby ten o handlowej presji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia skutkującej pragnieniem, by „zasnąć pod koniec listopada i obudzić się dopiero na początku następnego roku” 😊. Także zapis pewnego światopoglądu, a w tle zmieniająca się Francja. Delicje.

× 13 | Komentarze (2) | link |
@papierowamagnoolia
2023-05-21
7 /10
Przeczytane

"W miarę jak przejdą tygodnie, a my będziemy jeździć ciągle tymi samymi trasami i parkować ciągle w tym samym miejscu, zniknie wreszcie poczucie dziwności. Odkryjemy ze zdumieniem, że poruszamy się w kręgu tej ogromnej i niedookreślonej populacji, której niewyraźny szum unoszący się rano i wieczorem nad autostradami zdaje się przepełniać nas niewidoczną, lecz pewną realnością (...) doświadczymy wzniosłego uczucia, że stanowimy część tego olbrzymiego, gorączkowego życia, jakby spotkał nas osobisty awans."

Annie Ernaux - francuska pisarka, nagrodzona Noblem w 2022 roku w swojej autobiograficznej powieści "Lata" zabiera nas w sentymentalną podróż po czasach, w których żyła. Zaczynając od lat 40. XX wieku po pierwsze lata XXI wieku. Jest to bardzo osobista historia, pełna fragmentów wspomnień, życiowych refleksji autorki jednocześnie połączona z historią społeczeństwa, które rozwija się, zmienia razem z nią. Marzenia, oczekiwania, złudzenia, rozczarowania pozostawiły ślady, które Ernaux kreśli w "Latach".

Jedni będą tą książką zachwyceni, dla innych może być nudna. Zwykle tak jest jeśli mamy do czynienia z czymś na kształt pamiętnika/eseju/reportażu, pomieszanych opowieści z życia, urywek, flashbacków. Do mnie akurat trafiła ta forma. Lubię poczuć nostalgię.

W prozie Ernaux jest coś uniwersalnego choć dzielą mnie od niej lata, miejsca, pokolenia, wychowanie i wiele innych aspektów. W jakiś sposób jej spostrzeżenia były dla mnie celne, ponadczasowe....

| link |
@boogieboga
2024-07-23
5 /10
Przeczytane audio
@lierre.vert
@lierre.vert
2024-02-09
8 /10
Przeczytane
@Klosterkeller
2023-07-31
6 /10
Przeczytane
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna
2023-07-02
7 /10
Przeczytane
@mewaczyta
2023-05-10
8 /10
Przeczytane
@oliwa
2023-04-30
7 /10
Przeczytane Nobliści Biografie, wspomnienia
@Magdalena.K
@Magdalena.K
2023-02-05
7 /10
Przeczytane
KA
@ZenonMarian
2023-01-12
5 /10
Przeczytane Audio Legimi 2023
@Sylwia_K
@Sylwia_K
2023-01-03
8 /10
Przeczytane
@witwona
2022-12-31
8 /10
Przeczytane
@katarzynakobosko
@katarzynakobosko
2023-03-17
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Wrodzny idiotyzm nie budził lęku. Bano się szaleństwa, ponieważ ludziom normalnym przydarzało się nagle, w niewytłumaczalny sposób.
Epoka, mówiono, nie jest taka sama dla wszystkich.
Trudno dostrzec oznaki społecznych przemian, gdy patrzy się z perspektywy pojedynczej egzystencji, jest tylko uczucie niesmaku i zmęczenia, które sprawia, że tysiące jednostek myśli jednocześnie, każda w skrytości ducha: "A więc nic się nigdy nie zmieni".
W biegu osobistej egzystencji Historia nie miała znaczenia. Było się tylko, w zależności od dnia, szczęśliwą albo nie.
Im bardziej zanurzało się w tym, co - jak powiadano - stanowiło rzeczywistość, w pracę, w rodzinę, tym większe miało się poczucie odrealnienia.
Dodaj cytat