Artykuł
{} 3 komentarze

Literacka nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk!

autor: Dominika (Recenzje na widelcu)
data publikacji: 2019-10-10
The winner is... Olga Tokarczuk! Dokładnie dziś, 10 października, nasza polska pisarka została uhonorowana jedną najbardziej prestiżowych nagród – literacką nagrodą Nobla! Zwycięską książką jest powieść „Bieguni” (przetłumaczona na angielski pod tytułem „Flights”). 


Literacka Nagroda Nobla dla Polaków Olga to piąta pisarka tworząca w naszym rodzimym języku, która otrzymała to najbardziej prestiżowe wyróżnienie od Szweckiej Akademii. Jest jednocześnie drugą uhonorowaną polską autorką i pierwszą prozaiczką. Wcześniej nagrody trafiły do: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Władysławy Szymborskiej. 


Nagroda za literacki dorobek w roku 2018 Tegoroczna ceremonia była wyjątkowa, Akademia wybrała aż dwóch zwycięzców. Nagroda za literacki dorobek w 2018 roku trafiła do naszej polskiej pisarki, Olgi Tokarczuk, którą uhonorowano „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Z kolei na zwycięzcę obecnego roku wybrano Petera Handke. Austriacki autor doceniony został za „wpływową pracę, która z lingwistyczną pomysłowością bada obrzeża i specyfikę ludzkich doświadczeń”. 


Czemu Akademia zdecydowała się wyłonić dwóch zwycięzców? Przyczyną jest zeszłoroczny skandal. Od jesieni 2017 roku Szwecka Akademia przeżywała... kryzys. Wszystko to za sprawą szokujących doniesień o licznych nadużyciach. Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii, został oskarżony o gwałt oraz przekazywanie nieoficjalnych informacji o laureatach literackiego Nobla! Jakby tego było mało, na jaw wyszły również hojne dotacje, które otrzymał on od Akademii na prowadzenie swojego klubu kultury. Na skutek tego skandalu z Akademii odeszło siedmiu na osiemnastu członków. Kolejnym krokiem była decyzja o nieprzyznawanie literackiej nagrody Nobla. Literacki dorobek za rok 2018 został oceniony dopiero dziś. 


Olga Tokarczuk – z wykształcenia psycholog, z zawodu... nagradzana pisarka Olga urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem i właśnie ten aspekt odrywa w jej książkach istotną rolę. Swoja pierwszą książkę „Podróż ludzi księgi” napisała 1993 roku. Obecnie na literackim koncie ma kilkanaście pozycji oraz kilka ekranizacji, zarówno teatralnych, jak i filmowych. Autorka zdobyła też wiele nagród, m.in.  
jej pięć książek otrzymało Nike Czytelników. Olga była też dwukrotnie nominowana do The National Book Award, w tym w 2018 roku wygrała główną nagrodę, właśnie za powieść „Bieguni”. Czy jesteście zabiegani? Książka to zbiór opowiadań o ludziach w ciągłym ruchu, którzy wierzą, że tylko przemieszczanie jest ich w stanie uchronić przed złem. To też mieszanina wątków i postaci, pozornie niezwiązanych, a jednocześnie bardzo zależnych. „Bieguni” stanowi niełatwą refleksję nad egzystencją człowieka w podróży, ale też pędem życia. 


Jestem niesamowicie dumna z osiągnięcia naszej rodzimej autorki! Oby tak dalej! Mam też pytanie do was, znacie twórczość Olgi? Czy literacka nagroda Nobla zachęciła was do sięgnięcia po jej książki? 
O autorze:
@dominika.nawidelcu
Dominika (Recenzje na widelcu) @dominika.nawidelcu
Kocha dosłownie wszystko związane z książkami, uwielbia je czytać, zbierać, układać i, przede wszystkim, pisać o nich. Z zawodu doradca podatkowy, z zamiłowania booknerd, recenzentka i copywriterka. Jest wdzięczna za każdy komentarz pod jej postem :)

Komentarze

@Gosia
@Gosia · około 2 miesiące temu
Gratulacje dla autorki!
{}× 2
@ainaz
@ainaz · około 2 miesiące temu
Swoja pierwszą książkę „Podróż ludzi księgi” napisała 1933 roku.
Wkradł się błąd. Bardzo dziękuję za artykuł. Jestem zainteresowana twórczością Pani Olgi Tokarczuk.
{}× 1
Komentarze (1)
@Doris_2
@Doris_2 · około 2 miesiące temu
Gratulację :) nie znam jej twórczości, ale chyba czas to nadrobić :)
{}× 1
{}