Bieguni

Bieguni
4.4
Ocena 4.4 na 5 możliwych
Na podstawie 35 ocen kanapowiczów
Książka nominowana do Literackiej Nagrody NIKE 2008 Nowa, bardzo oczekiwana p...
Książka nominowana do Literackiej Nagrody NIKE 2008 Nowa, bardzo oczekiwana powieść, której pisarka poświęciła ostatnie trzy lata pracy. Bieguni to książka odważna, w której Olga Tokarczuk opowiada o sobie i o swoim widzeniu świata. Zapowiada się największe wydarzenie literackie 2007 roku. Rzadko...
Pełny opis
Data wydania: 2007
ISBN: 9788308039878
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Recenzje

"Bieguni" czyli psychologia podróżna według Olgi Tokarczuk.
„Nic tak bowiem nie czyni nas bardziej ludzkimi niż to, że każdy z nas posiada swoją niepowtarzalną, wyjątkową historię, że poruszamy się w czasie, zostawiając ślady.” Olga Takarczuk właśnie takie niepowtarzalne i wyjątkowe historie opisuje na kartach swojej powieści. Pakazuje nam wiele, pozornie...
Bieguni
Jak dla mnie bardzo niezwykła pozycja .Z twórczością Tokarczuk miałam okazje się już spotkać - wcześniej czytałam "Ostatnie historie " .I z ciekawością sięgnęłam po Biegunów - po przeczytaniu wcześniej recenzji zarówno na stronach księgarni internetowych jak i czytelników .Początek wydał mi sie n...
Napisz swoją opinię

Opinie

@annam
@annam 2009-05-17
Przeczytane (2009-05-17)
Książka dosyć zakręcona, ale jakby się nad nią zastanowić, to można w niej dostrzec własne obserwacje i przemyślenia. Haos otaczjącego nas świata jest tu przedstawiony jako coś spójnego, te dwa pojęcia są paradoksalne, ale jednocześnie wzajemnie się uzupełniają. Zadziwia bogactwo zjawisk, różnorodności spojrzeń na jedną rzecz. Uzmysławia czym jest Ruch, wędrówka, zadaje pytanie dokąd i po co zmierzamy? No i człowiek rozebrany na czynniki pierwsze ( o ile to jest możliwe ), wnętrze człowieka ( anatomiczne ) jako element brył i układów linearnych - to wszystko rzuca inne światło na nas samych.
@Pinkberry
@Pinkberry 2008-05-18
Przeczytane (2008-05-18)
Niesamowita książka, podobna w zamyśle do "Podtrzymywania światła" Jeanette Winterson, ale w treści zupełnie inna i - wydaje mi się - lepsza. Tezą jest ruch, którego nie możemy zaprzestać, bo wtedy stanie się Coś, więc przemieszczamy się z jednego końca na drugi i nie zapuszczamy korzeni, żeby Nic nie miało szansy nas dopaść. Warto przeczytać.
@sonyaa
@sonyaa 2011-03-24
Przeczytane (2011-03-24)
Podzielam zdanie booni w stu procentach. Od siebie dodam, że Pani Tokarczuk to wybitna artystka, ale ta książka (choć nagrodzona) jest według mnie, po prostu nudna. Podziwiam tych, którzy dobrnęli do końca. A! Wielkim plusem są opowiadania, dzięki nim nie zasnęłam, wręcz elektryzowały.
@tortoise84
@tortoise84 2008-04-29
Przeczytane (2008-04-27)
To raczej taki zbiór opowiadań i przypowiastek przeplatających się przez rozdzialiki tworzące dłuższe historie, niemniej jednak bardzo wciągające i niebanalne. Polecam szczególnie miłośnikom serialu Sześć stóp pod ziemią, znajdą w niej znajomy temat... ;)
@staszek89
@staszek89 2009-09-21
Przeczytane (2008-04-20)
Po przeczytaniu książki ciężko mi napisać cokolwiek. Wiadomo ,że książka jest napisana genialnym stylem i można się zachwycać stylem. Tylko tak de facto do końca nie wiem o czym ta książka jest. Dziękuje.
@bunia
@bunia 2010-04-14
Nie doczytałam książki, bo trudno było doszukać się w niej treści. Psychologiczne gawędzenie na mnie nie działa (bynajmniej w takiej postaci). Piękne zdania dla mnie za mało.
@mikaesz
@mikaesz 2010-06-02
Przeczytane (2010-06-02)
lubię, kiedy ktoś dzieli się ze mną swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. warto przeczytać, zdecydowanie polecam. dla ludzi poszukujących mądrości.
@jestemzabujana
@jestemzabujana 2010-01-12
Przeczytane (2010-01-01)
jedna z moich ulubionych. czyta się jednym tchem. niektóre ciągi zdań mnie zaczarowały...
@thepositives
@thepositives 2012-06-20
Przeczytane (2011-10-28)
zdecydowanie najlepsza ksiazka Olgi Tokarczuk
Bieguni

Książka nominowana do Literackiej Nagrody NIKE 2008 Nowa, bardzo oczekiwana powieść, której pisarka poświęciła ostatnie trzy lata pracy. Bieguni to książka odważna, w której Olga Tokarczuk opowiada o sobie i o swoim widzeniu świata. Zapowiada się największe wydarzenie literackie 2007 roku. Rzadko zdarza się obcować z dziełem tej miary, jak Bieguni Olgi Tokarczuk. Tak złożonym i przejmującym. Opowiedzenie jego treści w kilku zdaniach byłoby nadużyciem i sprzeniewierzeniem niezwykłego pomysłu tej powieści. Dlatego – nie uchylając się od swojej roli – zachęcamy do osobistej lektury, gotowej na emocje i myśli, jakie towarzyszą największej literaturze. „Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczenia świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji. Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym. Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to absolutnie konieczne”. Olga Tokarczuk „Bardzo mądre dzieło dojrzałej pisarki”. Jerzy Jarzębski Olga Tokarczuk (ur. 1962) - wybitna prozaiczka i eseistka, uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich oraz trzema nominacjami do nagrody literackiej Nike. Trzykrotna laureatka nagrody czytelników Nike. Jej powieść Dom dzienny, dom nocny znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej IMPAC.

Współtworzący tą stronę
puchar @tortoise84 @tortoise84 pierwsza opinia