Czuły narrator

Olga Tokarczuk
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Czuły narrator
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla

Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwała dążność do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.

Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, które składają się na wyjątkowe zaproszenie za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana Mowa Noblowska.

„Wprowadzona przez Olgę Tokarczuk kategoria «czułości» i koncepcja «czułego narratora» to rewolucyjne idee, które mają wszelkie dane, by sporo namieszać nam w głowach, odwracając – ku dobremu – tradycyjne wektory naszych postaw i dyspozycji działaniowych: czyż czułość nie jest sprzyjaniem temu, co dobre dla bycia (w skali jednostkowej, ale i planetarnej)?” RYSZARD NYCZ

Data wydania: 2020-11-12
ISBN: 978-83-08-07305-6, 9788308073056
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 304
dodana przez: abdita
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Olga Tokarczuk Olga Tokarczuk
Urodzona 29 stycznia 1962 roku w Polsce (Sulechów)
Polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights) oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” z...

Pozostałe książki:

Szafa Prawiek i inne czasy Dom dzienny, dom nocny Bieguni Prowadź swój pług przez kości umarłych
Wszystkie książki Olga Tokarczuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Słowa, słowa...

10.07.2021

To bardzo trudna i wymagająca pozycja. Olga Tokarczuk pisze dla niektórych - taka jest prawda, smutna. Bo czytelnicy albo ją czytają i lubią, albo nie lubią i nie czytają - w takich to konfiguracjach właśnie. A szkoda, bo utożsamiają swoje lubią ją/nie lubię jej z tym, co pisze. Dwa słowa pani Olgi wedle nie tego, co się wyznaje staje się jednozna... Recenzja książki Czuły narrator

Moja opinia o książce

Opinie

@Booka
2020-12-11
6 /10
Przeczytane Literatura faktu Posiadam

Najnowsza książka Olgi Tokarczuk jest głównie zbiorem esejów Autorki, zebranych z kilku lat. Oprócz nich, czytelnik znaleźć tu też może cykl łódzkich wykładów, gdzie Tokarczuk pisze między innymi o sobie o swojej pasji do pisania, o tym jak wyglądały jej początki z literaturą.
Natomiast w dalszej części wykładów porusza temat narratora: tego, kim jest narrator w powieści i jaką pełni rolę. Na przykładach własnej twórczości, podejmuje próbę wytłumaczenia na czym polega tworzenie literatury i jak wygląda proces powstawania postaci literackich. Przy okazji możemy dowiedzieć się jak powstawały "Księgi Jakubowe" oraz "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Wśród esejów w "Czułym narratorze" ukazały się:
- "Ognozja" - esej traktujący o skończoności i nieskończoności, o świecie, konsumpcji, o różnorodności i różnicach między pokoleniami.
- "Ćwiczenia z obcości" - który jest ciekawym esejem, gdzie Autorka przygląda się podróżom, turystyce i jej istocie we współczesnym świecie.
- "Maski zwierząt" - to esej o zwierzętach, o cierpieniu. Tokarczuk snuje tu rozważania o wyższości rozumu nad zwierzęcymi instynktami, równości i empatii
- "Niesamowity tygiel braci Quay. Londyńskich alchemików filmu" - esej gdzie poruszone są pojęcia takie jak: panoptykon, artificial, confusio, wunderkamera, oneiropractica, glosa. Autorka zadaje pytania: czym jest świat? Czym jest istnienie? Kim jest człowiek?
...

× 3 | link |
EK
2022-05-23
7 /10
Przeczytane

Zgadzam się z opinią kmp z 18 III: „ Przede wszystkim to nie jest książka dla każdego. Stwierdzę, że chyba dla wąskiego grona. Nazwałbym książkę ucztą intelektualno-literacko-filozoficzną. Dla nielicznych.”
Bardzo trafne. Tylko czy ten nieliczny to ja? Czasem tak, czasem niestety nie. Nie jestem polonistą, filozofem, a moja wiedza ogólna ma, jak się okazało, zbyt potężne luki do tego, by przeczytać książkę z marszu, podążać płynnie za elokwencją autorki i w pełni rozkoszować się „ Czułym narratorem ”.

Lektura obszernych fragmentów sprawiała mi wielką frajdę. Ach, zobaczyć co siedzi w głowie naszej noblistki, co jej w duszy gra, poznać jej postrzeganie świata, zajrzeć za kulisy twórczości, spotkać się z czułym narratorem. Sama przyjemność! To mniej więcej jedna trzecia tekstu.

Druga część tematów wymagała ode mnie nie lada pracy, ale ambitnie podążyłam ku temu wyzwaniu. To było poznanie świata Olgi Tokarczuk, w których odnosi się do innych dzieł i autorów. Co ją przejmuje, ukształtowało, zastanawia, zachwyca. Wybiera się w podróż po dziełach Arystotelesa, Platona, Verne, Dicka, Nabokova, Miłosza, Llosy, Prusa i wielu innych. Pisze o rycinie opublikowanej przez Flammariona ( wow! dzieło i komentarz autorki - bezcenne!), o dziełach Giuseppe Arcimbolda, o obrazach Małgorzaty Laszczak wiszących w jej własnej kuchni i dziesiątkach innych, więc je wszystkie wyszperałam, żeby wiedzieć, o czym pisze. Odwołuje się do „Sklepów cynamonowych” - przerwałam więc...

× 1 | link |
ST
2020-11-23
10 /10

Pierwsza książka po literackim Noblu musi być dla autora nie lada wyzwaniem. Jednak w przypadku Olgi Tokarczuk można było być spokojnym o poziom. Zwłaszcza po rewelacyjnej w treści i sile przekazu mowie wygłoszonej podczas ceremonii wręczania. Z tymi esejami jest podobnie. Każdy zasługuje na oklaski na stojąco i bez końca. Oderwać się nie można.

× 1 | link |
@Ive.Vivrebien
2022-02-03
10 /10
Przeczytane
@migaczynka
2021-12-20
8 /10
Przeczytane Kultura
GA
2021-12-07
6 /10
Przeczytane
@beatazet
2021-09-05
9 /10
Przeczytane
@tczuba
2021-08-22
6 /10
Przeczytane Literatura polska Literatura piękna
N-
2021-08-15
7 /10
Przeczytane
@aga.kusi_poczta.fm
2021-07-10
9 /10
Przeczytane
@Jenny_89
2021-06-22
6 /10
Przeczytane
@miriady
2021-05-13
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2021
@magda_miel
2021-04-08
8 /10
Przeczytane
@Magda_lena
2021-04-10
10 /10
Przeczytane
@sarzynskikacper
2021-01-21
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Czuły narrator. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl