Literacki przegląd na Dzień Matki

Autor: Dominika Róg-Górecka ·3 minuty
2022-05-26 2 komentarze 17 Polubień
Literacki przegląd na Dzień Matki

Po prostu nie wypada zapomnieć o Dniu Matki. To w końcu dla wielu z nas jedna z najważniejszych osób. Jak się okazuje, nie tylko w życiu osobistym, ale też... w literaturze. Matka, mama, mamusia – w tym roku poszukamy ich w tytułach!

 

Dla dzieci

 

Dla maluchów mama potrafi być całym światem. Nic więc dziwnego, że w książkach dla dzieci odgrywa kluczową rolę. 

 

 

Mama bohatera”, Marjorie Pourchet

 

Ten tytuł to zabawna historia o tym, że za każdym bohaterem... stoi jego mama. Ciekawa opowieść i piękne ilustracje sprawiają, że przygody niecodziennego duetu z przyjemnością będą śledzić nie tylko dzieci!

     
 

Nasza mama czarodziejka”, Joanna Papuzińska

 

Każdy wie, że mama potrafi czarować: z niczego ugotować obiad, a dzień przed niezwykle ważnymi zajęciami z plastyki zdobyć potrzebne materiały. Po prostu magia! Tym razem czarodziejskie przygody pewnej mamy pomogą utulić do snu niejednego malucha.

 

Poradniki, czyli jak być matką i nie zwariować

 

Dzieci powinny przychodzić na świat wraz z instrukcją obsługi. Skoro jednak wciąż, przez jakieś kosmiczne niedopatrzenie, nie dołączają ich w zestawie, warto poszukać wsparcia na własną rękę.

 

 

Kurza mama”, Aleksandra Wołkowska

 

Jakby gromada maluchów to było za mało, warto dołożyć sobie jeszcze kurzą fermę. Liczyliście na typowy poradnik? Nic bardziej mylnego. Życie autorki jest niestandardowe, ale pomysły na łączenie opieki nad dziećmi z obowiązkami, zaskakująco uniwersalne. A przy okazji, praktyczne, jeśli ktoś myślał o hodowli kur. W końcu gdy maluchy metaforycznie wyfruną z gniazda to te opierzone nadal chętnie przyjmą każdą porcję wsparcia (i karmy).

     
 

Mamy dla mamy”, Barbara Falenta

 

Nikt tak nie wesprze w byciu matką, jak inna mama. Przy pisaniu tej książki pomagało 1200 kobiet. Tom pierwszy poświęcony jest tematyce ciąży, z kolei drugi skupia się na kwestii wczesnego rodzicielstwa. To aż 690 stron, które pomogą zmierzyć się z tym najbardziej dynamicznym okresem w rozwoju dziecka.

 

Literatura faktu

 

Zanim mama stała się mamą, była też... po prostu była. Wiodła swoje życie, pełne marzeń i pasji i pewnie przez jego większość nawet nie zastanawiała się, że ktoś taki, jak Ty, będzie się teraz zastanawiać, co jej kupić na prezent. Tymczasem matki potrafią mieć naprawdę ciekawe życiorysy. Oto dwa książkowe przykłady, które świetnie sprawdzą się jako podarek, ale też przyczynek do rozmowy.

 

 

Tove Jansson. Mama Muminków”, Boel Westin

 

Czy Muminki to tylko zmyślona historia? Jak ich powstanie zmieniło życie autorki i czy była dla nich... dobrą „mamą”? Ta publikacja to ciekawa biografia pełna intymnych listów i mało znanych informacji na temat twórczyni jednej z najbardziej charakterystycznych bajek.

     
 

Mama dookoła świata”, Ofelia Grzelińska

 

Mama to mama, karmi, ubiera i przesadnie się martwi. Czy jej rola może wyglądać inaczej na różnych szerokościach geograficznych? Jak się okazuje, tak! Na potrzeby tej książki Ofelia Grzelińska przeprowadziła rozmowy z mamami z dziewięciu krajów. Pytała je o ciąże, pielęgnację dzieci, wychowanie. Za pomocą tej publikacji poznacie różne oblicza macierzyństwa.

 

Beletrystyka

 

Mamie też należy się chwila odpoczynku. A już zwłaszcza w Dzień Mamy! Może go jej sprezentować za pomocą książki, która pochłonie ją bez reszty. Oczywiście pamiętajcie załączyć w pakiecie kupon „czas na czytanie”.

 

 

Ja matką? Ratunku!”, Justyna Wydra

 

Ciąża nie zawsze jest spełnieniem marzeń. Czasem po prostu się zdarza. I jak tu się cieszyć, skoro się nie cieszy? Aśka, główna bohaterka tej powieści, musi stawić czoło kilku mniejszym i większym dylematom. Przede wszystkim jednak stara się wyobrazić sobie siebie... w roli matki. Jej perypetie są zabawne, ale też niesamowicie życiowe.

     
 

Kto zabił mamusię?”, Małgorzata Starosta

 

W tej książce z pewnością nie brakuje mam. Można powiedzieć, że ich stężenie, jak na jedną fabułę, jest naprawdę wysokie. Co więcej, większość jednak żyje i ma niełatwą zagadkę do wyjaśnienia. Lekka, zabawna historia, w której prawda przeplata się z fikcją, a Małgorzata Starosta nie jest tylko autorką.

     
 

Matki i córki”, Ałbena Grabowska

 

Cztery kobiety, trzy ustroje polityczne i odmienne historie, a każda z nich równie porywająca, co poruszająca. Książka Ałbeny Grabowskiej to opowieść o burzliwych czasach, rodzinnych sekretach, ale też, nie zawsze łatwych, relacjach z matką.

 

Książek o mamach jest naprawdę sporo, a powyższa lista to raptem kilka przykładów. Mam nadzieję, że prezent dla waszych jest już pięknie zapakowany, dlatego macie czas, żeby podzielić się ze mną kolejnymi tytułami. Czekam na Wasze komentarze!

Komentarze

@LiterAnka
@LiterAnka · ponad rok temu
Lato, gdy mama miała zielone oczy
Suka
- to te, które przeczytałam. Niezbyt cukierkowe akurat, więc może lepiej nie wspominać przy święcie?
× 2
@viki_zm
@viki_zm · ponad rok temu
Ciekawy przegląd z interesującymi pozycjami. :D
× 1
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl