Literacki przegląd na Dzień Ojca

Autor: Dominika Róg-Górecka ·2 minuty
2022-06-23 6 komentarzy 16 Polubień
Literacki przegląd na Dzień Ojca

Sprawiedliwość musi być! Na Dzień Matki pojawił się artykuł, w którym szukaliśmy mam w tytułach książek, to nie inaczej musi być na Dzień Ojca. Czy słowo „tata” równie często pojawia się na okładkach? Sprawdźmy to!

 

Dla dzieci

 

Tak, jak i ostatnio, zacznijmy od propozycji dla dzieci.

 

 

Tata”, Izabela Michta

 

Bohaterem tej bajki jest Kuba, który uwielbia spędzać czas ze swoim tatą! Nic dziwnego, ponieważ razem odkrywają otaczające ich dźwięki. Co robi „bam”, a co „brum”? Ta książka to tytuł idealny dla małych (ale też dużych) odkrywców!

     
 

Tata”, Toon Tellegen, Rotraut Susanne Berner

 

Jeśli Wasze maluchy lubią krótkie formy, to może spodobać się im ta propozycja. W 42 opowiadaniach mały chłopiec opowiada o swoim tacie. Kim dla niego jest i co potrafi? Tego dowiedzie się z tej książeczki.

 

Poradniki

 

 

Jestem tatą”, Giles Stephen

 

Chociaż przyjęło się, że poradniki są domeną kobiet, również i w tym gatunku można znaleźć coś dla panów. Tym razem jest to tytuł, który pomoże im przygotować się do ojcostwa. Jak być tatą i nie zwariować? Grunt to dobre przygotowanie!

     
 

Jestem tatą!”, Joanna Drosio-Czaplińska

 

Ten tytuł to zbiór osobistych doświadczeń dwunastu mężczyzn. Każdy z nich opowiedział o wyzwaniach, jakim musiał stawiać czoło podczas pierwszych lat życia swoich dzieci. Masz ten etap jeszcze przed sobą? Świetnie się składa, przecież najlepiej uczyć się na cudzych błędach! Dodatkowo myśl, że ktoś również miał podobne problemy i troski, może podnieść na duchu.

 

Literatura faktu

 

 

Doktor Łokietek i tata Tasiemka”, Jerzy Rawicz

 

Na chwilę zmieńmy temat z kwestii rodzinnych na ciut mniej... powszechne. Doktor Łokietek i tata Tasiemka to bowiem przedwojenni gangsterzy o licznych powiązaniach ze światem polityki. Z tej książce dowiecie się więcej na temat ich przestępczej działalności, ale też realiów tamtych czasów.

     
 

Tata mimo woli”, Kazik Staszewski, Jarosław Duś

 

Postać Stanisława Staszewskiego przypomni nam jego syn, Kazik Staszewski. W publikacji tej znajdziecie wiele prywatnych listów, ale też niesamowicie ciekawe opowieści o życiu ojca wokalisty „Kultu”.

 

Słowo „tata” nie pojawia się szczególnie często na okładkach. Królują poradniki i książeczki dla dzieci. Za to „ojciec”, tego już trochę jest!

 

 

Ojciec Chrzestny”, Mario Puzo

 

Wiem, zaczynam z grubej rury, ale kto zna tytuł z telewizji, a kto przeczytał książkę? Tym razem zachęcam, żeby prześledzić losy Vito Corleone również w papierowej wersji. Gwarantuję, że i tutaj nie zabraknie wrażeń!

     
 

Dobry ojciec”, Diane Chamberlain

 

Kochający ojciec zrobi dla swojego dziecka wszystko, ale... czy dosłownie wszystko? Travis Brown jest przerażony, bo właśnie stracił pracę. Ma na utrzymaniu córkę, nie może pozwolić sobie na brak dochodów! Nagle pojawia się ciekawa oferta. Kiedy przyjeżdża, by podjąć zatrudnienie, wszystko nabiera sensu. Podejrzana propozycja dotyczy... udziału w przestępstwie. Czy to dobry sposób, by zapewnić swojej córce byt?

     
 

Mój ojciec Romulus”, Gaita Raimond

 

To oparta na faktach opowieść o ojcu, który „chciał nauczyć swojego syna, jak przejść przez życie z podniesioną głową”. Romulus Gaita wyjechał do Niemiec, a po II wojnie światowej do Australii. Tam starał się pokazać swojemu synowi, że zawsze warto być człowiekiem. Ta licząca sobie 160 stron publikacja została uznana za jedną z dziesięciu najważniejszych książek dekady przez „The Australian Financial Review”.

 

Jak co roku, tym razem również czekamy na Wasze propozycje! Czy znacie inne książki, w których tytułach pada słowo „tata” lub „ojciec”?

× 16 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@atypowy
@atypowy · ponad rok temu
Może nie pada słowo Tata albo Ojciec, ale ostatnio ujęło mnie to jak relacja ojciec-syn ukazana jest w reportażu "Życie pasterza". Polecam :)

Reportaż, który pachnie mchem - Recenzja książki Życie pasterza. Opowieść z Krainy Jezior - nakanapie.pl
× 3
@dominika.nawidelcu
@dominika.nawidelcu · ponad rok temu
Ale mi narobiłeś ochotę na tę książkę :)
× 3
@Anna30
@Anna30 · ponad rok temu
Czytałam tę książkę. Z tego, co pamiętam mi się podobała ta książka. Ma coś takiego w sobie, że chce się przeczytać ponownie.
@Lorian
@Lorian · ponad rok temu
Kiedy mój ojciec jeszcze żył, próbowałam go namówić na czytanie "Pamiętników Tatusia Muminka". Tak bardzo był do muminkowego Tatusia podobny :D
× 2
@LiterAnka
@LiterAnka · ponad rok temu
https://nakanapie.pl/ksiazka/tatowanie
I znów nie zdążyłam przeczytać na Dzień Taty

× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
W tytule nie pada słowo "tato", ale cała powieść jest o relacji ojciec- syn.
Nagi sad Wiesław Myśliwski
× 1
@Utopia
@Utopia · ponad rok temu
Ten przykład z Ojcem Chrzestnym mnie, aż zaskoczył 😁😁
© 2007 - 2023 nakanapie.pl