Młodzieżowe słowo roku 2023. Czy wiecie co oznacza?

Autor: Katarzyna Załęska
2023-12-07 6 komentarzy 7 Polubień
Młodzieżowe słowo roku 2023. Czy wiecie co oznacza?

W najnowszym plebiscycie Młodzieżowego Słowa Roku, organizowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN i Uniwersytet Warszawski, triumfuje słowo "rel". Wyłonione głosami internautów, "rel" symbolizuje zgodę i współpracę w dialogu, odzwierciedlając jednocześnie pozytywność. Prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach podkreśla, że "rel" wywodzi się od angielskiego "relatable" i zyskało popularność wśród młodzieży. Słowo to, używane pierwotnie w komunikacji elektronicznej, ewoluowało w pełnoprawny synonim potakiwania również w rzeczywistości offline.


Na drugim miejscu plebiscytu uplasowało się słowo "sigma", oznaczające osobę silną, niezależną, odznaczającą się autentycznym wpływem na rzeczywistość. Trzecie miejsce zajął termin "oporowo", symbolizujący intensywność działania, często używany w różnych kontekstach.


Jury plebiscytu przyznało także dodatkowe wyróżnienie dla słowa "oddaje". "Oddaje" w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest „fajne” czy „ma dobry vibe”. – wyjaśnia Marek Łaziński.


Organizatorzy plebiscytu podkreślają, że Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe ani najczęściej używane, lecz powinno odzwierciedlać popularność wśród młodych ludzi. 

 

 

 

Źródło tekstu i grafik: https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/rozstrzygniecie-plebiscytu;202299.html

× 7 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Elwira
@Elwira · 3 miesiące temu
""rel" symbolizuje zgodę i współpracę w dialogu, odzwierciedlając jednocześnie pozytywność"

No tak średnio. "Rel" jest raczej synonimem "też tak mam", np:

- Żyć mi się nie chce. Gdybym miała wybór to w ogóle bym się nie urodziła.
- Rel, byczku.
× 4
@Chassefierre
@Chassefierre · 3 miesiące temu
Ej, ale przecież trzeba było napisać na ten temat coś ,,inteligentnie akademickiego''. ;)
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · 3 miesiące temu
Śmieszny konkurs. Nowe słowa powstaję i znikają w takim samym tempie, Ciekawe, czy ktoś używa modnych słów sprzed paru lat?
× 4
@Lorian
@Lorian · 3 miesiące temu
Całe szczęście nie znam żadnego :D
× 3
@meryluczytelniczka
@meryluczytelniczka · 3 miesiące temu
Mój siedemnastoletni syn stwierdził, że nie wie, kto wybiera te słowa. A z tych trzech nie używa żadnego. Jego koledzy (32 chłopców w klasie) również.
× 1
@eledhwen
@eledhwen · 2 miesiące temu
To ciekawe, bo mam 23 lata i nie znałam tylko jednego słowa z całej listy... Moi rówieśnicy również używają znacznej części z nich. Raczej rzadko spotykam ludzi w podobnym wieku, którzy nie wiedzieliby o co chodzi, a co dopiero młodszych, którzy w internecie żyją praktycznie przez cały czas bez przerwy.
× 1
ZA
@zaczytana.kawa · 3 miesiące temu
Jak zerkam, które słowa są brane pod uwagę w tym plebiscycie to się zastanawiam, czy żyjemy na tej samej planecie. Ktoś jeszcze używa tych słów?
× 1
@eledhwen
@eledhwen · 2 miesiące temu
Tak, głównie młodzi ludzie :D chociaż czasem zdarza się, że już nie rozumiem osób 10 lat młodszych ode mnie, ale to całkowicie normalne, że różne pokolenia czy grupy mają problemy z dogadaniem się ze sobą przez odmienne określenia i słownictwo.
× 1
@Anna30
@Anna30 · 3 miesiące temu
Nie zastanawiałam się nad nim, bo nie miałam z nim styczności.
× 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl