Poznaj listę najlepiej zarabiających pisarzy!

Autor: Dominika Róg-Górecka ·1 minuta
2022-02-16 5 komentarzy 20 Polubień
Poznaj listę najlepiej zarabiających pisarzy!

Polacy coraz chętniej czytają książki. Chociaż pozytywne zmiany w tym zakresie są jak na razie niewielkie, co wynika z zeszłorocznego badania CBOS, to jednak napawają optymizmem i… mogą zachęcić do pisania! Tym bardziej że przewidywane zarobki czołówki są imponujące.

 

Jak co roku portal wprost przygotował listę najlepiej zarabiających pisarzy. W tym roku skupił się na polskich twórcach. Kto się na niej znalazł?

 

Bo to co nas podnieca…

 

Pierwsze miejsce, jak w zeszłorocznej edycji, przypadło Remigiuszowi Mrozowi. Według wyliczeń portalu autor mógł zarobić prawie 3,5 miliona złotych! Na drugim miejscu uplasowała się Marta Galewska-Kustra z szacowanym wynikiem 2,5 miliona, a na trzecim Anita Głowińska, której wyniki finansowe określono na 2,5 miliona. Co ciekawe, autorka, która osiągnęła trzecie miejsce według zarobków, sprzedała jednocześnie najwięcej egzemplarzy spośród wszystkich wymienionych pisarzy.

 

Z autorów, którzy spodziewamy się zobaczyć na tego typu zestawieniach, na czwartym miejscu uplasował się Andrzej Sapkowski, na szóstym Olga Tokarczuk, a na dziewiątym Katarzyna Bonda.

 

Metodologia

 

Zastanawiacie się, na jakiej podstawie portal szacował zarobki? Zgodnie z informacjami podanymi przez wprost, portal do swoich wyliczeń stosowali dane z panelu BookScan Polska autorstwa Nielsen Book Services, gdzie zgromadzono informacje o ponad 17 milionach transakcji. Dane zostały wcześniej dostarczone przez 200 księgarni internetowych. Ponieważ wyniki osiągnięte w ten sposób porywają 17% rynku, autorzy badania zdecydowali się pomnożyć je przez 7,5 i w ten sposób oszacować sprzedaż całego rynku.

 

Co czytamy?

 

Przekrój gatunkowy jest bardzo szeroki, ale dominuje literatura dla młodszych czytelników. Na 10 miejsc mamy aż czterech reprezentantów literatury dziecięcej/młodzieżowej, dwóch przedstawicieli kryminałów oraz po jednym reprezentancie dla poradników, literatury pięknej, obyczajowej oraz fantastyki.

 

Oto jak wygląda pełne zestawienie portalu:

 

 

Więcej na jego temat możecie znaleźć na stronie wprost. Tymczasem jestem ciekawa, co myślicie o zestawieniu? Spodziewaliście się takiej listy?

 

Dominika Róg-Górecka

× 20 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@atypowy
@atypowy · ponad 2 lata temu
Wniosek - jeśli ktoś chce zarobić, powinien poważnie zabrać się za pisanie kryminałów dla dzieci z elementami psychologii i science-fiction !
× 7
· ponad 2 lata temu
To robi pan Rafał Kosik w serii „Feliks, Net i Nika” i jest na tej liście.
× 6
@Anna30
@Anna30 · ponad 2 lata temu
Cieszę się, że literatura dziecięca i młodzieżowa prezentują się dobrze na rynku wydawniczym.
× 3
@Banshee22
@Banshee22 · ponad 2 lata temu
Wniosek, że najwięcej książek kupujemy dla dzieci. Pani Anita Głowińska bije pozostałych na głowę.
× 1
@Aleksandra_99
@Aleksandra_99 · ponad 2 lata temu
Cieszę się, że Pan Rafał Kosik jest na tej liście!
× 1
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · ponad 2 lata temu
okropnie nie cierpię Mroza

© 2007 - 2024 nakanapie.pl