Nie rozumiesz, co mówi do siebie młodzież? Albo wręcz odwrotnie, odpowiadasz „po ludzku”, a dorośli krzywią się, jakby słyszeli język obcy? Ten plebiscyt z pewnością zaskoczy niejednego czytelnika!
Młodzieżowe Słowo Roku to wydarzenie organizowane przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem Słowa klucze. Plebiscyt odbywa się w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Jego celem jest wyłonienie słów najbardziej popularnych wśród młodzieży. Czy określenia muszą być nowe? Niekoniecznie, wystarczy, że w jakikolwiek sposób zyskały na znaczeniu.
Rekordowy rok 2020
Jak przebiega plebiscyt? Wystarczy wybrane przez siebie słowo lub zwrot zgłosić poprzez stronę sloworoku.uw.edu.pl. Zainteresowani? Jeśli tak, to macie czas do końca listopada.
Co ciekawe, po niespełna dwóch tygodniach organizatorzy ogłosili rekordową liczbę zgłoszeń. 5.11 wskazali, że otrzymali już 91 tysięcy propozycji, dla porównania, rok wcześniej w analogicznym okresie było ich raptem 41 tysięcy!
Koronasłowo
Tegoroczną edycję zdominowały słowa związane z bieżącą sytuacją polityczną, pandemią, zdalnym nauczaniem i protestami (nie, wulgaryzmy dalej nie są przyjmowane, nawet w formie kropek czy gwiazdek). Organizatorzy podali kilka przykładów jak: koronalia, koranaferie, koronaparty, koronka, czy… koronaselfie. Często zgłaszano również: szur i foliarz (słowem wyjaśnienia: chodzi o osoby negujące pandemię), czy julka (jako określenie dla młodej, egzaltowanej aktywistki). Z kolei, gdybyście zastanawiali się, jak młodzież określa obecnie emocje to często za pomocą: baza, srogo, rel, es/ez, pog/pogchamp, igła, sztywniutko. Widać też wpływ świata gier, ponieważ dość często wskazywano słowo impostor (wprost przeniesione z rozgrywek sieciowych „Among us”) jako negatywne określenie dla osoby.
Te i inne (a nawet sporo innych słów) oceni jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Bartek Chaciński (Polityka).
Zaskoczeni? Zaintrygowani? A może… zniesmaczeni? Co sądzicie o akcji? Jak myślicie, jakie określenie „wygra” w piątej edycji Plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku?
Dominika Róg-Górecka