W tych książkach dzieje się świąteczna magia.

Autor: dagmarasaagan ·7 minut
2020-12-17 5 komentarzy 11 Polubień
W tych książkach dzieje się świąteczna magia.
Grudzień to idealny czas na sięgnięcie po książki oddające magię świąt. Będą one klimatycznym podkładem, który uzupełni domowe dekoracje, choinkę i smak makowca przeplatanego sernikiem. Najlepiej czytać je, kiedy za oknem hula wiatr i śnieg, a nogi same ciągną w stronę łóżka, by choć na chwilę ogrzać się w miękkiej pościeli lub pod puchatym kocem. Po książki oddające klimat Bożego Narodzenia sięgnąć może każdy od lat 0 do 100. Będą one idealnym pomysłem na spędzenie zimowego wieczoru z kubkiem gorącej herbaty lub wręcz przeciwnie w rodzinnym gronie zaśmiewając się do łez, chociażby ze wspomnień Trumana Capote zgromadzonych w Bożonarodzeniowych opowieściach.


Niegrzeczne Święta


Zacznijmy od nowości, o której słyszał chyba każdy mól książkowy. Niegrzeczne Święta to seria opowiadań dla czytelniczek, które mają ochotę podarować sobie wyjątkowy prezent na Boże Narodzenie. Propozycja ta spodoba się fankom literatury obyczajowej, romansowej i erotycznej. W Niegrzecznych Świętach znajduje się 10 opowiadań dziewięciu autorek i jednego autora. Opowiadania utrzymane są w różnych stylach i gatunkach. Nie brakuje w nich nieszablonowych postaci i burzenia stereotypów. Dla mnie nie ma wątpliwości, że w książce odnaleźć można magiczną atmosferę świąt, dużą dawkę humoru, pokaźną szczyptę pikanterii. Jeśli ten opis Was nie przekonuje do sięgnięcia po Niegrzeczne Święta, to sprawdźcie nazwiska autorów, którzy stworzyli tę antologię – rozpalają one wyobraźnię i są gwarancją dobrej literatury.


Magia świąt dla romantyczek


W tym roku wielką popularnością wśród czytelników cieszą się antologie. Czytaliście już jakąś? Jeśli szukacie takiej, która łączy romantyzm z klimatem świąt, to sięgnijcie po PS i życzę Ci dużo miłości. Książka miała premierę w październiku i została wydana nakładem wydawnictwa Muza S.A. W niej najpopularniejsze polskie autorki literatury obyczajowej opowiadają piękne historie o miłości, która narodziła się dzięki świątecznej kartce.


Świątecznego romantyzmu można również szukać w książce Katarzyny Bester Świąteczne nieporozumienie. Historia opowiada o Harper, która mieszka w Londynie i mimo choinek i bożonarodzeniowych dekoracji nie czuje magii świąt. Skupiona na pracy, lekceważy ten wyjątkowy czas. Wszystko się jednak zmienia, kiedy ląduje w jednym mieszkaniu z Amerykaninem - wrednym, ale niezwykle pociągającym. Czy to zmieni jej Boże Narodzenie?




Romantyczkom polecam też książkę Sztuka dawania prezentów. Anna Szczęsna przenosi nas w niej do domu z bali, położonym nad brzegiem jeziora. To tam właśnie na prośbę swojej babci święta postanawia spędzić Amelia. Okazuje się, że oprócz niej nestorka rodu do domku w lesie zaprosiła pozostałą część rodziny, w tym siostrę Amelii, z którą ta jest skonfliktowana. Odcięci od świata i skazani na swoje towarzystwo na nowo uczą się spędzać razem czas i odbudowują rodzinne więzi. Czytając książkę, dowiecie się, czy jest to możliwe, jeśli za konfliktem rodzinnym stoją skrywane od dawna tajemnice i sekrety.


Święta z kryminałem


W zimowe, przedświąteczne wieczory warto sięgnąć też po lekturę Nie całkiem białe Boże Narodzenie. Jest to książka, która spodoba się wszystkim fanom dobrego humoru i… zagadek kryminalnych. Autorka Magdalena Knedler świetnie łączy obydwa gatunki sprawiając, że książkę czyta się szybko, lekko i przyjemnie.


Historia książki Nie całkiem białe Boże Narodzenie rozgrywa się w pensjonacie położonym w lesie. Przed świętami wypełnia się on gośćmi. Przedświąteczny spokój i magiczną atmosferę burzy jednak odnalezienie w wannie zwłok. Dalsze wydarzenia tylko utwierdzają gości pensjonatu, że dzieje się coś niedobrego. Na pomoc przybywa im detektyw Romanowski – miłośnik krówek - ciągutek i oryginalnych krawatów. Czy zagadkę tajemniczych śmierci uda się rozwiązać?


Magia świąt dla najmłodszych


Literatura świąteczna proponuje też piękne książki o Bożym Narodzeniu najmłodszym. Opowiadają one zarówno o zwyczajach i tradycjach, jak i przestawiają zimowe przygody, które bawią do łez. Świąteczne historie można znaleźć w takich bestsellerach jak Opowieści z Doliny Muminków (rozdział Wigilia w Dolinie Muminków) czy Dzieci z Bullerbyn. W tej ostatniej książce znajduje się kilka rozdziałów o tradycjach świątecznych w Bullerbyn. Alternatywą jest krótsze wydanie Boże Narodzenie w Bullerbyn Wydawnictwa Zakamarki.


Ze świątecznym klimatem najmłodszych zapozna też książka Milion miliardów świętych Mikołajów (autorzy: Hiroko Motai, Marika Maijala). Doczekała się ona polskiej premiery w 2019 roku, jednak wydana została już w 2014 roku i od razu została uznana najpiękniejszą fińską książkę w konkursie (Finnish Book Art Committee). Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, posiada niewiele tekstu, za to bardzo dużo obrazków. Opowiada o Świętym Mikołaju, który nie jest w stanie dostarczyć wszystkich prezentów. Prosi więc Boga, aby zmienił go w dwóch, czterech, dziesięciu, aż w końcu w milion Mikołajów.


Starszakom na święta proponuje Idą Święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie (autorki: Monika Utnik-Strugała, Ewa Poklewska-Koziełło). Książka pokazuje różnorodne tradycje bożonarodzeniowe. Opowiada o tym, jak do świąt podchodzą przedstawiciele różnych religii i wierzeń. Książka jest bogato ilustrowana, ale nie brakuje w niej też ciekawych treści. Chociaż kwalifikowana jest jako książka dla dzieci, to będzie ona też ciekawą lekturą dla dorosłych, a wręcz wspaniałym pomysłem na wspólne spędzenie popołudnia. W tym roku Idą Święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie można kupić w okładce czerwonej i niebieskiej. Ta pierwsza to książka wydana w 2019 roku, książka z niebieską okładką to dodruk z 2020 roku.


Magia świąt dla młodzieży


Świąteczny klimat w książkach odnajdzie również młodzież. Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań to antologia 12 tekstów najlepszych autorów młodzieżowych. W książce znajdują się teksty m.in. Rainbow Rowell, Gayle Forman i Davida Levithan. Lektura jest lekka, przyjemna i romantyczna. Idealnie pozwoli wczuć się w magię świąt i poczuć wyjątkowy klimat. W antologii odnaleźć można historie opowiadające o znanej piosenkarce, która udaje kogoś innego i próbuje uciec przed sławą, buntownika skazanego na prace społeczne przy organizacji jasełek, adoptowanej przez Św. Mikołaja dziewczynce, która zastanawia się, czy opuścić krainę elfów. Każde z opowiadań pokazuje moc miłości, którą w święta poczuć chce każdy.


Magia świąt dla wszystkich


Wśród świątecznych książek nie może zabraknąć klasyki, jaką jest Opowieść wigilijna autorstwa Charlesa Dickensa. Uważana jest ona za jedną z najwspanialszych książek o świętach Bożego Narodzenia. Historia, jaką poznajemy w tej lekturze to opowieść o pewnej wigilijnej nocy, która na zawsze odmieniła życie Ebenezera Scrooge’a- zrzędliwego staruszka, który żyje w ponurym, szarym świecie. Zmiana została zapoczątkowana pojawieniem się w domu głównego bohatera trzech duchów, które pokazują mu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.


Opowieść wigilijna. Strona tytułowa pierwszego wydania z 1843. Wikipedia.


Choć większość moli książkowych już ją czytało i to pewnie nie raz, to w te święta warto po nią sięgnąć ponownie. Opowieść wigilijna w tym roku również przypomni nam o tym, co w świętach jest najważniejsze. Pokaże siłę miłości i potęgę przebaczenia. Opowieść wigilijna to książka piękna, ale nie wymagająca. Krótką powieść, która prezentuje najważniejsze wartości, można czytać całą rodziną.




Uniwersalną książką w świątecznym klimacie będzie też Śnieżna siostra autorstwa Lisy Aisato. Książkę znajdziecie w portfolio Wydawnictwa Literackie. Jest ona piękną, chwytającą za serca opowieścią wigilijną o 24 rozdziałach. Możecie więc ją czytać w formie kalendarza adwentowego, czyli po jednym rozdziale na każdy dzień grudnia. W lekturze znajdziecie atmosferę magii, tajemnicy i skandynawskiej zimy. Poczujecie na twarzy wirujące płatki śniegu, zapach kakao, cynamonu, goździków z pomarańczami i świerkowych gałązek. Nie bez znaczenia jest również historia opowiadana w Śnieżnej siostrze. Mówi ona o rodzinie, miłości rodzicielskiej, przyjaźni i odnajdywaniu radości życia, nawet kiedy los nie sprzyja. Lisa Aisato przenosi nas do domu Juliana, którego rodzina jest pogrążona w żałobie po śmierci jego starszej siostry – Juni. Książka pięknie opowiada o trudnych emocjach, o tym jak sobie z nimi radzić, a także przybliża magię miłości i przebaczenia, która możliwa jest (nie) tylko w Boże Narodzenie.




A może… darujmy sobie te święta


Darujmy sobie te święta autorstwa Johna Grishama to historia będąca zaprzeczeniem swojego tytułu. Autor wcale nie namawia nas do anulowania świąt Bożego Narodzenia. Wręcz przeciwnie „sprzedaje” nam pełną ciepła i humoru (specyficznego) wizję nowatorskiej Opowieści wigilijnej.


John Grisham próbuje czytelnikowi odpowiedzieć na pytanie, czy można zrezygnować ze zwyczaju obchodzenia Bożego Narodzenia, wyłamać się z obowiązujących tradycji, presji czasu i chaosu przedświątecznych przygotowań. Czy można nie kupić choinki, nie dekorować domu nie wręczać prezentów. Okazuje się, że tak – tego właśnie postanawiają spróbować główni bohaterowie Darujmy sobie te święta. Luther i Nora, zamiast hołdować tradycji, postanawiają, wypłynąć w rejs po Karaibach i całkowicie zrezygnować z celebrowania Bożego Narodzenia. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to takie łatwe. Na domiar złego ich córka niespodziewanie postanawia wrócić do domu z narzeczonym, aby pokazać mu tradycyjne, amerykańskie święta. Co będzie dalej? Da się zignorować Boże Narodzenie?


Z tym pytaniem Was zostawiam. Ignorujecie czy obchodzicie? Stroicie dom już w połowie listopada czy do ostatniej chwili zastanawiacie się, czy ubierać choinkę? Bez względu na to, jakie jest Wasze stanowisko w tej sprawie, to książki opowiadające o magii Bożego Narodzenia, będą dobrym uzupełnieniem zimowych wieczorów – nawet tych bez światełek, choinki czy jemioły pod sufitem.


Dagmara Sagan






× 11 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Renax
@Renax · ponad 3 lata temu
MAGIA świąteczna to u Dickensa, natomiast jeśli chodzi o świąteczne erotyki to raz jeden czytałam o Mikołaju w NY, który wdepnął do jednej śnieżynki. Ale nie pamiętam tytułu. Czytałam też Grishama. Fajne opowiadanie.
Zapomniałam dodać, że ten wymieniony kryminał czytałam. Trochę w stylu 'Pułapki na myszy' Christie.
× 3
@reniarenia
@reniarenia · ponad 3 lata temu
Ja niestety w czasie świąt nie mam kiedy czytać. Ale książki tzw. świąteczne potrafię czytać nawet w wakacje, jak tylko wpadnie mi w rękę 😁😊
× 3
@Renax
@Renax · ponad 3 lata temu
To tak jak ja.
@milena9
@milena9 · ponad 3 lata temu
bardzo przydatne zestawienie ;):).

× 2
@kasiarz1983
@kasiarz1983 · ponad 3 lata temu
"Muminki" czytałam kilka razy.Moja córka je uwielbia.Podobał mi się fragment o strojeniu choinki.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl