Opowieść wigilijna

Charles Dickens
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 250 ocen kanapowiczów
Książka Opowieść wigilijna
Książka Opowieść wigilijna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 250 ocen kanapowiczów

Opis

Stary skąpiec Scrooge nie uznaje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia i nie ulega urokowi świątecznej atmosfery. I właśnie w Wigilię pojawia mu się duch Marleya, jego nieżyjącego wspólnika, żeby przestrzec go przed dalszym prowadzeniem, polegajšcego na gromadzeniu pieniędzy, życia. Potem odwiedzają Scrooga kolejno trzy duchy: Duch Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Duch Tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia oraz Duch Przyszłego Bożego Narodzenia i pokazują Scroogowi jego dawne, obecne i przyszłe Święta. Pozwoli to zachłannemu skąpcowi innymi oczami spojrzeć na świat.
ISBN: 978-83-7297-535-5, 9788372975355
Wydawnictwo: Sara
Serie: Kolorowa Klasyka, Lektury Wszech Czasów, Perły Literatury Młodzieżowej, Kanon Literatury Dziecięcej - Lektury Szkolne, Czytanki dla dzieci
Kategoria: Dla dzieci
Mamy 52 inne wydania tej książki

Autor

Karol Dickens (Charles John Huffam Dickens) urodził się 7 lutego 1812 w Landport koło Portsmouth. Był synem urzędnika admiralicji. Jego ojciec został uwięziony za długi, przez co rodzina popadła w nędzę. 12-letni Dickens musiał wówczas podjąć pracę z...

Książki Charles Dickens

Wszystkie książki Charles Dickens

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Opowieść Nie Wigilijna

@Obrazek Prawdopodobnie najsłynniejsza praca Dickensa, "Opowieść Wigilijna" jest czymś nieuchronnie archetypowym. Wokół tej historii zbudowano pół tuzina musicali, niezliczone kreskówki, nie mówiąc już o operach, baletach i reklamach. Co jest takiego w odkupieniu Scrooge'a, co sprawiło, że ta ... czytaj dalej »

Bożonarodzeniowa zmiana

Chyba nie ma takiej osoby, która kiedykolwiek nie miałaby styczności z "Opowieścią wigilijną." Co roku w okresie Bożonarodzeniowym, nie tylko Kevin leci w telewizji. Zawsze też puszczają przeróżne wersje filmowe lub animowane tej książki. Ale co sprawia, że wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli chęt... czytaj dalej »

Czas wybaczania i bezinteresownej miłości

Raz do roku przychodzi taki szczególny okres w życiu każdego z nas, kiedy jest czas na refleksję nad naszym życiem oraz wybaczenie wszystkich krzywd, których doznaliśmy od innych osób. Mowa tu oczywiście o Bożym Narodzeniu. Okres ten poprzedzony jest Wigilią, podczas której dopinamy ostatnie przygot... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@Renax
2020-07-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Literatura obca

Dziesięć gwiazdek, bo to niewątpliwie arcydzieło.

{}× 6 | link |
@literackiespelnienie
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Wielka Brytania Dla dzieci Lektura szkolna Fantasy

Przyjemna to lektura na zimne popołudnie - natomiast Dickens umoralnia i snuje fantastyczną powiastkę wyrwaną z bożonarodzeniowych pism dla katolików w niedzielną paschę. Dydaktyczny ton chwaliłem w wieku szkolnym, ale dzisiaj wolę twardo stąpać po Ziemi, i cała ta przemiana wewnętrzna bohatera w ciągu jednej nocy przed-wigilijnej jest nieco wymuszona przez trójaktowy podział historyczny. Klasyczna w narracji, zbyt klasyczna w wymowie.

{}× 5 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 100 BBC Zimowo i mroźnie ❄ W świątecznym klimacie ☆ Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Lektury szkolne - ponowne starcie

"Zaczęło się od tego, że Marley umarł. To nie ulegało wątpliwości. Świadectwo zgonu podpisali: ksiądz, urzędnik, grabarz i właściciel zakładu pogrzebowego. Scrooge, wspólnik Marleya, także je podpisał, a jego nazwisko było cenione, cokolwiek by podpisał".

Tak właśnie zaczyna się "Opowieść wigilijna", zimowo-świąteczna bajeczka z morałem. Początek ma dość makabryczny, chociaż i dalej będzie momentami mrocznie, ale o tym później. Zostałam do poznania tej klasyki literatury zmuszona, gdyż omawialiśmy ten utwór w szkole. Biorąc pod uwagę, że nie jest to najobszerniejsze dzieło autora, żadna większa krzywda mi się nie stała, chociaż te duszyska z łańcuchami potrafiły za dzieciaka trochę przestraszyć.

Zresztą chyba taki był zamysł autora, żeby napędzić stracha nie tylko zimnemu Ebenezerowi Scrooge, ale również każdemu, kto sięgnie po tę książkę. Przesłanie jest bowiem bardzo proste i obrazowo przedstawione. Musisz być dobry dla bliźnich, bo inaczej marnie skończysz, a na zmianę nigdy nie jest za późno. Nic szczególnego i jak dla mnie to bardzo uproszczona wizja naszego świata, z którą chyba nie do końca się zgadzam, ale to nie miejsce na moje wątpliwości.

Mi po ponownym przeczytaniu nasunęła się myśl, że jeżeli to co powiedział Marley o naszych ziemskich obowiązkach wobec bliźnich jest prawdą, to prawdopodobnie powinnam zacząć szukać sobie gustownego łańcuszka.

{}× 3 | link |
@Wyrysowana_
2009-05-30
Przeczytane

Jedyna książka która spodobała mi się z lektur szkolny, a uwierzcie mi - to rzadkość.Zgodziłam się za namową nauczycielki i twierdzeniami, że było by świetnie pojechać do teatru na te przedstawienie. To mi pokazało jak blisko są święta. [Czytałam kiedy zbliżały się święta Bożego Narodzenia] I dzięki tej książce pierwszy raz poczułam radość ze świat.

{}× 2 | link |
@Deutschland91
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Była to jedna z lektur jakie czytałam z przyjemnością. Książka z przesłaniem. Przychodzi czas kiedy wraca zapłata za wszystkie uczynki i o tym przekonał się Ebenezer. Treść zapada w pamięci i w powieści autor pięknie opisał święta.

{}× 2 | link |
@Moncia_Poczytajka
2019-12-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 📱 E-booki ❤ 2016 ❤ Odwiedzamy Anglię

Do tej pory znałam tę opowieść wyłącznie z ekranizacji, które oglądałam wiele razy, ale jakoś nigdy nie sięgnęłam po książkę. Postanowiłam to zmienić i zamiast kolejny raz delektować się historią Ebenezera Scrooga na szklanym ekranie, zabrałam się za lekturę.

Ta piękna, ponadczasowa historia z jednej strony tak bardzo związana z Bożym Narodzeniem, a z drugiej z życiem każdego z nas, pozwala za każdym razem odkrywać coś nowego. Nad geniuszem opowieści nie ma co dyskutować. Przekaz, który trafił do wiktoriańskiej społeczności i zachwycił w połowie XIX wieku, dziś jest chyba jeszcze bardziej wyrazisty i wieloznaczny mimo, że minęło już ponad półtora wieku. Iluż dzisiaj żyje takich Scroogów... w czasach materializmu i konsumpcjonizmu, gdy każda jednostka nastawiona jest na pęd do kariery i gromadzenie dóbr materialnych. Jak wielu osobom umyka to, co w życiu jest naprawdę ważne. Myślę nawet, że każdy z nas mógłby się przyznać do sytuacji, w której zachował się podobnie do Ebenezera. To jeszcze nic złego. Ważne, aby w porę się opamiętać i wrócić na właściwe tory myślenia i postępowania.

Pierwsze wydanie "Opowieści wigilijnej" miało miejsce 19 grudnia 1843 roku. Sukces książki zaskoczył samego autora, który liczył tylko, że opublikowanie "A Christmas Carol in Prose" dostarczy mu środków na spłatę zaciągniętych długów. Ciekawe jakie byłoby jego zdumienie, gdyby wiedział, że w XXI wieku ludzie na całym świecie nadal zaczytują się jego "Kolędą", a dzieci w szkole maj...

{}× 1 | link |
@anek7
2011-01-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Chyba nie ma nikogo kto nie znał by opowieści o Scrooge'u - jeżeli nie z kart książki to chociaż z niezliczonych adaptacji filmowych. Jest to chyba najczęściej filmowana i przerabiana (w sensie adaptowana) opowieść świata. Ja do tej pory znałam "Opowieść" właśnie z telewizji. Postanowiłam, że czas to zmienić, wypożyczyłam i przeczytałam w ciągu dwóch godzin. Śliczna świąteczna historyjka z bajkowym dobrym zakończeniem, przepełniona duchem wigilii, czytana w przeddzień tejże - czegóż można więcej chcieć? Zachwyciła mnie i wzruszyła. I tylko nie wiem czy na mój zachwyt nie wpłynął świąteczny czas. Może trzeba dla równowagi wrócić do tej historii w lipcu...

{}× 1 | link |
@Kamcio95
2010-07-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Opowieść bardzo dobra! Postacie co prawda są nieco przerysowane jak w większości dzieł Dickensa (np. Scrooge w którym nie było ani grama dobroci),ale pomysł na napisanie książki o przemianie podłego człowieka w anioła jest jak najbardziej ok, a ze dzieje się to za sprawą duchów Przeszłości, Teraźniejszości i Przyszłości, nadaje książce walorów. Idealnie czyta się ją przed świętami, czasem nawet kilka dni przed świętami nie czuje się tego czegoś, a dzięki tej książce można odnaleźć się w zabiegane dni Bożego Narodzenia ;P

{}× 1 | link |
@Anusiekkk
2008-07-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Czytana przeze mnie, choćby we fragmentach, zawsze w święta Bożego Narodzenia :) Znałam tą opowieść od dziecka, najpierw przez bajki Disney'a, potem fragmenty opracowywane na polskim, poprzez uczestnictwo w szkolnym przedstawieniu. Ten utwór bardzo lekko się czyta i świetnie on wprawia w zimowy nastrój świąt. Może trochę prosta psychologicznie (Ebenezer nie pomyślał, że widzenie duchów to był zły sen i zmienił się na lepsze), ale ma swój niepowtarzalny urok :) Polecam!

{}× 1 | link |
@Deline
2010-12-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Na pewno każdy z nas zna przesłanie tej książki. Jeśli nie z niej, to z filmów i bajek, które często wykorzystują motyw trzech świątecznych duchów. Opowiadanie nie jest długie, więc myślę, że każdy może poświęcić choć jeden dzień, żeby przemyśleć kilka istotnych wartości w życiu człowieka.

{}× 1 | link |
@16xsunny
2011-03-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Książka czytana przeze mnie jednym tchem. Była to moja lektura szkolna w szóstej klasie. Nie mogłam się za nią zabrać, aż jak w końcu jednego popołudnia ją dorwałam – przeczytałam do końca. Po czym zasnęłam. Jednak pamiętam, że od pierwszej klasy podstawówki, co rok przed Wigilią w szkole szóstoklasiści dawali przedstawienie właśnie na podstawie książki. Koszmar. Obejrzeć to samo sześc razy. Co do moich uczuc są niestety mieszane, nie przeżywałam tego co sie działo w tej książce na własnej skórze.

{} | link |
@MalyMol
2009-08-27
Przeczytane

Ze względu na to, że w podstawówce i gimnazjum musiałam przerabiać tę książkę, bo taki był tok nauczania, przeczytałam ją kilka razy. Wzruszająca i pouczająca opowieść. Krótka, ale dająca do myślenia. Moim zdaniem ponadczasowa, życiowa. O tych, którzy mają wszystko i o tych, którzy nie mają nic.

{} | link |
@Lukrecja
2009-04-23
Przeczytane

Moja ulubiona książka jeśli chodzi o literaturę klasyczną. Zgadzam się z niektórymi z Was, że to trudny orzech do zgryzienia, ale przyznajcie: Robi wrażenie i dodaje otuchy ;)PS: Tym z Was, którym się podobała 'Opowieść wigilijna' polecam 'Tajemnicę świąt Bożego Narodzenia' Josteina Gaardera.

{} | link |
@Ronnie
2010-06-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

najpierw byłam w kinie z klasą na "Opowieść.." z Jim Carrey, dopiero potem nauczycielka nam dała to jako lekture. Nie polecam najpierw oglądania filmu, a potem książki. Negatywnie nastawiłam się na książkę, musiałam ją przeczytać w 1 dzień, ale dopiero teraz doceniam tą opowieść.

{} | link |
@Nancy
2013-12-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Piękna książka! Jej wyjątkowy urok najlepiej dostrzec podczas okresu świątecznego. Pomimo tego, że to lektura szkolna, warto do niej wrócić po latach i przypomnieć sobie jak magiczny potrafi być wieczór wigilijny. Polecanie jej wydaje się być zbędne.

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Opowieść wigilijna”- Charles Dickens

Książka Kamienie na szaniec
Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński
{}8.6/10
Opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów - Rudym, Alku, Zośce,...
Książka O psie, który jeździł koleją
O psie, który jeździł koleją Roman Pisarski
{}8.8/10
W latach 50. ubiegłego wieku żył we Włoszech wyjątkowy pies....
Książka Tajemniczy ogród
Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett
{}8.5/10
Historia dziewięcioletniej Mary Lennox, która po śmierci rod...
Książka Skąpiec
Skąpiec "Molier"
{}7.6/10
Moliere (1622-1673) należy do grona najwybitniejszych dramat...
Książka Dzieci z Bullerbyn
Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren
{}8.7/10
Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna mieszkają w Bullerby...

Cytaty z książki

“Człowieku jeżeli masz w piersi serce, a nie kamień, nie wypowiadaj tych słów bezmyślnych i obmierzłych, póki się nie przekonasz, kim jest i gdzie żyje ów nadmiar ludności. Czyżbyś miał prawo r...”
{}
#
{} Dodaj
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}