Wakacje wśród duchów

Oscar Wilde, Charles Dickens
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Wakacje wśród duchów
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Wyjątkowy zbór opowieści grozy autorstwa wybitnych przedstawicieli gatunku

Gdy zapada zmrok, co powiesz na przerażające opowieści? Usiądź wygodnie. Nie przejmuj się skrzypieniem desek podłogowych, szmerem w piwnicy, przeraźliwym wyciem psa. Niech cię nie zatrwoży migoczące światło, przelotny cień, zimny dotyk na twoim ręku. Coś się poruszyło? Na ścianie widać zarys twarzy? Zachowaj spokój. Oto zbierają się duchy minionych lat…
Zbiór klasycznych opowieści o nawiedzonych domach, mściwych duchach i upiornych ostrzeżeniach gwarantuje doskonałą rozrywkę i zarazem wgląd w realia XIX wieku. Pomysłowo łącząc grozę, melancholię i humor, historie te zachowują swoją pierwotną moc wywoływania lęku i zaskoczenia.

Zebrana kolekcja obejmuje utwory takich pisarzy jak Oscar Wilde, Charles Dickens czy William Butler Yeats. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla wielbicieli gatunku.
Data wydania: 2021-07-06
ISBN: 978-83-8202-264-3, 9788382022643
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 568
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Oscar Wilde Oscar Wilde
Urodzony 16 października 1854 roku w Irlandii (Dublin)
Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde przyszedł na świat w Dublinie 16 października 1854 roku. Zmarł w Paryżu 30 listopada 1900 roku. Był irlandzkim poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i filologiem klasycznym. Przedstawicielem modernistycznego estetyz...

Pozostałe książki:

Zbrodnia lorda Artura Savile Bajki Upiór rodu Canterville'ów Duchy Nocy Kupały Portret Doriana Graya
Wszystkie książki Oscar Wilde

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

A Ty jesteś gotowy na nadchodzący listopad?

WYBÓR REDAKCJI
18.10.2021

Jesienne wieczory niosą ze sobą ciemność, mrok i grozę. Wśród wiatru i deszczu można usłyszeć rzeczy, które potrafią przeczyć naszej rzeczywistości. Dlatego warto rozpalić ogień w kominku lub zapalić świeczkę, wziąć kocyk, rozgrzewającą herbatę lub czekoladę z piankami i dać się ponieść niesamowitemu klimatowi, który zamiast straszyć, może przenie... Recenzja książki Wakacje wśród duchów

Różne oblicza opowieści o duchach

23.12.2021

Mamy grudzień, a ja przychodzę do Was z antologią „Wakacje wśród duchów", podczas gdy na półce czeka zeszłoroczne „Z duchami przy wigilijnym stole", a z wystaw księgarń patrzy z wyrzutem najnowsza „Gwiazdka z duchami", ale czasami to nie my wybieramy lekturę, a lektura wybiera nas. Do akurat tej antologii Tadeusz Zysk wybrał jedenaście opowiadań ... Recenzja książki Wakacje wśród duchów

@mewaczyta@mewaczyta × 3

Wiktoriański świat duchów

15.05.2022

Opowieści o duchach w zaskakujący sposób zawsze są na czasie i lubimy po nie sięgać. Nie inaczej jest z kolejną antologią od wydawnictwa Zysk, która tym razem przedstawia wiktoriańskie opowiadania o duchach. W zbiorze tym odnajdziemy same perełki, w tym dwa opowiadania Margaret Oliphant, która dołożyła swoją cegiełkę do rozwoju tego gatunku liter... Recenzja książki Wakacje wśród duchów

DUCHY EPOKI WIKTORIAŃSKIEJ

10.09.2022

W powietrzu już czuje się pierwsze rześkie oddechy jesieni, a to oznacza, że lato odeszło, czy też może uderzyło w kimę na najbliższe dziewięć miesięcy. Ja jednak postanowiłem jeszcze przez moment kurczowo trzymać się ciepłych dni - nawet jeśli te miały by gościć tylko w mojej wyobraźni - i sięgnąłem po antologię klasycznych opowiadań grozy, którą... Recenzja książki Wakacje wśród duchów

Moja opinia o książce

Opinie

@Airain
2022-01-16
7 /10
Przeczytane

Kolejny zbiór dziewiętnastowiecznych opowieści o duchach i niewytłumaczalnych zjawiskach, pióra takich klasyków jak Wilde, Dickens, Yeats, ale też Margaret Oliphant.
Przyznam, że raczej bawią mnie pretensje osób, które dają tej antologii lub którejś z pozostałych wydawnictwa Zysk dwie-trzy gwiazdki z komentarzem, że "się nie przestraszyły". Klasyczna wiktoriańska opowieść o duchach nie musiała "straszyć" w takim sensie, jak dzisiejsze horrory - miała wywołać nastrój niesamowitości, czasem w celu moralizatorskim, czasem dla pobudzenia uczucia religijnego. Przestraszyła Was "Opowieść wigilijna" Dickensa? Zapewne nie, chociaż biedny Scrooge trząsł się ze strachu. Przecież jej głównym celem jest pochwała dobroczynności.
Tak samo jest i w tym zbiorze - mamy tu opowieść o kochających zmarłych krewnych, z religijnym przesłaniem, mamy duchy drzew toczące walkę z karczującymi las chłopami, mamy domowego ducha z zacięciem do sprzątania... a opowiadania Wilde'a są w gruncie rzeczy przewrotnie humorystyczne (praktyczni Amerykanie kontra romantyczny duch w jednym, angielski lord i morderstwo w drugim). W żadnym z nich nie ma atmosfery prawdziwej grozy, raczej dziwność. Jeśli ktoś lubi taką klasykę - to niech czyta.

× 18 | Komentarze (1) | link |
@przyrodazksiazka
2021-08-20
10 /10
Przeczytane

,,To krew lady Eleanore dl Canterville, która dokładnie w tym miejscu została zamordowana w tysiąc pięćset siedemdziesiątym piątym roku przez swojego męża, sir Simona de Cantervillea. Sir Simon przeżył ją o dziewięć lat po czym nieoczekiwanie zniknął w tajemniczych okolicznościach. Ciała nigdy nie odnaleziono, ale jego obciążony winą duch ciągle straszy w Chase".

Niesamowita klimatyczność! Każde z opowiadań jest przesycone strachem, który nam się udziela podczas czytania. Ja kocham takie klimaty, gdzie są opowieści o duchach, nawiedzonych starodawanych domach, zjawach i ucieczce od tego, od czego nie da się uciec.
Każda opowieść jest inna i może wyzwolić w was mieszane uczucia. Ogólnie priorytetem jest tutaj strach, aczkolwiek będzie się on zmieniał. Czasami podczas czytania powstaje gęsia skórka, a my będziemy rozglądać się na boki. W innym przypadku poczujemy się dość dziwnie i naszym ciałem wstrząśnie niebywały smutek. Ale są też i takie, które nas rozśmieszą i sprawią, że do pewnych rzeczy nabierzemy dystansu. Pamiętajcie tylko, że to opowiadania z dziewiętnastego wieku, więc ich styl się nieco różni od tych, które powstają teraz. Żadna historia nie będzie prosta, a przy niektórych trzeba się trochę pogłowić.
Odczujecie tutaj historyczny klimat, gdyż postacie zwracają się do siebie z pewną wyższością. Są przedstawione bardzo pobieżnie z mocno dopracowanym przekazem. Będą tu osoby, które z upływem lat przyzwyczaiły się do dodatkowych lokatorów, ale i ...

× 2 | link |
@jkucner618
2021-08-26
2 /10

Wyjątkowy zbiór klasycznych opowieści o nawiedzonych domach, mściwych duchach i upiornych ostrzeżeniach gwarantować miał dobrą rozrywkę i wgląd w realia XIX wieku. Coś jednak poszło nie tak, bo owe opowiadania wcale pomysłowo nie łączą grozy, melancholii i humoru! (może ewentualnie to ostatnie, bo w trakcie czytania nie wiedziałam, czy się śmiać, czy płakać). Byłam naprawdę cierpliwa i długo czekałam na, chociażby jedną falę dreszczy, zaskoczenia albo lęku przed pójściem spać. Cóż, najwidoczniej literatura dziewiętnastowieczna nie jest dla wszystkich. Tak czy siak, może akurat was zainteresują utwory pisarzy takich jak Oscar Wilde, Charles Dickens Czy Wiliam Butler Yeats.

Gdy zapada zmrok, co powiesz na przerażające i pełne grozy opowieści? Rozsiądź się wygodnie, nie zważaj na dziwne odgłosy w piwnicy, skrzypienie desek podłogowych czy przerażające wycie psa. Niech cię nie strwoży migające światło, podążający za tobą cień czy rysy postaci w otchłani ciemności. Coś się poruszyło? Dotknęło zimną dłonią twojej ręki? Zachowaj spokój. Oto gromadzą się duchy minionych lat..
Wyjątkowy zbiór opowieści grozy autorstwa wybitnych przedstawicieli gatunku. Ale czy na pewno?

Nawet nie wiecie, jak się cieszę, że mam w końcu tę książkę za sobą. Tu już nawet nie chodzi o to, że w moim mniemaniu była totalnym chłamem, aczkolwiek to, co dostałam ani trochę, nie spełniło moich oczekiwań. Z jednej strony nie powinnam tak osądzać dziewiętnastowiecznych autorów i po prost...

× 1 | Komentarze (1) | link |
@emiczytaa
2021-08-19
8 /10
Przeczytane

,,Wakacje wśród duchów. Antologia opowiadań o duchach"
⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10⭐
89/2021
·
Wyjątkowy zbór opowieści grozy autorstwa wybitnych przedstawicieli gatunku.
Gdy zapada zmrok, co powiesz na przerażające opowieści? Usiądź wygodnie. Nie przejmuj się skrzypieniem desek podłogowych, szmerem w piwnicy, przeraźliwym wyciem psa. Niech cię nie zatrwoży migoczące światło, przelotny cień, zimny dotyk na twoim ręku. Coś się poruszyło? Na ścianie widać zarys twarzy? Zachowaj spokój. Oto zbierają się duchy minionych lat…
Zbiór klasycznych opowieści o nawiedzonych domach, mściwych duchach i upiornych ostrzeżeniach gwarantuje doskonałą rozrywkę i zarazem wgląd w realia XIX wieku. Pomysłowo łącząc grozę, melancholię i humor, historie te zachowują swoją pierwotną moc wywoływania lęku i zaskoczenia.
Zebrana kolekcja obejmuje utwory takich pisarzy jak Oscar Wilde, Charles Dickens czy William Butler Yeats. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla wielbicieli gatunku.
·
Świetna antologia!
Opowiadania te nie sprawią, że będziecie się bać, ale jeśli lubicie klimat starodawnych opowiadań lub tak jak ja macie sentyment do tego typu opowieści to z pewnością będziecie zadowoleni! Oprócz odrobiny grozy opowiadania są okraszone czarnym humorem, dzięki któremu prócz dreszczyku, będziecie również się śmiać.
Oczywiście jedne opowiadania bardziej przypadną wam do gustu inne mniej, ale nieznacznie!
Moja ulubiona to ,,Duch z Canterville" Oscar Wilde ❤
Tak więc pole...

× 1 | link |
@very.little.book.nerd
2021-09-20
5 /10
Przeczytane

"Wakacje wśród duchów" to kolejna antologia na którą skusiłam się mimo tego, że nie przepadam za zbiorami opowiadań. Ostatnio mam jednak ogromną ochotę na grozę i horrory, więc sami rozumiecie - musiałam dać jej szansę. Czy było warto?

Jeśli lubicie klasykę grozy, "Wakacje wśród duchów" z całą pewnością was zachwycą. XIX wiek sprzyjał powstawaniu strasznych opowieści, nic więc dziwnego, że w tamtych czasach powstało całe mnóstwo historii o duchach.

Ja antologią jestem niestety trochę rozczarowana. Chyba bardziej przerażają mnie współczesne horrory, bo spośród historii zawartych w "Wakacjach wśród duchów" ani jedna mnie nie wystraszyła. Żadna nawet nie spowodowała, że miałam ciarki na plecach. Tak więc chociaż klimatu nie można im odmówić, to jeśli liczycie na dużą dawkę strachu, raczej się rozczarujecie. Ja chwilami czułam się wręcz oszukana, bo niektóre z opowiadań były tak absurdalne, że aż śmieszne.

Mimo wszystko doceniam fakt, że miałam szansę zapoznać się z dziełami takich pisarzy jak Oscar Wilde czy Charles Dickens. Wierzę, że kiedyś wrócę do tej antologii - może z nieco mniejszymi oczekiwaniami niż teraz - i odkryję tę magię, której teraz nie zauważyłam.

× 1 | link |
@tomzynskak
2021-07-25
8 /10

Wilde, Dickens, Yeats - jak ja ich uwielbiam! Ich książki to klasyka, z którą ciężko się równać innym, a dla mnie czysta przyjemność z czytania. „Wakacje wśród duchów” to antologia opowiadań o nawiedzonych domach, duchach i upiorach, których akcja dzieje się w XIX wiecznych realiach.
Przy takich autorach chyba nie trzeba wspominać, że całość napisana jest bardzo dobrze. Oczywiście styl autorów jak na XIX-wieczną literaturę przystało dla współczesnego czytelnika może okazać się być specyficzny. Jednak osobiście oceniam go jako przyjemny i dość prosty. Opowieści są pełne grozy, niepokoju, przerażające i trzymające w napięciu. Każda z nich opowiada inną historię, jest wyjątkowa oraz na swój sposób oryginalna. Dla współczesnego czytelnika wnosi coś zupełnie innego i przenosi go w inny świat. Jestem pewna, że nie znajdziecie takich opowieści we współczesnych publikacjach. Każde opowiadanie przypadło mi do gustu, a na szczególne wyróżnienie zasługują „Duch z Canterville” oraz „Dróżnik”. Było także kilka słabszych jednak całość oceniam jak najbardziej pozytywnie.

Nie będę ukrywać, że nie przepadam za antologiami jednak ta jest dla mnie idealna pod każdym względem. Wydawnictwo wybrało sobie idealny moment na wydanie tego tomu. Wakacje, duchy… Jak dla mnie połączenie idealne! Jeżeli chcecie poczuć odrobinę grozy to zdecydowanie sięgnijcie po „Wakacje wśród duchów”.


| link |
CZ
2021-07-22
10 /10

Wakacje wśród duchów to antologia opowiadań grozy. To drugie podobne wydanie- ostatnie było w grudniu, które pochłonęłam w kilka dni. Bardzo się ucieszyłam widząc kolejną antologię!

IG: Czytomanka

👉Wracamy do klasyków! Mało tego, to klasyki zebrane w jedną książkę, co jeszcze bardziej doceniam. Zebrana kolekcja obejmuje utwory takich pisarzy jak Oscar Wilde, Charles Dickens czy William Butler Yeats. Opowiadania są niepokojące, przerażające i lepiej każde opowiadanie sobie dawkować. Świetne historie, które każdy pokocha- nie tylko wielbiciele gatunku :)

👉Szczerze polecam! Kocham antologie, uwielbiam kino grozy, książki grozy i lubię się czasami bać 🙂 Wracać do klasyków to czysta przyjemność!! Drugie wydanie i tak samo udane jak poprzednie, szczerze polecam! Idealnie na wakacje :-)

❗Ocena: 10/10

| link |
@mrocznestrony
2022-09-09
8 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca
@karolina92
2022-05-15
8 /10
Przeczytane
@Skazananaksiazki
2022-01-01
6 /10
Przeczytane Zredagowane Wydawnictwo Zysk i S-ka
@Elfik_Book
2021-10-18
7 /10
@mewaczyta
2021-12-21
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Cytaty z książki

O nie! Książka Wakacje wśród duchów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl