Duchy Nocy Kupały

Oscar Wilde, Theo Gift, Jin Yong, Jan Barszczewski ...
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Duchy Nocy Kupały
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Opowieść o duchach, upiorach, wiedźmakach i demonach. Antologii patronują obrzędy nocy świętojańskiej zwanej też kupałą.

Część pierwszą stanowią opowiadania polskich autorów: Romana Zmorskiego, Jana Barszczewskiego oraz Zygmunta Krasińskiego. Duchy i demony, wiedźmy i wiedźmaki, leśniaki i rusałki przewijają się w opowieściach rozgrywających się od Pomorza, Mazowsza i Śląska po Białoruś. Część druga to opowiadanie Jin Yonga, zwanego chińskim Tolkienem, oraz opowieść Antona Straszimirowa o Rodopach. Antologia zawiera także dotąd niepublikowane w Polsce opowiadania Oscara Wilde’a, Mrs Henry Wood, którą pokochali polscy miłośnicy historii z dreszczykiem, oraz publikującej pod pseudonimem Theo Gift pisarki Dorothy Boulger, w których znajdziemy nadprzyrodzone zjawiska, nawiedzone dwory, pokutujące duchy i nieuchronność przeznaczenia.
Data wydania: 2022-06-21
ISBN: 978-83-8202-595-8, 9788382025958
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 600
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Oscar Wilde Oscar Wilde
Urodzony 16 października 1854 roku w Irlandii (Dublin)
Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde przyszedł na świat w Dublinie 16 października 1854 roku. Zmarł w Paryżu 30 listopada 1900 roku. Był irlandzkim poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i filologiem klasycznym. Przedstawicielem modernistycznego estetyz...

Pozostałe książki:

Zbrodnia lorda Artura Savile Bajki Upiór rodu Canterville'ów Wakacje wśród duchów Portret Doriana Graya
Wszystkie książki Oscar Wilde

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Straszna impreza w doborowym towarzystwie... to ubieram kiecę i lecę.

9.07.2022

Słów mi brakuje… takie to było dobre i nie chcę słodzić, ale muszę. „Duchy Nocy Kupały” są po prostu nieziemsko fantastyczne. Twierdzę to całkiem dosłownie, ale też jak najbardziej w przenośni, gdyż naprawdę wszystkie opowiadania wprawiają niezaprzeczalnie w głęboki zachwyt swą epicka magią i przenoszą w zupełnie inną krainę, gdzie spotkania z ró... Recenzja książki Duchy Nocy Kupały

@spirit87@spirit87 × 4

STARE DUCHY NIGDY NIE ZASYPIAJĄ

2.08.2022

Wydawnictwo Zysk i S-ka przyzwyczaiło nas, że co jakiś czas przypomina czytelnikom klasykę z pogranicza grozy i fantastyki. Duchy Nocy Kupały, to najnowsza tego typu pozycja, prezentująca aż dziewiętnaście tekstów, dziesięciu autorów. To prawdziwa gratka dla wielbicieli mrocznych gatunków, ale i prawdziwa uczta dla smakoszy pięknego języka (i nie ... Recenzja książki Duchy Nocy Kupały

Moja opinia o książce

Opinie

@przyrodazksiazka
2022-08-15
10 /10
Przeczytane

,,Obrzędy związane z Nocą Kupały znane są prawie wszystkim ludom słowiańskim. Na Białorusi dwudziestego trzeciego czerwca, po zachodzie słońca, odbywa się Kupalnia, czyli Święto Kupały. Tej nocy wszyscy szukają skarbów. Najszczęśliwszy jest ten, komu uda się znaleźć i zerwać kwiat paproci. Dzięki niemu uzyskuje wzrok, który pozwala wniknąć w głąb i dojrzeć ukryte skarby-skrzynie pełne złota. Może mieć tyle bogactw, ile zachce".

Naprawdę świetnie mi się ją czytało. Ma większy druk, więc tym bardziej bardzo szybko upływa nam czas na tych opowiadaniach. Niektóre przyprawią nasze ciało o dreszcze, inne całkiem pochłonął jak nawiedzone dwory bardzo mrocznie opisane. Mnie szczególne zaciekawiły nadprzyrodzone zjawiska i pokutujące duchy. Niby wiadomo, że są to historie zmyślone, jednak niektóre mogły się zdarzyć naprawdę. Nie na darmo się mówi, że w każdej bajce jest ziarno prawdy. Jest to antologia, więc przygotujcie się na dwadzieścia świetnych historii z czego połowa jest tworem autorów polskich: Jana Barszczewskiego, Zygmunta Krasińskiego, Jana Łady oraz Romana Zmorskiego. Każde z nich ma inną długość, jednak łączy je coś istotnego. Po przeczytaniu każdego z nich będzie odczuwalny wielki niedosyt. Historie niby ukończone, ale pozostawione w stanie, jakby ktoś inny mógł tu jeszcze coś dodać. Stawiają nas w takim zawieszeniu, gdzie zastanawiamy się nad ich autentycznością. Mają niesamowity klimat, bo choć nie wszystkie mocno straszą, to jednak opisy, które czytamy w...

| link |
@ilona_m2
2022-08-10
5 /10
Przeczytane

Polscy autorzy doby romantyzmu kontra angielska literatura grozy utrzymana w wiktoriańskim stylu - czy to aby na pewno zbiór przemyślany? Sam tytuł wskazuje, że motywem przewodnim jest noc świętojańska kupalnocka, tylko jak odnaleźć ten motyw w angielskiej literaturze?
Pierwsza część antologii skupia się wokół polskich autorów doby romantyzmu. Epoka ta charakteryzowała się przenikaniem światów ludzi i duchów, fascynacją ludowością, tu nie rządzi szkiełko i oko, a serce i czucie. Mamy zatem opowiadania utrzymane w duchu starodawnej gawędy, w których występują strzygi, wilkołaki, a nawet i sam diabeł. Tak dla przykładu przeczytamy o losach pięknej królewny w strzygę zamienioną i jej wybawicielu, o staroście, który w każdą noc świętojańską wracał służyć swym poddanym i mężczyźnie zamienionym w wilkołaka. Gdyby duch kupalnocki patronował całemu zbiorowi byłaby to świetna antologia. Trochę szkoda, że wymieszano tu ze sobą opowiadania zupełnie do siebie nie pasujące. Nasz kraj mam przebogatą tradycje słowiańską, pełną barwnych legend i podań, a włożenie angielskiej grozy do jednego worka z polskimi twórcami nie było najlepszym posunięciem.

| link |
CZ
2022-09-09
6 /10

Kocham serię o duchach od wydawnictwa Zysk- każde jest pięknie wydane i niesamowicie wciągające. Opowieść o duchach, upiorach, wiedźmakach i demonach- czyli to, co lubię latem.

👉 Duchy nocy to antologia klasycznych, współczesnych i teraźniejszych opowiadań grozy. Noc Kupały to dawne obrządki słowiańskie, które mocno wpływają na wyobraźnię. Znajdziecie w niej zarówno opowiadania polskich autorów, jak i zagranicznych. Książka jest idealna dla osób, które w dzieciństwie kochali bajkę Scooby-Doo, albo horrory na Halloween.

👉 Mam mieszane uczucia, z jednej strony czytało się bardzo szybko, jednak niektóre historie były nużące i opornie się czytało. Całość wypada dobrze, jednak na podstawie poprzednich części myślałam, że też będzie efekt wow. Z drugiej strony te niektóre historie przyprawiały mnie o dreszcze i się naprawdę bałam!

| link |
BT
2022-08-06
5 /10
Przeczytane
@mrocznestrony
2022-07-31
8 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca
@spirit87
2022-07-09
9 /10
Przeczytane
@karsob85
2022-07-06
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Nie dźwignie brzemienia tego świata jeden człowiek i zbyt wielka jest jego żałość, aby pomieściło ją jedno serce”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl