Szczęśliwy książę i inne opowiastki

Oscar Wilde
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Szczęśliwy książę i inne opowiastki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Znakomite bajki Oscara Wilde’a poruszą serca czytelników w każdym wieku.
Pięć zebranych w tym tomie opowiadań (Szczęśliwy książę, Słowik i róża, Samolubny olbrzym, Prawdziwy przyjaciel, Prześwietna petarda) jak wszystkie bajki z morałem przeznaczone są nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych czytelników. Każda z tych pięknie opowiedzianych historii niesie finezyjną aluzję. Baśnie są zdecydowanie odmienne, we wszystkich jednak zawarte jest ważne przesłanie. Mówią o dobru i złu, pokazując, iż zło nie zawsze musi oznaczać nikczemność, gdyż wystarczy mu żywić się samolubstwem – a prawdziwa miłość ostatecznie zatriumfuje. Te czasem mroczne, a zarazem barwne opowieści traktują przede wszystkim o sobkostwie, współczuciu, chrześcijaństwie, wielkoduszności i miłości.

Data wydania: 2021-12-21
ISBN: 978-83-8202-408-1, 9788382024081
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 120
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Oscar Wilde Oscar Wilde
Urodzony 16 października 1854 roku w Irlandii (Dublin)
Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde przyszedł na świat w Dublinie 16 października 1854 roku. Zmarł w Paryżu 30 listopada 1900 roku. Był irlandzkim poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i filologiem klasycznym. Przedstawicielem modernistycznego estetyz...

Pozostałe książki:

Bajki Upiór rodu Canterville'ów The Importance of Being Earnest Wakacje wśród duchów Portret Doriana Graya
Wszystkie książki Oscar Wilde

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Szczęśliwy książę i inne opowiastki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@mewaczyta
2022-01-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Opowieść o pięknym posągu Szczęśliwego Księcia, który każdego dnia z góry obserwował miasto i płakał prawdziwymi łzami, gdy widział ile cierpienia go otacza. Naiwnie miał nadzieję, że mały Rudzik pomoże mu uratować choć kilka osób, a dobre uczynki ogrzewały ich serca (to bijące i to z kamienia), ale czasami poświęcenie przynosi wyłącznie zgubę. Choć zguba wcale nie musi być ostateczna, a nagroda czeka na każdego, kto czyni dobrze.
[„Szczęśliwy Książę"]

Opowieść o poświęceniu w imię Miłości, która to miała okazać się silniejsza niż Śmierć, ale przegrała z logiką. [„Słowik i róża"] O samolubności, która zabija piękno. [„Samolubny Olbrzym"] O naiwnej wierze w przyjaźń, która okazała się być jedynie egoizmem. [„Prawdziwy przyjaciel"] O miłości do siebie samego, która z jednej strony nie przynosi nic dobrego, ale z drugiej nie pozwala również zobaczyć pełnego obrazu rzeczywistości. [„Prześwietna Petarda"]

Takiego Oscara Wilde'a jeszcze nie znałam, a im więcej jego twarzy poznaję, tym większą obdarzam go sympatią. Tym razem autor tworzy opowiastki z morałem dla młodszego czytelnika, w których bawi się wątkami religijnymi czy motywem dobra i zła, gdzie kara i nagroda wcale nie są tak oczywiste, jak to zwykle bywa. Ktoś skarany zostaje, gdy czyni dobro, ale kieruje się naiwnością. Ktoś nagrodę otrzymuje dopiero po śmierci. A jeszcze ktoś inny za życia dostaje karę, ale jest zbyt zakochany w sobie, by to zauważyć. Granica dobra i zła widoczna jest zwykle na ...

{}× 7 | link |
@tomzynskak
2022-01-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Dzisiaj przychodzę do Was z opinią na temat książki Oscara Wilde’a „Szczęśliwy książę i inne opowiastki”. Jest to przepięknie wydany zbiór pięciu bajek autora, które chwytają za serce czytelnika w każdym wieku. Znajdziemy tutaj opowiadania takie jak „Szczęśliwy książę”, „Słowik i róża”, „Samolubny olbrzym”, „Prawdziwy przyjaciel”, „Prześwietna petarda”, a każde z nich opatrzone jest pięknymi czarno-białymi ilustracjami.
Bajki te niosą za sobą wiele wartości i tak naprawdę pozwalają lepiej zrozumieć świat. Poruszają ważne kwestie etyczne, ale i te o podłożu filozoficznym. Mówią o ogromnych emocjach - miłości, radości, smutku i pasji. Oczywiście jak na prawdziwe bajki przystało każda z nich zakończona jest morałem, który są w stanie zrozumieć dzieci.
Czy któreś z opowiadań szczególnie mi się spodobało? Chyba nie, ponieważ tak naprawdę każde z nich jest na swój sposób wyjątkowe.

Jestem bardzo ciekawa, czy Wam uda się wybrać ulubione z opowiadań. Jeżeli tak, to koniecznie dajcie znać ❤ Zdecydowanie polecam!

Instagram: @k.tomzynska

{}× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Szczęśliwy książę i inne opowiastki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl