Oliver Twist

Charles Dickens
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 35 ocen kanapowiczów
Oliver Twist
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 35 ocen kanapowiczów

Opis

Barwna pełna przygód opowieść rodem z XIX-wiecznego Londynu. Zdrada, przyjaźń, miłość, oszustwo, chciwość, dobroć... Wszystko to łączy się w zaskakującą całość w życiu jednego niepozornego chłopca, którego imię znajdziecie w tytule książki. Los uparcie pcha go w otchłań zła i występku, ale marzenia podsuwają mu wizję prawdziwego domu. Ciekawe, jaki będzie finał tej historii...
Data wydania: 2005
ISBN: 83-247-0126-5, 8324701265
Wydawnictwo: Świat Książki
Serie: Clothbound Classics, Arcydzieła Literatury Światowej
Stron: 535
Mamy 35 innych wydań tej książki

Autor

Charles Dickens Charles Dickens
Urodzony 7 lutego 1812 roku w Wielkiej Brytanii (Landport, Portsmouth)
Karol Dickens (Charles John Huffam Dickens) - był synem urzędnika admiralicji. Jego ojciec został uwięziony za długi, przez co rodzina popadła w nędzę. 12-letni Dickens musiał wówczas podjąć pracę zarobkową. Początkowo pracował w fabryce pasty do bu...

Pozostałe książki:

Dawid Copperfield Klub Pickwicka Wielkie nadzieje Opowieść o dwóch miastach Opowieść wigilijna
Wszystkie książki Charles Dickens

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Niestety, czasami życie obchodzi się z nami okrutnie, a my nie możemy nic na to poradzić.

18.02.2022

 Oliver Twist, opublikowany w 1838 roku, jest jednym z najbardziej znanych i lubianych dzieł Karola Dickensa. Został zaadaptowany jako film i (długo wystawiany) musical na Broadwayu. Od pierwszego wydania uważany jest za klasykę. Dickens wykorzystuje postacie i sytuacje w książce, aby dać celny komentarz społeczny, atakując hipokryzję i wady in... Recenzja książki Oliver Twist

@Christina@Christina × 14

"Jutro Będzie lepiej"

27.09.2012

Prawdopodobnie gdyby nie matura nigdy nie sięgnęłabym po tę pozycję. Na moje szczęście temat, który wybrałam, aż się prosił o przeczytanie „Olivera Twista”. Charles Dickens skupia się w nim na problemach, które ja sama musiałam ukazać w swojej pracy – na niesprawiedliwości wobec dzieci, na tym jak okrutnie i niesprawiedliwie traktuje je społeczeńst... Recenzja książki Oliver Twist

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-11
7 /10
Przeczytane 1001 książek, które musisz przeczytać 100 zakazanych książek - historia cenzury Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Polecone przez Stephena Kinga Mam w domu 📚

"Faktem jest, że ciężko było nakłonić Oliwera, by podjął trud oddychania - trud istotnie poważny, lecz będący zwyczajowo nieodzownym warunkiem naszego lekkiego skądinąd życia. Przez pewien czas dusząc się leżał na materacyku i ważył się pomiędzy tym światem a tamtym, przy czym równowaga była raczej zachwiana: szala przechylała się zdecydowanie na stronę tego drugiego. Otóż gdyby w owym krótkim okresie otaczały Oliwera troskliwe babcie, niespokojne ciotki, doświadczone pielęgniarki i wielce uczeni lekarze, byłby nieuchronnie i niewątpliwie utracił życie w mgnieniu oka. Ponieważ jednak nikt się nim nie zajmował prócz starej nędzarki, nieco zamroczonej większą niż zazwyczaj porcją piwa, i lekarza gminnego, który z urzędu załatwiał tego rodzaju sprawy, Oliwer i Natura sami rozstrzygnęli kwestię pomiędzy sobą".

W takich okolicznościach przyszedł na świat chłopiec, którego nazwano Oliwer Twist. Los jednak nie był dla niego łaskawy i uczynił go na stracie biednym sierotą. Jedyne, czego mu w życiu nie zabrakło, to przygód i awantur.

Karol Dickens sam jako dziecko musiał zarabiać na życie w fabryce, więc temat młodocianych nędzarzy był mu znany, a autor często poruszał tematykę problemów społecznych w swoich utworach. Powieść powstawała w latach 1837-1838, czyli w okresie, w którym obowiązywało już Prawo Ubogich, uchwalone w 1834 roku. Było to prawo surowe, zmniejszające do minimum zasiłki, w zamian zaś proponujące pracę w specjalnych zakładach. Domy pracy nie były m...

× 1 | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-25
5 /10
Przeczytane 2015

Z pamiętnika sfrustrowanego mola:

Dzień 1: "Zaczynam czytanie "Olivera Twista" i od razu zostaję na bezczela obijany absurdalnością. Szczegóły wkrótce".

Dzień 2: "Postacie są okrutnie przerysowane, jakby operetkowe. Zgraja sadystów i psychopatów. Rośnie i tak już ogromne współczucie dla Twista".

Dzień 4: "Po przebiciu się przez około setkę stron, czuję się zbrukany. Nie wyobrażam sobie, jak ktoś może odczuwać przyjemność z czytania rzeczy tak po ludzku strasznych. Dziewięcioletni smyk, który ma nadzieję na to, że niebawem umrze, bo już się w życiu nacierpiał? Kogo normalnego by to nie ruszyło? Do tego na dokładkę panteon obmierzłych, świętoszkowatych potworów, te wszystkie Karoliny i Claypole. To jest chore.

Dzień 7: "Poprzednio pisałem, że byłem wkurzony tym, co czytałem, więc Dickens osiągnął swój cel, grając na emocjach czytelnika jak na odsłoniętych nerwach - zatem plus dla niego. Teraz jednak się wszystko uspokoiło, a i momentami smakuje jak przesłodzony czaj. Kiepsko to wygląda, zobaczymy co będzie".

Dzień 9: "Nie, nic nie uratuje tej historii. Intryga, a raczej intryżka, jest cienka jak skóra na kaszance. Właściwie to przez teatralizację zachowań bohaterów, nagromadzenie lukru i romantycznych uniesień, a także inne mankamenty, los tych ludzi przestał mnie w ogóle obchodzić...".

Dzień 10: "Patos, patos, patos, akcent humorystyczny, patos, patos, rzewna historyjka, patos".

Dzień 12: "Zbliża się finał i j...

| link |
@Patrycja0110
2010-03-21
10 /10
Przeczytane

Poczułam ogromną sympatię do Oliwera, jego historia w pewien sposób mnie dotknęła i poruszyła. W wielu momentach bardzo było mi szkoda tego chłopca. Życie jakim go obdarzył los było ogromnie ciężkie. Myślę, że tę historię zapamiętam na długi czas. Szkoda mi było nancy, tak bardzo się poświęciła dla chłopca, szkoda mi tego jak zakończyła się jej historia, bardzo ją podziwiam wykazała się wspaniałą postawą ;)

| link |
@paula13
2011-07-05
Przeczytane

Książka naprawdę godna polecenia... Mnie baaardzo wciągnęła. Olivera czytałam dość dawno, ale na pewno wkrótce do niego wrócę:)

| link |
@bunia
2011-09-20
5 /10
Przeczytane

Jak dla mnie nudna i zbyt chaotyczna, w niektórych momentach przymykały mi się oczy.

| link |
@Da-Nutka
2009-09-14
8 /10
Przeczytane

Muszę przyznać, że lubię Dickensa, a Oliver należy do moich ulubionych bohaterów

| link |
@MirandaKorner
2011-01-14
10 /10
Przeczytane

Świetna książka. Polecam wszystkim, którzy jej jeszcze nie czytali:)

| link |
@kreska
2011-05-08
10 /10
Przeczytane

Bardzo mi się podobała. Ciekawy styl. Polecam.

| link |
@dirtydiana
2009-08-30
Przeczytane

gienialna ; 3

| link |
@Proteus
2022-03-10
7 /10
Przeczytane
@Christina
2022-02-18
10 /10
Przeczytane Epoka Wiktoriańska
@Klementynka
2021-05-18
9 /10
Przeczytane XIX wiek klasyka literatura angielska
@Tedeusz
2020-10-09
8 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
7 /10
Przeczytane 2017-Książki
@MonikaKrysa
2020-04-20
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Niestety, czasami życie obchodzi się z nami okrutnie, a my nie możemy nic na to poradzić.”
#
“Przewietrza płuca, zmywa oblicze, ćwiczy wzrok i łagodzi usposobienie. Płacz sobie, płacz.”
#
“We wzburzonej kobiecie jest coś szczególnego, zwłaszcza jeżeli do wszystkich innych jej namiętności dojdzie groźny bodziec rozpaczliwej, nie liczącej się z niczym odwagi.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl