Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024

Autor: Katarzyna Załęska ·5 minut
2024-05-16 7 komentarzy 5 Polubień
Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024

Dlaczego każdy regularnie czytający rodzic to fundament przyszłości dziecka? Jak rodzinne czytanie buduje poczucie wolności i sprawczości? W jaki sposób wzmacnia autentyczne partnerstwo i buduje głęboką relację mężczyzna-dziecko? Po jakie lektury sięgać, by wspólne czytanie było wspaniałą przygodą? I dlaczego to takie ważne, by tata, wujek czy opiekun też czytał? Na te pytania odpowiada kampania #TataTeżCzyta2024 organizowana przez Fundację Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak.

 

Głównym celem kampanii jest zachęcenie mężczyzn, a w szczególności ojców i opiekunów do czytania dzieciom. Organizatorzy zaplanowali szereg działań promocyjnych mających na celu popularyzację akcji. Kampanii towarzyszy publikacja – poradnik dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024”. Ambasadorami akcji #TataTeżCzyta2024 zostali m.in. Łukasz Dominiak, Łukasz „Juras” Jurkowski, Kamil Nowak, Marcin Perfuński i Wiesław Nowobilski, Katarzyna Zielińska, Anna Dereszowska, Magda Kordaszewska i Joanna Flis. Akcję wsparli również Anna i Robert Lewandowscy.

 

 

 

Dlaczego #TataTeżCzyta?

 

Jak wynika z najnowszych badań czytelnictwa przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, panowie sięgają po lekturę zdecydowanie rzadziej niż kobiety (odpowiednio 36% i 50%). Podobnie rozkłada się stosunek emocjonalny do tej czynności – 53% kobiet lubi lub bardzo lubi czytać, w przypadku mężczyzn zaś odsetek ten wynosi 36%. Przyglądając się bliżej związkowi stosunku emocjonalnego i praktyki, warto odnotować, że w przypadku kobiet jest on silniejszy – aż 88% czytelniczek deklaruje pozytywny stosunek do lektury, w przypadku czytelników odsetek ten wynosi 74%.

 

Różnicę w postawach widzimy bardzo wyraźnie jako wydawcy książek dla dzieci. Olbrzymia większość osób, które widzimy na targach czy spotkaniach autorskich, to kobiety. Nasze obserwacje znalazły odzwierciedlenie w badaniach Biblioteki Narodowej i tak powstał pomysł, by wysłać zaproszenie do Panów – mówi Monika Wróbel-Lutz, właścicielka wydawnictwa Tatarak i inicjatorka kampanii.

 

 

 

Czytanie daje wolność!

 

Hasło tegorocznej kampanii #TataTeżCzyta zwraca uwagę na różne obszary, które dzięki czytaniu są rozwijane. Istnieją dziesiątki badań z różnych ośrodków i dziedzin, które łącznie udowodniły, że czytanie książek od małego buduje na poziomie indywidualnym nasze zdrowie psychofizyczne i sukces życiowy, co przekłada się, na poziomie społecznym, na sukces naukowo-gospodarczy i kapitał społeczny zbiorowości. Czytanie wyposaża nas w kompetencje, które sprawiają, że rozumiemy wybory, których dokonujemy, że potrafimy szukać opcji, odpowiedzi, analizować otaczającą nas rzeczywistość. Czytanie to sprawczość i przedsiębiorczość, czyli… wolność!

 

Wolność w tym haśle rozumiemy jako zbudowane dzięki czytaniu samoświadomość
i kompetencje, które umożliwiają dziecku stawanie się kim chce – daje mu prawdziwą wolność wyboru drogi życiowej i ścieżki zawodowej. Takie jest w sumie fundamentalne założenie wszystkich naszych działań – chcemy, by każde dziecko w Polsce miało szansę zrealizować pełen potencjał, z którym się rodzi – by miało pełną wolność w wyborach i rozwoju –
podkreśla mocno Maria Deskur, prezes zarządu Fundacji Powszechnego Czytania.

 

 

W ramach kampanii #TataTeżCzyta2024 powstał poradnik dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024” autorstwa Marii Deskur i Edyty Plich, z ilustracjami Joanny Rusinek. To kompendium wiedzy o tym, dlaczego warto czytać dzieciom. Autorki poradnika, podpierając się badaniami i bogatą bibliografią, podpowiadają co daje czytanie dziecku na poszczególnych etapach rozwoju i rekomendują, jakie lektury będą adekwatne do wieku. W wersji drukowanej (nakład 55 000 egzemplarzy) publikacja będzie dostępna gratisowo w wybranych księgarniach, bibliotekach publicznych, przedszkolach, szkołach i instytucjach kultury miast partnerskich. Poradnik można również pobrać nieodpłatnie w pliku PDF ze strony TataTeżCzyta.pl

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 stawia sobie za cel między innymi docieranie do rodzin z mocnym przekazem o wartości czytania. Dlatego wspieramy kampanię #TataTeżCzyta – jest ważne, by Ojcowie, Dziadkowie czy starsi bracia byli zaangażowani w rodzinne rytuały wspólnotowe, a wspólne czytanie jest niewątpliwie jednym z takich budujących nawyków. – dopowiada profesor Rafał Wiśniewski, zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Kultury. 

 

 

 

Autorytety też czytają i zachęcają do czytania

 

Tegoroczną edycję kampanii wspierają nie tylko znani tatusiowie i dziadkowie, ale też panie – mamy i partnerki – które podpisują się pod inicjatywą Fundacji Powszechnego Czytania i wydawnictwa Tatarak i zgodnie zachęcają: niech #TataTeżCzyta! Ambasadorkami kampanii zostały: aktorki Katarzyna Zielińska, Anna Czartoryska-Niemczycka oraz Anna Dereszowska, Magda Kordaszewska – terapeutka, twórczyni portalu Zabawkowicz.pl i organizatorka plebiscytu „Zabawka Roku” oraz Joanna Flis – psycholożka, autorka podcastu „Madame Monday”. Wśród panów wspierających akcję znaleźli się m.in.: Kamil Nowak – twórca bloga Blogojciec.pl i pedagog; Marcin Perfuński – dziennikarz, redaktor, autor bloga Supertata.tv; Łukasz „Juras” Jurkowski – dziennikarz i komentator sportowy, zawodnik MMA i taekwondo, dr Kamil Janowicz – psycholog, pracownik naukowy, autor bloga Father_ing, Łukasz Dominiak – tata instagramer (Who’s Your Daddy); Wiesław Nowobilski – szef ekipy remontowej programu „Nasz nowy dom” i Maciej Pertkiewicz – architekt, członek ekipy programu „Nasz nowy dom”.

 

 

 

#TataTeżCzyta w bibliotece, outdoorze, radiu i Internecie

 

Organizatorzy kampanii #TataTeżCzyta zaprosili do współpracy czołowych polskich dystrybutorów i wydawców. Dzięki ich wsparciu poradnik dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024” w wersji drukowanej trafi do wybranych księgarń i bibliotek na terenie całej Polski. Partnerzy dystrybucyjni i wydawcy również aktywnie angażują się w promocję akcji w swoich kanałach w mediach społecznościowych.

 

W ramach akcji, Fundacja Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak, zachęcają także bibliotekarzy, nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli do organizowania akcji #TataTeżCzyta w Bibliotece. Na stronie TataTeżCzyta.pl zamieszczone zostały m.in. scenariusze zajęć dla dzieci, które można wykorzystać podczas lekcji. Odbył się też ekspercki webinar przeznaczony dla bibliotekarzy i nauczycieli.

 

 

Tegoroczna kampania potrwa do 23 czerwca, kiedy obchodzony jest Dzień Ojca. Czas kampanii nie jest przypadkowy – w tym okresie przypadają także Dzień Mamy oraz Dzień Dziecka, którym często towarzyszą wydarzenia skierowane do najmłodszych, z udziałem rodziców i opiekunów, które mogą stać się doskonałą okazją do promocji czytania. Formuła kampanii jest całkowicie otwarta. Każdy może się włączyć! Organizatorzy zapraszają do udziału, a także pobierania i wykorzystywania materiałów dostępnych na stronie TataTeżCzyta.pl W pierwszą edycję kampanii #TataTeżCzyta w roku ubiegłym zaangażowało się wiele instytucji, mediów, influencerów i samorządów. Użytkownicy portali społecznościowych w ramach otwartej formuły akcji sami chętnie współtworzyli treści – pod hastagiem #TatTeżCzyta opublikowano ponad 2000 postów. Liczba wyświetleń materiałów związanych z kampanią przekroczyła 5 000 000, a broszura „Supermoc książek: TataTeżCzyta” została rozdystrybuowana w nakładzie 35 000 egzemplarzy.

 

Źródło: materiały przesłane przez organizatorów

× 5 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@meryluczytelniczka
@meryluczytelniczka · około miesiąca temu
Mam 52 lata. W dzieciństwie najczęstszym prezentem była książka, a tata regularnie czytał nam na dobranoc. Myślę, że miłość do czytania obudziła się we mnie właśnie wtedy i trwa do dzisiaj. Tata ma dziś 81 lat i nadal czyta, choć już nie tak często. Myślę, że przykład rodziców jest bardzo ważny.
× 8
@jatymyoni
@jatymyoni · około miesiąca temu
Myślę, że właśnie przykład, kiedy dorośli też czytają sami, a nie tylko dzieciom na dobranoc. Inaczej mogą uważać, że książki są wyłącznie dla małych dzieci, a nie dla dorosłych.
× 4
@agnieszkamts
@agnieszkamts · 8 dni temu
Ja czytam przy dzieciachod malutkiego, kładłam ich spać, leżałam obok i sobie czytałam. Ja czytam do dziś a chłopaków już 16 i 20 lat książki parzą ;-). Coś tam przeczytają czasami, jak już bardzo ich coś zainteresuje. Liczę na to że może jeszcze nadejdzie ten czas :-)
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · około miesiąca temu
Mój Zięć regularnie czyta swojej córce, a i sam też czyta.
× 5
@alinaz5
@alinaz5 · około miesiąca temu
Najlepszą kampanią jest przykład dorosłego.
× 4
@nemo
@nemo · około miesiąca temu
Mi zawsze czytał dziadek.

A swoją drogą, myślę że w tym miejscu warto wspomnieć o pewnym tacie, który czyta swoim dzieciom a przy okazji nagrywa audiobooki, których można słuchać na YT. Jego kanał nosi nazwę... TataCzyta (obecnie TATA CZYTA)
× 2
@Anna30
@Anna30 · 28 dni temu
Bardzo podoba mi się kampania #TataTeżCzyta2024, że promuje ją tyle znanych osób. Moim zdaniem taka kampania powinna uświadamiać szczególnie tatom, że warto dzieciom poświęcając czas na czytanie. Tata wspólnie z dziećmi może wybrać książkę, którą będzie czytać. Zabawa w miłej atmosferze zagwarantowana pozytywnie:).

× 1
@przerwa.na.ksiazke
@przerwa.na.ksiazke · 15 dni temu
W zeszłym roku braliśmy udział w naszej bibliotece w akcji #tataTeżCzyta. Dzieci z mężem nagrywali dla biblioteki filmik ze wspólnego czytania.
× 1
@pebro
@pebro · 17 dni temu
U mnie jest odwrotnie, ja czytam więcej niż żona, dzieciom też częściej ja czytałem lub wymyślałem różne historie na dobranoc.
× 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl