Edward Cyfus

Edward Cyfus

Autor, 72 lata
Obserwuj
Urodzony w 1949 roku w Polsce (Darłowo)
Warmiński działacz regionalny, autor publikacji i pogadanek w gwarze warmińskiej.

Od 1998 przez cztery lata wygłaszał co tydzień na antenie Radia Olsztyn swoje gawędy w gwarze warmińskiej. W formie opowiadań publikował je na łamach Gazety Olsztyńskiej od 2003. Teksty swoje tworzył w zapisie fonetycznym. W 2000 wydał własnym nakładem książkę "Po naszamu" – zbiór gawęd z kasetą oraz słownikiem zwrotów i wyrażeń gwarowych. W latach 2003 i 2006 ukazały się kolejne dwie książki, oparte na biografii jego matki. Przez mieszkańców regionu został uznany za piewcę gwary i zwyczajów Warmii.

Był pomysłodawcą ustawienia szlabanu na granicy Warmii i Mazur – "Granica jedności" w Łajsie na granicy katolickiej Warmii z protestanckimi Mazurami (obecnie granica gminy Purda z gminą Jedwabno). W tym miejscu w pierwszy majowy weekend odbywają się imprezy kulturalne promujące kulturę Warmii i Mazur. Z jego inicjatywy stworzono również w 2006 tzw. Aleję Biskupów w Bałdach.

Do 2003 był kierownikiem Polsko-Niemieckiego Centrum Młodzieży w Olsztynie. Od tej pory pracuje jako inspektor ds promocji i kultury w Urzędzie Gminy Purda[1]. Od marca 2010 pisze gawędy w gwarze drukowane w lokalnym dodatku do "Gazety Wyborczej" pod pseudonimem "Wosz Klyjmens"[2][3].

Jest jurorem licznych konkursów wiedzy o regionie. Zasiada w zarządzie Stowarzyszenia "Baby Pruskie Tradycja Jakości" jako jego wiceprezes[4].

Na wniosek Wojewody Warmińsko-Mazurskiego został odznaczony w czerwcu 2015 Srebrnym Krzyżem Zasługi

Książki (2)

Sortowanie:
Warmińska saga: ...a życie toczy się dalej...
Warmińska saga: ...a życie toczy się dalej...
Edward Cyfus
"Najważniejszą postacią warmińskiej sagi, którą trzymacie teraz w rękach, jest moja Mama - Helena /Lyinka/ Cyfus z d. Porbadnik. Mama była przeciwna pisaniu o jej życiu. Nie uważała się za bohaterkę, ...
Moja Warmia
Moja Warmia
Edward Cyfus
'Ta książka...' - mówi autor - 'to opowieść o krainie mojego dzieciństwa. O jej smakach i zapachach, dniu powszednim i świętach, ludziach i wydarzeniach, radościach i smuteczkach, czasie nieustannej n...

Komentarze

Cytaty Edward Cyfus

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl